X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19272
Przesłano:

Sadzimy kwiaty. Scenariusz zajęć świetlicowych w zespole edukacyjno-terapeutycznym Kuchciki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
W ZESPOLE EDUKACYJNO-TERAPEUTYCZNYM KUCHCIKI

Data: 14. 05. 2013 r.
Prowadzący Anna Jagielska
Temat: „Sadzimy kwiaty” - poszerzanie wiadomości na temat wiosennych kwiatów i warunków niezbędnych do ich rozwoju.
Miejsce realizacji: świetlica
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Metody pracy: słowna, obserwacji, praktycznego działania
Środki dydaktyczne: obrazki z kwiatami, plansza z budową kwiatu, karteczki z nazwami poszczególnych części kwiatu, plansza z różnymi przedmiotami, sadzonki, doniczka, ziemia, łopatka, rękawiczki, klej, kolorowe kartki z nazwami kwiatów, patyczki.

Cele poznawcze:
- przypomnienie wyglądu i nazw kwiatów,
- zapoznanie z budową kwiatu,
- kształtowanie umiejętności sadzenia i uprawiania kwiatów.
Cele rewalidacyjne:
- doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowej,
- doskonalenie percepcji wzrokowej,
- kształtowanie umiejętności czytania i wypowiadania się,
- usprawnianie funkcji manualnych.
Cele wychowawcze:
- wdrażanie do współdziałania w grupie,
- wdrażanie do uporządkowania miejsca pracy.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Wstęp:
Zapoznanie z tematem zajęć:
- Jakie zmiany zauważyliśmy w przyrodzie na wiosnę?
- Jakie kwiaty są nam znane?
- Gdzie rosną kwiaty?


Część zasadnicza:
1. „Wiosenne kwiaty” – każdy z wychowanków otrzymuje obrazek z podpisanym wiosennym kwiatem. Uczniowie w miarę możliwości odczytują nazwę swojego kwiatka oraz próbują opowiedzieć o jego wyglądzie.
2.Budowa kwiatu – wychowankowie oglądają planszę przedstawiającą budowę kwiatu, poszczególne jego części nie są podpisane. Zadaniem uczniów jest dobór odpowiednich karteczek z nazwami części kwiatów i przyklejenie ich we właściwym miejscu na planszy (każda część rośliny jest oznaczona strzałką, przy której ma być przyklejona karteczka z napisem).Są to następujące części: kwiat, łodyga, liść, korzeń.
3. Co potrzebujemy do sadzenia kwiatów? – Na planszy znajdują się różne przedmioty. Zadaniem uczniów jest wybór i nazwanie sprzętów potrzebnych do zasadzenia kwiatów. Wychowankowie zaznaczają kółkiem odpowiednie przedmioty: doniczka, ziemia, łopatka, sadzonki, rękawiczki, konewka.
4. Sadzimy kwiaty – wychowankowie sadzą do doniczki sadzonki kwiatów. Zwrócenie uwagi na odpowiednie przygotowanie do sadzenia - ubranie rękawiczek, wsypanie ziemi do doniczki, wsadzenie sadzonek za pomocą łopatki, podlanie kwiatów.
5. Oznaczenie sadzonek – uczniowie wykonują małe tabliczki z nazwą kwiatka, następnie wbijają je do doniczki z sadzonkami.
Zakończenie:
Utrwalenie zdobytych informacji, uporządkowanie miejsca pracy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.