X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18544
Przesłano:

Ferie w matematyczno - przyrodniczej pigułce

Scenariusz zajęć
Ferie na szóstkę, czyli jak zdrowo i bezpiecznie
skorzystać z zimowego wypoczynku
ferie w matematyczno – przyrodniczej pigułce

Prowadząca: Katarzyna Główczewska
Klasa: IIc gimnazjum specjalnego – uczennice z umiarkowanym stopniem upośledzenia

Cele zajęć
a)ogólne:
- planowe i zespołowe działanie uczniów mające na celu rozwiązanie konkretnego problemu
- wspólne i indywidualne rozpoznawanie problemów oraz opracowanie sposobów ich rozwiązania przy pomocy nauczyciela
- korzystanie z różnych źródeł informacji dostosowanych do aktualnych możliwości i umiejętności uczniów
b)szczegółowe:
uczennica:
- odczytuje dane z tabeli oraz je porównuje, przedstawia te dane w innej np. graficznej formie – mapa, kalendarz;
- poznaje możliwości zastosowania wiedzy teoretycznej z matematyki w życiu codziennym;
- rozwiązuje proste zadania tekstowe.

Metody: słowna, poglądowa, rozwiązywania problemów, działań praktycznych

Środki dydaktyczne:
•tablica multimedialna
•prezentacja PowerPoint przygotowana przez nauczyciela
•karty pracy przygotowane przez nauczyciela (mapa administracyjna Polski, tabela ze spisem województw i dat ferii zimowych w 2013r., kartka z kalendarza na miesiąc luty, zadania z treścią dla ucznia)
•mapa administracyjna Polski, mapa geograficzna Polski.

Plan zajęć:
1.Przywitanie uczniów.
2.Wprowadzenie w temat zajęć.
3.Wykonywanie zadań - wyszukanie w tabeli, daty rozpoczęcia i zakończenia ferii w naszym województwie, policzenie ile dni wolnych będzie, porównanie tych danych z innymi województwami. Przedstawienie danych zawartych w tabeli w innej graficznej formie – mapa, kalendarz.
4.Rozwiązywanie prostych zadań na tekstowych.
5.Krótkie podsumowanie.

Przebieg zajęć:
Pytania nauczyciela do uczniów - wykonywanie zadań wspomagane będzie prezentacja w PowerPoint
1.W jakim województwie mieszkasz i jaka jest jego stolica? Pokaż na mapie administracyjnej Polski.
2.Zaznacz na mapie i napisz nazwę stolicy naszego województwa. (załącznik nr 1 – mapa administracyjna Polski wielkości A4)
3.Odszukaj w tabeli termin ferii w naszym województwie – pokoloruj ten wiersz na czerwono. (złącznik nr 2 – tabela-spis wszystkich województw Polski wraz z terminami ferii zimowych w 2013r.)
4.Wyszukaj i zaznacz na zielono w tabeli, które województwa mają ten sam termin ferii co nasze województwo. (złącznik nr 2)
5.Zaznacz w kalendarzu na czerwono termin naszych ferii i policz ile dni wolnych (razem z sobotami i niedzielami) będziesz miała.(załącznik nr 3 – kartka z kalendarza - luty 2013r.)
6.Zaznacz na konturowej mapie na czerwono województwo w którym mieszkasz, a na zielono pozostałe województwa, które mają ferie w tym samym terminie co województwo pomorskie. (załącznik nr 1)
7.Rozwiązywanie zadań tekstowych (do każdego zadania załączona jest kartka z kalendarza na luty 2013r.):

Zad. 1. Jola chce jechać na parę dni w ferie do babci na wieś. Wyjazd planuje na czwartek rano 14.02, a powrót na wtorek wieczorem 19.02. Policz ile dni Jola spędzi poza domem. Zaznacz te dni, które spędzi u babci, kółeczkami na kalendarzu.

Zad. 2. Mama chce wysłać Olę na obóz narciarski. Wyjazd jest zaplanowany na 11 lutego rano, a powrót na 22 lutego wieczorem. Ile dni Oli nie będzie w domu? Zaznacz te dni, w których Oli nie będzie w domu, kwadratami na kalendarzu.

Zad. 3. Odczytaj z kalendarza jakie to dni
11.02.2013 ....................................... 22.02.2013 .......................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.