X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18637
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy rozwijające mowę - scenariusz

Scenariusz zabaw rozwijających mowę
w grupie dzieci 3 i 4-letnich

Temat kompleksowy: „Co słychać w kuchni”.
Temat zajęcia: „Odgłosy kuchni”.
Cele:
Dziecko potrafi:
- prawidłowo artykułować głoski oraz sylaby,
- dokonać syntezy wyrazów 3 – 7 głoskowych,
- dzielić wyrazy 1 – 3 sylabowe na sylaby,
- słuchać tekstu ze zrozumieniem,
- rozpoznać dźwięki z otoczenia,
- ustawić się w rzędzie,
- prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe – wciąganie powietrza, dmuchanie,
- wykonać pracę plastyczną nową techniką, korzystając z piłeczki i farby.
Metody pracy: słowna, oglądowa, działań praktycznych, pedagogika zabawy KLANZA.
Formy pracy: praca zbiorowa jednolita, indywidualna jednolita, praca w grupach.
Środki dydaktyczne:
- płyta „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy” KLANZA – nr 1 – 4,
- odtwarzacz płyt CD,
- plansza,
- ilustracje przedstawiające produkty spożywcze,
- tekst opowiadania „Ulubione potrawy”,
- papierowe kółka,
- zielone kartki dla każdego dziecka,
- słomki,
- piłeczki pingpongowe dla każdego dziecka,
- 4 tacki z białymi kartkami,
- garnek z kącika kuchennego,
- pomarańczowa farba,
- pojemniki na farbę,
- rękawiczki lateksowe.


Przebieg zajęć:
1. Zgadywanki głoskowe - wskazywanie obrazka z usłyszanym wyrazem (lody, kanapka, szynka, chleb, mleko, tort, ser, jajko), podział wyrazów na sylaby, odsłanianie planszy i naśladowanie odgłosów z kuchni (szsz, kap - kap, ż, bul - bul, szur – szur, mniam – mniam, chrup – chrup).
2. Rozpoznawanie dźwięków z kuchni (krojenie, smażenie, ubijanie kotletów, nalewanie wody do dzbanka, zmywanie naczyń, mikser, toster).
3. Zabawa ze śpiewem „To taka gra, mów to, co ja” – naśladowanie dźwięków mówionych przez nauczyciela.
4. Słuchanie opowiadania z elementami ortofonicznymi „Ulubione potrawy” (załącznik nr 1) i rozmowa na temat jego treści.
- O kim było opowiadanie?
- Jakie potrawy zrobiła mama?
- Co przypomniało się dzieciom, kiedy zobaczyły spaghetti?
5. Zabawa przy muzyce „Idzie wąż” – utrwalenie prawidłowej wymowy głoski „sz”.
6. Ćwiczenia języka (mycie policzków, warg, zębów, itp.).
7. Zabawa przy piosence „Dziwne plamy”.
8. Ćwiczenie oddechowe – zrywanie papierowych pomidorów za pomocą słomki.
9. Ćwiczenie oddechowe – malowanie farbami przy użyciu piłeczki pingpongowej.
10. Podziękowanie za udział w zajęciach.

Załącznik nr 1
Pewnego zimowego dnia Kasia i Staś wrócili z przedszkola bardzo głodni, ponieważ nie chcieli spróbować nowej potrawy, którą przygotowały panie kucharki. Dzieciom strasznie burczało w brzuchu (brrr, brrr). Mama postanowiła, że szybko ugotuje ich ulubioną zupę pomidorową. Nalała więc wody do garnka (szszsz...), a gdy zakręcała kran, do garnka spadło jeszcze kilka kropelek (kap, kap, kap). Mama zapaliła gaz (psyt) i woda powoli zaczęła się gotować (bul, bul, bul). Pokroiła w tym czasie czerwone, soczyste pomidory (ciach, ciach) i wrzuciła je do wody. Jeszcze tylko kilka przypraw z młynka (wry, wry) i zupka gotowa. Kasia i Staś poprosili mamę, aby na drugie danie przygotowała dla nich spaghetti, które równie dobrze im smakowało. Te długie kluseczki przypomniały dzieciom wycieczkę do zoo, gdzie po raz pierwszy zobaczyły prawdziwego węża (sss...).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.