X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19420
Przesłano:

Rzeźba z papieru "Świąteczna choinka" - konspekt z plastyki

KONSPEKT DO ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Przedmiot: Plastyka- ekspresja kierowana
Prowadzący: Monika Żołyniak
Data: 14. XII 2009r Klasa: 2 aug
Liczba jednostek lekcyjnych: 2

Temat: Rzeźba z papieru „Świąteczna choinka”.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem uczniów: Termin rzeźba i jej pojęcie jako dyscypliny sztuk plastycznych jest wprowadzone po raz pierwszy na lekcji plastyki. Z techniką pracy- origami uczniowie spotkali się wcześniej; jest im znana. Jednakże na tegorocznych zajęciach wykonują ją po raz pierwszy.

Cele zajęć:
Cel ogólny:
• kształtowanie umiejętności właściwego wykorzystania papieru do uzyskania zamierzonej kompozycji plastycznej mającej charakter trójwymarowy (rzeźba)
• wprowadzenie i zrozumienie pojecia rzeźba (jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych)
Cele operacyjne:
• rozwijanie wyobraźni twórczej
• usprawnianie zdolności manualnych
• kształtowanie koordynacji wzrokowo- ruchowej
• rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez dobieranie kolorów
• właściwe i bezpieczne używanie nożyczek
• wyrabianie nawyku dzielenia się przyborami plastycznymi
• dbanie o porządek przy stanowisku pracy
Kryteria oceniania (na co będę zwracał uwagę):
• zaangażowanie na zajęciach
• wkład własny w wykonywaną pracę
• inwencja twórcza
• estetyka pracy
• zachowanie bezpieczeństwa podczas pracy


Przebieg lekcji (zadania do poszczególnych celów lekcji):
I. Część wstępna lekcji
1. Wzajemne przywitanie się.
2. Sprawdzenie obecności i zapis tematu lekcji.
3. Wprowadzenie do tematu lekcji:
- zwrócenie uwagi na obecną porę roku, poprzez wyszukiwanie jej oznak w klasie
- ukierunkowanie pytań w celu otrzymania odpowiedzi „Jaka pora roku się zbliża?” (poinformowanie uczniów o zmianie dekoracji sali na zimową)
„W związku ze zbliżającą się zimą i świętami Bożego Narodzenia, dzisiejsze zajęcia poświęcimy na twórczość plastyczną związaną z rzeźbą papierową o tematyce
„Świąteczna choinka” i w ten sposób zaczniemy zmieniać dekorację naszej sali”
- wyjaśnienie pojęcia „rzeźba” i jej rodzaje
Rzeźba- jedna z dyscyplin zaliczanych do sztuk plastycznych. Wyróżnia ją trójwymiarowość. Rzeźby są wykonane do oglądania dookólnego, a rzadziej np. do spoglądania na nie z góry czy z dołu. Oprócz tych cech rzeźba posiada fakturę (w zależności od użytego materiału) i kolor. Może być również klasyfikowana ze względu na swoją skalę (np. miniaturowa lub monumentalna). Rzeźbić można np. w drewnie, w kamieniu, tworzyć dzieła z gliny, gipsu, lodu, śniegu, papieru, soli, wosku itp.
a) oglądanie w albumie ilustracji przedstawiających rzeźby
b) oglądanie rzeźby: Matki Bożej w kapliczce, anioła
c) spontaniczne i ukierunkowane wypowiedzi uczniów
4. Pokazanie uczniom gotowej rzeźby papierowej- efektu końcowego pracy każdego
z dzieci.
5. Czynności organizacyjno- porządkowe.
II. Część właściwa lekcji
1. Ćwiczenia usprawniajace motorykę małą.
2. Zobrazowanie etapów działań i przydzielenie każdemu z dzieci indywidualnego zadania.
3. Przystąpienie do pracy plastycznej o tematyce „Świąteczna choinka”:
a) składanie, wycinanie choinki z papieru
b) ozdabianie choinki gotowymi naklejkami, obrazkami wyciśniętymi z dziurkacza, brokatowym klejem
Każde dziecko wykonuje choinkę na miarę swoich umiejętności manualnych
(choinki gotowe, kontur choinki prosty, kontur choinki w łuku)
III. Zakończenie działań uczniów
1. Porządkowanie miejsca pracy.
2. Wystawka.
3. Wspólna ocena pracy według określonych kryteriów.
4. Pożegnanie.
5. Nagrodzenie uczniów.

Kluczowe pytania do uczniów:
1. Co to jest rzeźba?
2. Jakie są rodzaje rzeźby?
3. Z jakiego materiału wykonujemy rzeźbę?
4. Co kojarzy się jednocześnie z zimą oraz świętami Bożego Narodzenia?
5. Co to jest origami?

Notatki i dodatkowe ćwiczenia (załączniki i ich numery):
Ćwiczenia związane z motoryką małą do tekstu „O szyby deszcz dzwoni, deszcz dzwoni jesienny, jednaki, miarowy, miarowy, niezmienny”

Praca domowa:-

Formy pracy: zróżnicowana indywidualna

Środki dydaktyczne: album i ilustracje z fotografiami rzeźb, rzeźba Matki Bożej i anioła
Materiały i narzędzia: brystol w kolorze zielonym o wym. 21 x 21 cm, nożyczki, ołówek, linijka, kolorowe naklejki, papier kolorowy, klej brokatowy, dziurkacze z motywem zimowym, światecznym
Technika pracy: Origami

Metody pracy: słowna, oglądowa, praktyczna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.