X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19727
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z bajką - zabawy dydaktyczne

KONSPEKT ZAJĘĆ WYCINKOWYCH
W GRUPIE 4-5- LATKÓW

Prowadząca : Barbara Puchała

Temat : :” Spotkanie z bajką „- zabawy dydaktyczne .
Cele
Ogólne : - Doskonalenie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi na określony temat,
- Wzbogacanie czynnego słownika dzieci ,
- Rozwijanie logicznego myślenia,
- Rozwijanie ekspresji ruchowej ,
- Doskonalenie umiejętności liczenia ,
- Kształtowanie pozytywnych cech osobowości dziecka ,
- Wdrażanie do poszanowania książek .
Cele
Operacyjne : Dziecko :
- potrafi wypowiadać się na określony temat ,
- potrafi zaśpiewać piosenkę i wyrazić ją ruchem,
- potrafi ułożyć historyjkę obrazkową ,
- potrafi rozpoznać tytuł bajki po fragmentach utworu ,
- wie , jak należy dbać o książki .

Metody : słowna , czynna – praktycznego działania .

Forma : zbiorowa, indywidualna .

Pomoce
Dydaktyczne: Zagadki, napisy, ilustracje bajek, kostka do gry, Kolorowe obręcze, historyjka obrazkowa, nagrania magnetofonowe, fragmenty bajek ,ciasteczka - pierniki


PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie .

2. Zaproszenie do „ BAJKOLANDII „
(Aby dostać się do Bajkolandii należy wymyślić zaklęcie i otrzymać bilet wstępu - kotylion. )
- Rozdanie dzieciom kotylionów - wypowiedzenie zaklęcia :
„ Czary – mary , hokus – pokus , Abra – Kadabra „

3. Zabawa dydaktyczna „ Czy znasz tę bajkę ?”
( Dzieci słuchają krótkie fragmenty bajek . Po rozpoznaniu tytułu bajki odszukują odpowiednią ilustrację i umieszczają ją w kolorowej obręczy ,która znajduje się na dywanie .Każda barwa oznacza inną bajkę :
- kolor zielony - „O krasnoludkach i sierotce Marysi „
- kolor żółty - „ Księżniczka na ziarnku grochu"
- kolor niebieski - „ Czerwony Kapturek „
- kolor pomarańczowy - „Jaś i Małgosia „
- kolor różowy - „ Kopciuszek „
- kolor czerwony - „ Kot w butach „

4. Zabawa ruchowa przy piosence „ Cztery krasnoludki „

5. Zabawa dydaktyczna „ Minka wesoła – minka smutna „
Dzieci otrzymują dwa rodzaje minek : smutną i wesołą .
Nauczycielka czyta tekst , a zadaniem dzieci jest wskazanie odpowiedniej minki :

- Macocha zabroniła Kopciuszkowi pójść na bal .
- Kopciuszek dzięki Dobrej Wróżce znalazł się na balu u Królewicza .
- Siostry wyśmiewały się z Kopciuszka że chodzi w podartej
sukience
- Macocha kazała Kopciuszkowi wybierać groch z popiołu .
- Dobra Wróżka wyczarowała dla Kopciuszka piękny strój .
- Królewicz poślubił Kopciuszka i żyli długo i szczęśliwie .

6. Zabawa dydaktyczna „ Co słychać w Głodowej Wólce ?”
- Układanie historyjki do bajki „ O krasnoludkach i sierotce Marysi „ , wspólne opowiadanie .

7. Zabawa przy piosence „ Pod grzybkiem czerwonym „

8. Zabawa dydaktyczna „ Jaka to bajka ?”
-Losowanie zagadek za pomocą kostki do gry – ćwiczenia w liczeniu

- W chatce krasnoludków mieszka
Prześliczna królewna..
(Śnieżka)
- Łatwo mnie poznacie
Gdy wspomnicie bajkę
Chodziłem tam w butach
I paliłem fajkę
( Kot w butach)

- Kto mieszkał w jamie tuż nad Wisłą
I zionął ogniem jak ognisko?
(Smok wawelski)

- Z płatka róży kołderka
A kołyska z orzecha
Taka mała drobinka
Tyle przygód ją czeka
(Calineczka)

- Tańczy lekko na paluszkach
Czy królewna to, czy wróżka?
Trzewiczek jej z nóżki spadł!
Czy już teraz każdy zgadł?...
(Kopciuszek)

- Każda królewna, a tym bardziej ona
Winna uważać na wrzeciona
(Śpiąca królewna)

- Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka
Którzy w lesie spotkali chatkę zrobioną z pierniczka?
(Jaś i Małgosia)

9. Słodka niespodzianka dla dzieci – poczęstunek pierniczkami

10. Praca przy stolikach :
- kolorowanie obrazka „Sierotka Marysia i gąski „

Opracowała :

Barbara Puchała

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.