X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18638
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanoc. Zajęcie otwarte dla rodziców w grupie dzieci 3 i 4-letnich

Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
w grupie dzieci 3 i 4 – letnich.

Temat zajęcia: Wielkanoc.

Cele: Dzieci potrafią:
- wymienić potrawy znajdujące się na wielkanocnym stole,
- dzielić wyrazy na sylaby,
- reagować odpowiednio na przerwę w muzyce,
- wykonać masaż ilustrujący treść opowiadania,
- uważnie słuchać wiersza czytanego przez nauczyciela,
- liczyć do 5 liczebnikami głównymi, próbują liczyć liczebnikami porządkowymi,
- ułożyć pisanki w odpowiedniej kolejności, korzystając z informacji podanych w wierszu,
- wytłumaczyć jaka jest różnica między pisanką, a kraszanką,
- określić, których jajek jest więcej i o ile więcej,
- odnaleźć drugą, taką samą część pisanki,
- grać na marakasach w rytm muzyki,
- współpracować z partnerem podczas rytmicznego uderzania jajkiem o jajko (marakasami),
- nazwać kolory znajdujące się na pisance,
- wykonać pisankę wspólnie z rodzicami wykorzystując serwetki gastronomiczne.
Metody pracy: rozmowa, zabawa dydaktyczna, metoda działań praktycznych.
Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, praca grupowa.
Środki dydaktyczne:
- stolik z obrazkami wielkanocnych potraw,
- tekst wiersza K. Różeckiej „Pisanki”, tekst do masażyku,
- papierowe pisanki do opowiadania (5), papierowe kraszanki (3),
- połowy pisanek do szukania par – pół pisanki dla każdego dziecka,
- marakasy w kształcie jajek,
- nagranie piosenki „Kosmiczne kurczaki”, „Zabawa na wybitki”, „Śmigus dyngus”,
- odtwarzacz płyt cd,
- arkusze szarego papieru z narysowanymi pisankami,
- serwetki gastronomiczne (kolorowe),
- kleje,
- czekoladowe jajeczka.


Przebieg zajęcia:
1. „Kwoki, koguty i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Rodzice są kwokami (matki) lub kogutami (ojcowie) – ustawiają się po bokach sali, dzieci to kurczątka. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają „skrzydełkami”, grzebią „pazurkami”), muzyka milknie – szybko chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty). Zabawa powtarzana jest kilka razy.
2. Rozmowa, nt. potraw na wielkanocnym stole – utrwalenie, podział na sylaby nazw potraw.
3. Słuchanie wiersza K. Różeckiej „Pisanki”.
Pisanki, pisanki, jajka malowane,
nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki, jajka kolorowe,
na nich malowane bajki pisankowe.
Na pierwszej kogucik, a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
Na czwartej kwiateczki, a na piątej gwiazdki,
na każdej pisance piękne opowiastki.
4. Rozmowa na temat wiersza oraz układanie pisanek w odpowiedniej kolejności.
- Co to są pisanki?
- Czego nie ma bez barwnych pisanek?
- Ile pisanek było w wierszu?
- Liczenie pisanek (5).
- Co namalowane jest na pierwszej pisance?
- Co na drugiej, trzeciej, czwartej i piątej?
- Liczenie porządkowe (1 – 5).
4. Powtórna recytacja wiersza. Nauczyciel recytuje wiersz i robi przerwy, aby dzieci dopowiedziały, co znajduje się na kolejnej pisance.
5. Liczenie kraszanek (3) i pisanek (5) porównywanie których jajek jest więcej, a których mniej. Określanie o ile więcej jest pisanek (2).
6. Zabawa przy piosence „Śmigus dyngus”.
7. „Znajdź taką samą skorupkę” – zabawa ćwicząca spostrzeganie wzrokowe.
Każde dziecko otrzymuje połowę pisanki, dokładnie ją ogląda i szuka osoby, która posiada drugą taką samą skorupkę. Dzieci, które znalazły parę składają pisankę w całość i siadają na podłodze, jako znak gotowości do dalszej zabawy.

8. Zabawa przy piosence „Zabawa na wybitki”.
Dzieci otrzymują marakasy w kształcie jajka, przy zwrotkach piosenki grają na nich, a podczas refrenu stukają jajkiem o jajko w parach.
9. Masażyk „Pieczemy babkę” wspólnie z rodzicami.
10. „Nasze świąteczne pisanki” – wykonanie pisanek z wykorzystaniem serwetek gastronomicznych (wspólnie z rodzicami).
11. Podziękowanie za aktywny udział w zajęciu i słodki poczęstunek czekoladowymi jajeczkami.

Masażyk.
tekst:
Najpierw trzeba przygotować formę do pieczenia babki.
Do tego potrzebujecie wody.
Usuńcie brud miękką gąbką.
Uporczywe miejsca potrzyjcie metalowym zmywakiem.
Opłuczcie brud wodą.
Natłuśćcie czystą foremkę.
Do miseczki wsypujemy mąkę
I wbijam dwa jajka, no... może cztery, a może sześć, najlepiej dwanaście.
Dodajemy cukier
Dodajemy szczyptę soli, no... może dwie, trzy, proszek do pieczenia.
Ucieramy ciasto
Wsypujemy rodzynki
Wylewamy ciasto do formy i wygładzamy łyżką.
Buch! do pieca
Wyjmujemy i studzimy
Kroimy
I zjadamy

masaż:
Obydwie ręce faliście przesuwają się po plecach.
Lekkie, koliste ruchy jedną ręką.
Zacisnąć dłoń w pięść, wewnętrzną powierzchnią pięści masujemy okolice szyi i pleców.
Obydwie dłonie faliście przesuwają się po plecach.
Koniuszki palców przesuwają się po plecach jak pędzel.
Przebiera po jego plecach opuszkami palców obu dłoni
Klepie po plecach dłonią zwiniętą w miseczkę
Przebiera po jego plecach opuszkami palców obu dłoni
Delikatnie szczypie
Wykonujemy koliste ruchy dłonią zaciśniętą w pięść
Szybko muska po plecach
opuszkami palców obu dłoni
Gładzi plecy otwartą dłonią
Uderza lekko dłońmi
Dmucha szyję.
Kroi plecy brzegiem dłoni.
Głaszcze plecy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.