X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19426
Przesłano:

"Środki transportu" konspekt zajęć prowadzonych metodą ośrodków pracy

KONSPEKT DO ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH

Przedmiot : Funkcjonowanie w środowisku, plastyka (2h), rytmika
Prowadzący: mgr Małgorzata Zygmunt

Data: 18.09..2012.
Klasa: VI aup
Liczba jednostek lekcyjnych: 4 godz.

Temat ośrodka tygodniowego: „Bezpieczna droga do szkoły”

Temat ośrodka dziennego: „Środki transportu”

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem uczniów:
Kontynuacja ośrodka tygodniowego „ Bezpieczna droga do szkoły” uczniowie potrafią nazwać elementy drogi oraz jej użytkowników.
Cele zajęć:

Cel ogólny: Rozpoznawanie pojazdów drogowych i innych środków transportu.

Cele operacyjne:

Uczeń zna (rozumie):
• nazwy dni tygodnia i pór roku
• środki transportu
• jakie środki transportu może spotkać w Jarosławiu

Uczeń potrafi:
• ułożyć wyraz lub zdanie z rozsypanki ze wzorem
• tworzyć zbiór przedmiotów według rodzaju
• słuchać i wykonywać polecenia nauczyciela
• posługiwać się prawidłowo nożyczkami
• przepisywać prosty tekst lub pisać wyrazy w konturze
• kolorować rysunek zgodnie z instrukcją kolorystyczną
• malować farbami po wyznaczonej linii
• naśladować ruchowo piosenkę
• rozpoznać dźwięk pojazdu

Kryteria oceniania:
Nauczyciel ocenia zaangażowanie uczniów oraz ich zachowanie podczas zajęć a także staranność i dokładność przy wykonywaniu zadań. Stosuje pochwały i nagrodę w postaci symbolicznej piątki.

Przebieg lekcji (zadania do poszczególnych celów lekcji):

I. Zajęcia wstępne :
1. Wzajemne powitanie.
2. Układanie z pamięci lub dopasowywanie do wzoru nazw dni tygodnia. Ustalenie jaki dzień jest dzisiaj, jaki był wczoraj i jaki będzie jutro. Sylabizowanie i wyklaskiwanie nazw dni tygodnia.
3. Sprawdzenie obecności, odnalezienie swojego imienia i przypięcie na tablicy.
4. Liczenie ilu uczniów jest w klasie , wykonywanie zadań matematycznych na żetonach – dobieranie ilości do cyfry (Paulina , Natalia, Ewelina) ), dodawanie na żetonach (Monika, Wojtek) lub dodawanie, odejmowanie z pomocą liczydła (Krzyś)
5. Przypomnienie nazw pór roku, dobieranie odpowiednich ilustracji, dobieranie etykiet z nazwami. Wybór lata jako aktualnej pory roku.
6. Ustalenie jaka jest pogoda, przypięcie na tablicy odpowiedniego symbolu. Śpiewanie piosenki o aktualnej pogodzie z inscenizacją ruchową.
7. Wybór dyżurnego, przypomnienie jego obowiązków.

II. Ukazanie celu pracy, wzbudzenie pożądanego zainteresowania
1. Wspólne układanie puzzli – niespodzianki, przypięcie na tablicy.
2. Podanie tematu dnia : „Środki transportu”
3. Praca w zeszytach: wklejanie nazw dnia tygodnia, swojego imienia, pory roku, pisanie tych wyrazów samodzielnie lub po śladzie, rysowanie pogody, w razie potrzeby dodatkowe ćwiczenia grafomotoryczne dostosowane indywidualnie do możliwości i potrzeb uczniów.

III. Przerwa śniadaniowa ( mycie rąk przed jedzeniem, samodzielne wyjmowanie śniadania, estetyczne spożywanie posiłku. Sprzątanie po jedzeniu , mycie zębów)
IV. Praca poznawcza:
1. Obserwacja dowolna: losowanie przez uczniów ilustracji środków transportu, podawanie ich nazwy, przypięcie na tablicy.
2 . Obserwacja ukierunkowana: wspólne nazywanie
pojazdów, opisywanie ich wyglądu, określanie gdzie jeżdżą,
ile osób może nimi jechać, co mogą przewozić, analiza
wzrokowo – słuchowa nazw, dobieranie nazwy do ilustracji.

V. Ekspresja:
1. Wycinanie i wklejanie ilustracji pojazdów, układanie nazw
z rozsypanki literowej , lub zdań z rozsypanki wyrazowej. (czytanie zdań - Krzyś , Monika , wyrazów -Wojtek)
2. Wykonywanie zadań matematycznych – tworzenie zbiorów
i porównywanie ich wielkości, w zakresie indywidualnie dobranym dla każdego ucznia.
3. Rozpoznawanie odgłosów pojazdów, wskazywanie właściwego pojazdu.
4. Kolorowanie konturowego autka według kodu kolorystycznego.
5. Śpiewanie piosenki pt. „ Jedzie autko” z inscenizacją ruchową .
6. Malowanie farbami po wyznaczonej linii wagoników pociągu.

VI. Zajęcia końcowe:
1. Porządkowanie klasy.
2. Ułożenie długiego pociągu z prac dzieci.
3. Zgadywanka „ Jaki to pojazd?”
4. Zadanie pracy domowej .
5. Nagrodzenie uczniów i podsumowanie ich pracy.
6. Pożegnanie piosenką pt. „Wszyscy są , żegnam was”

Kluczowe pytania do uczniów:
1. Jakie są środki transportu?
2. Które ze środków transportu jeżdżą po ulicach
w naszym mieście?
Notatki i dodatkowe ćwiczenia (załączniki i ich numery):
Praca domowa: Narysuj środek transportu, którym przyjeżdżasz do szkoły.
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne: kalendarz obecności, ilustracje pór roku, pogody, ilustracje pojazdów, etykiety z nazwami, indywidualne karty pracy dla ucznia, przybory szkolne, nagranie piosenki melodii i odgłosów pojazdów .
Metody pracy: pogadanka, pokaz, praktycznego działania, zabawy muzyczno –
ruchowe

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.