X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18704
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień w sadzie i na działce- zabawy badawcze. Scenariusz zajęcia w przedszkolu

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

I. Część informacyjna:
Termin zajęć: 26.10.2012
Oddział przedszkolny : 4-5 -latki
Prowadzący zajęcia: mgr Katarzyna Trojanowska
Temat tygodnia: Jesień w sadzie i na działce.
Temat dnia: Największa kapusta.
III. Cele zajęć:
OGÓLNE:
– rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na temat wysłuchanego opowiadania,
– zachęcanie do podejmowania zabaw badawczych.
OPERACYJNE:
Uczeń umie, potrafi:
– uważnie słuchać opowiadania i wypowiada się na temat jego treści,
– wymienić i wskazać różne gatunki kapusty,
– wie co wchodzi w skład ziemniaka,
– podejmuje zaproponowane działania, analizuje i wyciąga wnioski.

Formy pracy:
- Indywidualna
- Zbiorowa
Metody:
Słowna – wiersz, rozmowa, wyjaśnienia
Oglądowa – pokaz wykonywanych czynności
Czynna - samodzielnego działania zadania stawiane do wykonania.

Środki dydaktyczne:
Opowiadanie M. Janczarskiej, T. Bogackiego Zajączek, ilustracje do opowiadania, różne gatunki kapusty, materiały do zabaw badawczych, mąka ziemniaczana, tacki, wykałaczki.


Przebieg zajęć:
1. Powitanie się piosenką.
wszyscy są, witam was
zaczynamy już czas
jestem ja jesteś ty
raz, dwa, Trzy.
2.Rozwiązanie zagadki słownej.
- Duże liście ułożone w dużą główkę,
bardzo dobra na sałatkę lub surówkę (kapusta)
Przyniosłam do przedszkola różne rodzaje kapusty: pekińską, włoską, białą, czerwoną. Kto spróbuje powiedzieć czym się one różnią? (porównywanie kolorów, wielkości, faktury liści,). Teraz, kto będzie chciał, może skosztować kapusty. Jakie potrawy można zrobić z kapusty?

2. Słuchanie opowiadania M. Janczarskiej i T. Bogackiego Zajączek z wykorzystaniem ilustracji.

3.Rozmowa na temat opowiadania.
– Gdzie mieszkał króliczek Długie Uszko?
– Jakie warzywa miał w swoim ogródku?
– Dlaczego był smutny?
– Kto i w jaki sposób chciał się z nim bawić?
– Jaką wiadomość przyniósł motylek?
– Kto pomagał króliczkowi w doglądaniu kapusty?
– Na czym polegała praca zwierzątek?
– Jak wyglądała kapusta zgłoszona na konkurs?
– Kto zwyciężył w konkursie?
– Jaka nagroda czekała na zwycięzcę konkursu?
– Dlaczego króliczek nie chciał sam zostać zapisany w Złotej Księdze?
– Czy podoba wam się postawa króliczka ?
– Dlaczego został uznany najlepszym przyjacielem?
– Jak wolicie pracować – sami czy z innymi osobami?

4. Zabawa ruchowa bieżna – Sadzimy i zbieramy kapustę.
Dzieci stoją w rzędzie; kolejno biegną od startu do mety – pierwsza osoba zanosi małą główkę kapusty na wyznaczone miejsce, kolejna ją przynosi i tak na przemian.

5. Zabawy badawcze Co kryje w sobie ziemniak? (według E. Węgrzyn-Kameli):
Pokazanie dzieciom, że w skład ziemniaka wchodzi woda i mąka ziemniaczana.

