X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18702
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygotowanie dzieci do inscenizacji baśni pt. "Kopciuszek" - umiejętność współdziałania w grupie

Grupa: 6 – latki
Cel ogólny: rozwijanie umiejętności współpracy w grupie, wyobraźni, fantazji i twórczej inwencji dzieci.

Cele operacyjne:
Dziecko:
• interesuje się literaturą dla dzieci;
• potrafi wczuć się w nastrój baśni;
• próbuje wnioskować i kojarzyć fakty (historyjka obrazkowa);
• pogłębia umiejętność zgodnego współżycia, solidarności i koleżeństwa;
• jest samodzielny i zdyscyplinowany;
• respektuje pomysły innych dzieci i szanuje ich pracę;
• potrafi podporządkować się obowiązującym regułom;
• potrafi ugodowo rozwiązywać konflikty;
• unika krzyku, kłótliwości i zawziętości w kontakcie z dziećmi;
• szanuje pracę i pomysły innych;
• nabiera przekonania, że umie się wypowiadać, jest słuchany i akceptowany oraz że sam potrafi słuchać;
• przyjmuje pomyłkę, jako coś oczywistego mogącego pojawić się w działaniu;
• rozumie, że każdy może mieć odmienne zdanie na dany temat;
• wie, że własne zdanie można zmienić pod wpływem dyskusji czy zaistniałych okoliczności i nie jest to niczym złym;
• wykorzystuje swoje umiejętności ruchowe w tańcu;
• improwizuje wokalnie na dany temat;
• prawidłowo reaguje na słyszaną muzykę.

Metody pracy z dziećmi:
• metoda czynna - zadań stawianych dziecku do wykonania indywidualnie i w odniesieniu do kilkuosobowych zespołów;
• metoda czynna – ćwiczeń utrwalających wcześniej nabyte umiejętności
• metoda eksponująca: pokaz, obserwacja;
• metoda podająca: rozmowa, objaśnienia;
• metoda problemowa (odkrywanie): giełda pomysłów;
• metoda aktywizująca: dyskusja, elementy dramy, ruch przy muzyce, linia czasu - do wizualnego przedstawienia zagadnienia w układzie linearnym - historia Kopciuszka;
• metoda Dennisona – wybrane ćwiczenie.

Formy:
• indywidualna jednolita;
• zespołowa - jednolita i zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
Tekst baśni „Kopciuszek” (Złota Encyklopedia Bajek); kostiumy i rekwizyty wykorzystywane w przedstawieniu; historyjka obrazkowa (4 ilustracje); ilustracje przedstawiające: garnek, różdżkę, zegar, pantofelek; kartki z napisem: Kopciuszek, córka, wróżka, królewicz – do wykorzystania jako losy; instrumenty perkusyjne: grzechotki, tamburyno, trójkąt, dzwoneczki; w miseczkach wymieszana fasola i kukurydza, dla każdej grupy oraz 2 miseczki puste; klocki – różne rodzaje, 4 balony; dla każdej grupy 2 ilustracje Kopciuszka różniące się 10 elementami, cztery czerwone kredki, naklejki dla dzieci i liderów kontaktujących się z nauczycielem.
Czas trwania zajęcia: 45 minut.


PRZEBIEG ZAJĘCIA

I WSTĘP – 10 MIN.
1. Przygotowanie ciała i umysłu do wesołej zabawy i efektywnej nauki – ćwiczenie metodą Dennisona.
Krążenie szyją: usuwa napięcie, rozluźnia, poprawia przepływ krwi do mózgu.
Unosimy barki do góry, pochylamy głowę do przodu i łagodnie kołyszemy się z boku na bok. Odchylamy głowę do tyłu i ćwiczymy krążenie tak jak poprzednio. Powtarzamy to ćwiczenie przy barkach opuszczonych. Jeśli wykonujemy je w pozycji stojącej, można przy tym przestępować z nogi na nogę.
2. Podział dzieci na 4 grupy 5 osobowe.
• Dobór losowy dzieci do grupy i oznaczenie przynależności dzieci do danej grupy odpowiednimi figurami geometrycznymi:
- grupa 1 – żółte koła;
- grupa 2 – zielone trójkąty;
- grupa 3 – czerwone kwadraty;
- grupa 4 – niebieskie prostokąty.
• Wybór lidera – oznaczenie wybranego dziecka przez przyklejenie białego kółka na daną figurę. Wyjaśnienie, na czym polega rola „szefa’ w zespole.

