X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19359
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowy krajobraz - wykonanie pracy plastycznej techniką kolażu zainspirowanej wierszem B. Formy

1.Grupa wiekowa: 5 - latki

2.Temat zajęcia: „Zimowy krajobraz” – wykonanie pracy plastycznej techniką kolażu zainspirowanej wierszem B.Formy.

3.Treści programowe:
- Aktywność artystyczna: W świecie sztuki. Plastyka. Poznawanie różnych technik plastycznych ( np. kolażu), poprzez wykonywanie prac z ich wykorzystaniem. Tworzenie prac plastycznych inspirowanych literaturą. Odczuwanie radości
z tworzenia, działania plastycznego; W świecie sztuki. Muzyka. Wyrażanie muzyki ruchem. Improwizowanie piosenek ruchem. Reagowanie na zmiany tempa
i dynamiki utworu.
- Aktywność społeczna: Współdziałanie w grupie. Wspólne wykonywanie prac
plastycznych;
- Aktywność językowa: Potrafimy słuchać. Uważne słuchanie rozmówcy:
Opowiadamy. Wyrażanie swoich myśli, rozmowy na tematy bliskie
dzieciom;
Stosowanie prawidłowych form składniowych. Odpowiadanie na pytania, poprawne
formułowanie zdań;
Wyrabianie umiejętności poprawnej wymowy. Posługiwanie się poprawnie
mową;
Rozwijane słuchu fonetycznego. Dzielenie słów na sylaby, wyodrębnianie
w słowach
głosek w nagłosie i wygłosie;
Cele ogólne:

- rozwijanie sprawności manualnej i umiejętności współdziałania w zespole;
- rozwijanie słuchu fonematycznego jako przygotowanie do nauki czytania.

Cele szczegółowe:

- dziecko uważnie słucha wiersz wprowadzający w tematykę;
- dziecko ogląda ilustracje przedstawiające zimowe krajobrazy;
- dziecko odpowiada na pytania dotyczące wiersza;
- dziecko wymieni rzeczy kojarzące mu się z zimą: sanki, łyżwy, bałwan, lód, śnieg itp.;
- dziecko podzieli na sylaby w/w wyrazy (dziecko zdolne podzieli wyraz na głoski);
- dziecko wyodrębni w słowach głoski w nagłosie i wygłosie;
- dziecko tańczy w parze po kole do piosenki pt. „Zimowa poleczka”;
- dziecko obejrzy pokaz i wysłucha instrukcji nauczyciela do wykonania pracy plastycznej techniką kolażu;
-dziecko wie co oznacza słowo „krajobraz”;
- dziecko rozumie na czym polega technika kolażu;
-dziecko wg emblematu bałwana z odpowiednim kolorem czapki dołączy do swojego zespołu;
- dziecko wykona w zespole pracę plastyczną techniką kolażu z wykorzystaniem różnych środków dydaktycznych;
- dziecko rozwija kreatywność i twórcze działanie manualne;
- dziecko odczuwa radość z tworzenia, działania plastycznego;
- dziecko czuje się współautorem wykonanej w zespole pracy „Zimowego krajobrazu”

4.Metody:
a.słowne: wiersz, objaśnienia,
b.oglądowe: pokaz, obserwacja
c.czynnościowe: zadań stawianych dziecku do wykonania
5.Formy organizacyjne:
a.indywidualna
b.zbiorowa

6.Środki dydaktyczne: wiersz, ilustracje przedstawiające zimowe krajobrazy, płyty CD, emblematy dla każdego dziecka - bałwany w czterech kolorach czapek – niebieskim, zielonym, czerwonym i żółtym, 4 arkusze szarego papieru, biała koronka, wata, folia aluminiowa, guziki, cekiny, płatki kosmetyczne, pasta do zębów, kreda biała, fioletowa i niebieska, kredki, pastele, krepa, klej magik, klej w sztyfcie, pędzle, plastikowe pojemniki, fartuszki itp.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Czynności organizacyjno - porządkowe.
2. Powitanie piosenką pt. „Tych z prawej, tych z lewej powitać czas”.
N- l: „Witam wszystkich, którzy lubią zimę”
„Witam wszystkich, którzy mieli dziś na sobie czapki”
„Witam wszystkich, którzy lubią lepić bałwana”
„Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę”

3. Wprowadzenie do tematyki zajęć recytacją wiersza pt. „Zima” B. Formy wraz
z pokazywaniem zimowych ilustracji.

„Zima”

Saniami Pani Zima przybyła,
Wspaniałe czapy drzewom uszyła.
Ubrała dachy w płaszcze zimowe,
Wszystkim rozdała kołdry puchowe.