Co to jest?
W czarnej ziemi rosły,
Różne kształty mają.
Na frytki, placuszki,
bardzo się nadają (ziemniak)
Tak to jest ziemniak. Teraz chciałabym wam pokazać pewne doświadczenie potrzebny mi będzie obrany ziemniak, tartka o drobnych oczkach, gaza, talerzyk, lejek, wata, słoiczek.
• Ćwiczenie 1.
-Opis doświadczenia:
– Nauczyciel uciera na tarce o bardzo drobnych oczkach obrany ze skórki ziemniak,
a następne mocno go wyciska za pomocą gazy to, co pozostało na gazie, rozkłada na talerzu
i pozostawia do wyschnięcia. (aby przyspieszyć ten proces, można posłużyć się suszarką do włosów, nie należy jednak używać zbyt silnego strumienia powietrza). Na lejek lub sitko nauczyciel układa warstwę waty i sączy przez nią do słoiczka ciecz pozostałą po odciśnięciu ziemniaka. Po przesączeniu przestaje mieć ona brązowe zabarwienie – dzieci mogą ją powąchać lub nawet spróbować, stwierdzić wtedy, że wygląda, smakuje i pachnie jak woda.
Pytania do dzieci :
- z czego składa się ziemniak?
• Ćwiczenie 2.
Wykrywanie za pomocą roztworu jodyny mąki ziemniaczanej.
Do następnego doświadczenia potrzebny mi będzie roztwór jodyny, mąka ziemniaczana na spodeczku oraz wysuszone wiórki ziemniaczane z poprzedniego ćwiczenia.
Opis doświadczenia:
– Nauczyciel miesza w szklance wodę z jodyną w stosunku 1:1 (przygotowany roztwór pozwoli na wykrycie mąki ziemniaczanej czyli skrobi). Nauczyciel wykłada kolejno na spodeczki niewielkie ilości mąki ziemniaczanej i wysuszonych wiórków ziemniaczanych z poprzedniego ćwiczenia. Dzieci porównują wygląd obu próbek – sprawdzają barwę, biorą między palce – stwierdzają, że obydwie substancje są śliskie i pyliste. Nauczyciel zwraca uwagę dzieci na przygotowany roztwór jodyny. Konieczne jest, aby dzieci zauważyły jego brązowy kolor. Na przygotowane na spodeczkach próbki nauczyciel nalewa kolejno po dwie, trzy krople jodyny (można próbki uprzednio zwilżyć niewielką ilością wody). Okazuje się, że na obydwu powierzchniach powstały granatowe plamy. Nauczyciel wyjaśnia, że gdy brązowa jodyna tworzy na jakieś substancji granatową plamą, oznacza to, że w jej skład wchodzi mąka ziemniaczana.
Pytania do dzieci:
- jak wygląda mąka ziemniaczana? A jak wiórki ziemniaczane z poprzedniego ćwiczenia?
- jaki kolor ma roztwór jodyny?
- na jaki kolor zabarwiła się mąka ziemniaczana gdy polaliśmy ją jodyną?
Ukazanie dzieciom, że w skład wielu produktów spożywczych wchodzi mąka ziemniaczana, która jest obecna również w nasionach.
Wnioski: gdy brązowa jodyna tworzy na jakieś substancji granatową plamą, oznacza to, że w jej skład wchodzi mąka ziemniaczana.
•Ćwiczenie 3.
Do następnego doświadczenia potrzebne mi będą ziarenka fasoli, kasztan, żołędzie, woreczek bawełniany z ryżem, kaszą, bułka, kisiel (proszek) młotek, deseczka, talerzyki, roztwór jodyny.
Opis doświadczenia:
– Nauczyciel przekrawa ziarno fasoli, kasztana i żołędzia. Zdejmuje z nich łupiny. Do woreczków bawełnianych wsypuje kolejno ryż i kaszę, a następnie układa je na desce i przy pomocy młotka rozdrabnia. Na talerzykach umieszcza: fasolę, kasztana, żołędzia, rozdrobnioną kaszę i ryż, kromkę bułki, trochę kisielu (proszku) – nalewa na nie odrobinę roztworu jodyny (z poprzedniego ćwiczenia). Dzieci obserwują powstawanie granatowych
plam, co świadczy o obecności mąki ziemniaczanej.
Pytania do dzieci:
- na jaki kolor zabarwiły się przygotowane substancje gdy polaliśmy je jodyną?
- o czym świadczą granatowe plamy na tych substancjach?
Wnioski:
- w skład tych substancji wchodzi skrobia ziemniaczana.
Podkreślenie, że skrobia jest bardzo cennym składnikiem odżywczym i wchodzi w skład wielu produktów, które spożywa człowiek. Ta, która znajduje się w nasionach, odżywia rozwijającą się młodą roślinę.

literatura:
Przewodnik "Nasze Przedszkole"cz.1

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.