II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA – 30 MIN.
1. Rozdanie poszczególnym grupom ilustracji z historyjki obrazkowej i ustalenie kolejności wydarzeń oraz oznaczenie grupy numerem ilustracji (odwołanie się do wcześniej czytanej i omówionej baśni) - 4 punkty planu. Umieszczenie obrazka na tablicy w układzie linearnym wg niżej zamieszczonych punktów.
1. Życie Kopciuszka i przygotowanie córek do balu.
2. Wizyta wróżki.
3. Bal.
4. Odnalezienie właścicielki pantofelka.
2. Dopasowanie przygotowanych przedmiotów: garnek, różdżka, zegar, pantofelek do odpowiedniego rysunku historyjki.
3. Losowanie postaci z bajki. Dobieranie odpowiedniego stroju i rekwizytów oraz wytypowanie chętnego dziecka z grupy, które podejmie się przedstawienia danej postaci:
1. KOPCIUSZEK
2. KRÓLEWICZ
3. CÓRKA
4. WRÓŻKA
4. Propozycje własnego podkładu muzycznego do wcześniej wylosowanej ilustracji historyjki – improwizowanie dźwiękiem. Wybór osoby (lub osób) grającej, śpiewającej indywidualnie, zespołowo wg uznania grupy:
• naśladowanie za pomocą instrumentów perkusyjnych (także różnych przedmiotów znajdujących się w sali) różnych odgłosów np.: wesołej zabawy, bijącego zegara, jadących koni w zaprzęgu, pojawienia się wróżki;
• ułożenie własnej piosenki – tekstu i melodii;
• wykorzystanie efektów akustycznych powstających przy użyciu własnego ciała: klaskanie, tupanie, kląskanie...
5. Oddzielanie fasoli od kukurydzy.
6. Budowa wieży zamkowej z klocków jednorodnych - w ciągu 12 uderzeń zegara.
7. Konstruowanie budowli z klocków rożnego rodzaju. Każda grupa losuje typ budowli:
1.ZAMEK
2.DOM
3.KARETA
4.ZEGAR
8. Zabawa; czyj balon najdłużej będzie odbijany? Dzieci w swoich grupach ustawiają się w kole i odbijają balon nie ruszając się z miejsca, kto się ruszy musi uklęknąć. Balon należy odbijać lekko i dokładnie w stronę kolegi. Wygrywa ta grupa, której balon najdłużej będzie się unosić w powietrzu.

III ZAKOŃCZENIE - 5 MIN.
1. Bal zabawek. Dzieci poruszają się po sali biegając, podskakując lub maszerując. Na klaśnięcie, zatrzymują się i czekają na hasło – nazwę zabawki, której ruchy będą odtwarzać:
• pajac: rytmiczne rozkroki i złączenia nóg, połączone z wyrzutem rąk w górę i klaśnięciem nad głową;
• miś: powolne, zharmonizowane poruszanie się na czworakach;
• piłka: podskoki obunóż – 3 razy w miejscu i obrót dookoła własnej osi
• lalka: lekki rozkrok, ręce rozłożone w bok i lekkie przemieszczanie się z nogi na nogę w rytm słowa ma-ma.
2. Odszukanie i zaznaczenie czerwoną kredką 10 elementów różniących 2 obrazki.
3. Dzieci zaznaczają wybraną przez siebie buźkę, biorąc pod uwagę własne samopoczucie po zajęciu.
UWAGA: Ilość i kolejność z realizowanych zabaw należy dostosować do umiejętności współpracy pracy dzieci w zespole. Przy słabym współdziałaniu, scenariusz należy podzielić na dwa zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.