X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18466
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenne porządki - zajęcie ortofoniczne

SCENARIUSZ ZAJĘCIA ORTOFONICZNEGO

1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
2. Grupa: III, „ Smoki”
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 w Warszawie
4. Temat kompleksowy: „ Witaj wiosno”
5. Temat zajęcia: „ Wiosenne porządki” – zajęcie ortofoniczne
6. Metody pracy: waloryzacyjne ( pokaz, metoda przykładu, żywego słowa), praktyczne ( ćwiczenia, metoda zadań stawianych dziecku), asymilacyjne ( wierszyk).
7. Formy pracy: zajęcia z cała grupą, zabawy ruchowe, praca indywidualna dzieci.
8. Cele zajęcia:
• Usprawnianie narządów mowy poprzez ćwiczenia języka i warg, ćwiczenia w naśladowaniu głosów zwierząt ( powtarzanie zgłosek, np.: pi, kle, ko, muu, bzz, hau, miau ).
• Ćwiczenia oddechowe- wydłużanie fazy wydechowej
• ćwiczenia słuchu fonematycznego ( wyróżnianie głoski s, sz, w nagłosie wyrazu- przez przedłużanie nagłosu).
• Aktywizowanie myślenia ( układanie zagadek).
• Wdrażanie dzieci do utrzymywania porządku i zachęcanie do czynnego uczestnictwa w drobnych pracach domowych.
9. Pomoce dydaktyczne:
- karteczki z rysunkami przedstawiającymi przedmioty rozpoczynające się na głoskę „ sz” i „ s” ( m.in .szafa, szalik, szczotka, szufelka, szczoteczka, szuflada, szelki, szklanka, spódnica, sukienka, spodnie, skarpetki, samochodzik, samolot, statek, skarbonka).
- wierszyk pt. „ W szufladzie” ( z książki pt. „ Jak usuwać seplenienie i inne wady wymowy” autorstwa J. Styczek, G. Demel, D. Antos).
- biedronki wycięte z bibułki
- zajączek do pomalowania dla każdego dziecka
- kaseta z muzyką ( Francisko Goya).

10. Przebieg zajęcia:

• Rozmowa z dziećmi na temat wiosennej pogody
• Ćwiczenia języka i warg w formie opowieści o smakołykach, które chcielibyśmy zabrać na wiosenną wycieczkę do lasu:
- wysuwanie języka do przodu i cofanie go
- unoszenie języka na górną wargę - kierowanie języka w kąciki ust
- unoszenie języka za górne zęby i „ głaskanie’ podniebienia
- język w przedsionku jamy ustnej, oblizywanie zębów- ruch okrężny
- oblizywanie warg ruchem okrężnym- usta szeroko otwarte
- mlaskanie czubkiem języka
- szerokie otwieranie i zamykanie ust
- wysuwanie warg do przodu, jak przy głosce „u”
- rozchylanie warg, jak przy głosce „ e”
- parskanie
- cmokanie
• Wybieramy się z dziećmi na wycieczkę- marsz w rytm tamburyna
• Razem z dziećmi wyobrażamy sobie, że jesteśmy na wsi, ćwiczenia oddechowe
( wdychamy powietrze nosem- wydychamy ustami ), zdmuchiwanie biedronek z
dłoni- wydłużanie fazy wydechowej ( kolejność oddawania biedronek uzależniona od ilości kropek)
• Szumi wiatr- duzy „ sz....”, i mały „ s....”
• Naśladowanie głosów zwierząt spotykanych na wsi ( w gospodarstwie, w lesie i na łące )- np. pi, ko, kle, muu, hau, miau, bzz.....).
• Zabawa ruchowa „ Powrót do przedszkola”
• Robimy w domu wiosenne porządki, głośno omawiamy rysunki na karteczkach
( wyraźne wymawianie wyrazów),
• Dzieci losują karteczki przedstawiające różne przedmioty, które należy posprzątać
• Dzieci zadają innym dzieciom zagadki ( aby odgadły co one wylosowały)
• Zabawy ruchowe ( dzieci biegają, spacerują w rytm grany na tamburynie, gdy muzyka cichnie:- dzieci dzielą się na dwa zespoły- pierwszy zespół to dzieci, które wylosowały ( posprzątały) przedmioty rozpoczynające się głoską sz, drugi zespół to dzieci, które wylosowały przedmioty rozpoczynające się głoską s.
- następnym razem łączą się w pary dzieci z przedmiotami na głoskę sz i na głoskę s.
- kolejnym razem dzieci z przedmiotami na głoskę sz ustawiają się w kole, pozostałe wchodzą do koła) itp.
• Słuchanie wiersza pt. „ W szufladzie’ ( wyraźne, głośne, przedłużone akcentowanie przez nauczycielkę spółgłoski przedniojęzykowo-dziąsłowej „ sz” ).
- proszę dzieci, aby:- w trakcie mojego czytania, gdy usłyszą wyraz z głoską „sz”, klasnęły
- wymieniły wyrazy z głoską „sz”, które przeczytałam w wierszu
- postarały się policzyć ile jest tych wyrazów.
• Zabawa ruchowa ( dzieci biegają w rytm wygrywany na tamburynie, gdy gra cichnie i nauczycielka wymienia wyraz rozpoczynający się na głoskę „sz”- dzieci stają nieruchomo, jeżeli nauczyciel powie wyraz na głoskę „s”- dzieci kucają ).
• Odpoczywamy ( dzieci układają się luźno na dywanie, zamykają oczy i wyobrażają sobie gdzie chciałyby pojechać na majówkę)
• Relaks przy muzyce ( ok. 2-3 minut)
• Dzieci siadają w półkolu, na dywanie, każde dziecko w nagrodę otrzymuje zajączka do pomalowania
• Dzieci wymyślają dla zajączka imię, które ma rozpoczynać się głoską „sz” ( np. szaraczek, szaruś).
• Dziękuję dzieciom za wspólną zabawę.


Marta Nowajczyk- Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.