X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19192
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiem, jak należy się zachować - znam Kodeks Przedszkolaka. Konspekt zajęć obserwowanych

TEMAT; Wiem, jak należy się zachować-znam Kodeks Przedszkolaka

CELE GŁÓWNE:
- utrwalanie zasad prawidłowego funkcjonowania w grupie rówieśniczej
-umiejętne stosowanie zasad Kodeksu Przedszkolaka
-rozwijanie mowy poprzez wypowiedzi słowne na podany temat
-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej
-kształtowanie myślenia przyczynowo-skutkowego

CELE OPERACYJNE:
-dziecko potrafi uważnie słuchać
-wie, że należy dzielić się z innymi
-używa zwrotów grzecznościowych
-określa, które zachowania przedstawione na obrazkach są właściwe, a które nie
-potrafi przewidzieć jaka jest przyczyna i skutek niewłaściwego zachowania
-wie na czym polega Kodeks Przedszkolaka, do czego służy i przestrzega go.

METODY:
-problemowa
-aktywizująca
-słowna
-oglądowa
FORMY:
-grupowa
-indywidualna

PRZEBIEG:

1. Powitanie. Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel przedstawia dzieciom żabkę, która się z nimi przywita, ponieważ chce wziąć udział w zajęciach. Żabka podaje każdemu dziecku łapkę i wypowiada słowa przywitania( dzień dobry, cześć, witam cię)
2. Ropucha-egoistka
Słuchanie bajki opowiedzianej i przedstawionej na obrazkach przez nauczyciela:
-omówienie treści bajki( jak czuły się zwierzęta, czy zwierzęta przywitały się grzecznie z ropuchą i czy ona też się przywitała, jakich zwrotów grzecznościowych używali, czy ropucha zachowała się właściwie wobec swoich znajomych, jak powinno się wobec nich zachować, czy zwierzęta postąpiły właściwie wobec ropuchy).
Odniesienie sytuacji z bajki do sytuacji w przedszkolu. Nauczyciel mówi, że to taka sama sytuacja, kiedy dziecko przynosi zabawkę z domu-swoją ulubioną. Inne dzieci podchodzą do niego i chcą też pobawić się tą zabawką. Dziecko, które przyniosło zabawkę, nie chce się nią podzielić z innymi, bo to jest tylko jego. Nagle zabawka psuje się i nie można się nią już bawić. Wtedy dziecko podchodzi do innych i chce się z nimi bawić.
Nauczyciel stawia problem: jak byście się zachowali w takiej sytuacji, a jak powinno zachować się dziecko?
3. Zabawa ruchowa ,, Właściwe zachowanie”
Dzieci chodzą w rytm muzyki. Na sygnał nauczyciela muszą:
-przywitać się ze wszystkimi używając znanych słów(cześć, dzień dobry, witam cię)
-pożegnać się(cześć, pa, do widzenia)
-gdy pierwsza osoba powie proszę, to druga ma odpowiedzieć jej dziękuję.
4. Zabawa problemowa ,, Co zrobisz w tej sytuacji”
Chętne dzieci, wybrane przez nauczyciela, losują zadanie z sytuacją. Nauczyciel odczytuje zadanie, a dziecko podaje rozwiązanie problemu. Grupa zgadza się albo nie lub podaje inne rozwiązanie.
EWALUACJA:
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku obrazek z sytuacją właściwego lub niewłaściwego zachowania. Na środku leżą dwa arkusze papieru. Nauczyciel pyta kolejno każde dziecko, co przedstawia obrazek i czy jest to właściwe zachowanie, czy nie. Te dzieci, które mają właściwe zachowania przyklejają je na jeden arkusz, a zachowania niewłaściwe na drugi. W ten sposób powstaje Kodeks Przedszkolaka w formie obrazkowej.

Na koniec nauczyciel za udział w zajęciach daje dzieciom nagrodę – książeczkę ,,Kodeks Przedszkolaka”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.