Mróz w artystę się zabawia,
Wciąż do czarów bardzo skory.
Namalował mroźne kwiaty,
Piękne liście, różne wzory.

Wichry wieją z każdej strony
I ziąb ściska niesłychanie.
Z nieba puch zimowy leci,
Będą mieć uciechę dzieci.

4. Rozmowa kierowana na temat treści wiersza. Dzieci starają się poprawnie odpowiadać, pełnymi zdaniami na pytania dotyczące wiersza.
- Kto przybył saniami?
- Co Zima uszyła drzewom ?
- W co ubrała dachy?
- Co to znaczy, że wszystkim rozdała puchowe kołdry?
- Kto malował w wierszu?
- Co leciało z nieba?
5. Zabawa „Zimowe skojarzenia” ( burza mózgów) - poszukiwanie jak największej liczby
przykładów tego, co kojarzy się dzieciom z zimą i zimowym krajobrazem: śnieg, lód,
bałwan, sanki, narty itp.
6. Zabawa rozwijająca słuch fonetyczny. Zadaniem dzieci jest podzielić na sylaby wyrazy kojarzące się z zimą oraz wyodrębnić w słowach głoski w nagłosie i wygłosie. Zdolne dzieci przegłoskują wyrazy.
7. Taniec do piosenki pt. „Zimowa poleczka”- dzieci rytmicznie poruszają się tańcząc
w parach oraz ilustrując treść piosenki.
I Zimową poleczkę na śniegu lub lodzie
Kochają bałwanki i tańczą ja co dzień
Zimową poleczkę na soplach gra wiatr
Bałwanki się cieszą o tak, właśnie tak.
Ref. Ha, ha, ha, ha. Hi, hi, hi, hi
Śniegowe bałwanki to właśnie my.
II W ich rękach miotełki na głowach garnuszki,
Z węgielków lśnią oczka, i same mkną nóżki.
Zimową poleczkę na soplach gra wiatr
Bałwanki się cieszą o tak, właśnie tak.
Ref. Ha, ha, ha, ha...
III Stanęły na chwilkę, by pot otrzeć z czoła,
Lecz skoczna muzyka do tańca znów woła,
Zimową poleczkę na soplach gra wiatr,
Bałwanki się cieszą o tak, właśnie tak.

8. Instrukcja i pokaz do wykonania pracy techniką kolażu, polegającą na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw naklejanych na płótnie lub papierze ( biała koronka, wata, folia aluminiowa, guziki, cekiny, płatki kosmetyczne, pasta do zębów, kreda biała, fioletowa i niebieska, krepa). Zaproponowanie dzieciom, aby wykonały
w zespołach pracę przedstawiającą zimowy krajobraz ( zimowy obrazek).
9. Podział na zespoły wg emblematów (bałwany w czterech kolorach czapek – niebieskim, zielonym, czerwonym i żółtym) - dziecko usiądzie przy stoliku, który jest oznakowany bałwanem o odpowiednim kolorze czapki ( emblemat przypięty jest na sweterku).
10. Motywacja słowna nauczyciela do wykonania pracy plastycznej.
11. Zabawa twórcza „ Zimowy krajobraz”- wykonanie kolażu w zespołach. Nauczyciel nadzoruje prace dzieci, w razie potrzeby pomaga im, podchodzi indywidualnie do dziecka, motywuje do działania, zachęca nieśmiałe dzieci. W tle słychać muzykę Vivaldiego Koncert f - moll „Zima” (Largo, Allegro non molto).
12. Podsumowanie zajęcia. Podziękowanie dzieciom za wspólną twórczą zabawę.
Opracowanie i prowadzenie: mgr Kamila Urbaniak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.