X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18330
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz konkursu ekologicznego

SCENARIUSZ KONKURSU EKOLOGICZNEGO

"PRZYJACIEL PRZYRODY"


Cele ogólne :

-Uświadomienie zagrożeń wynikających z nadmiernego zaśmiecenia środowiska.
- Kształtowanie postaw proekologicznych
- Zintegrowanie środowisk przedszkolnych
- Wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności podczas konkursu
międzygrupowego.
- Dostarczanie okazji do dobrej zabawy.

Cele operacyjne:

Dziecko:
-rozumie potrzebę dbania o środowisko naturalne człowieka,
-potrafi segregować odpady,
-potrafi ułożyć hasła do ilustracji
-zgodnie rywalizuje w dyscyplinach zręcznościowych,
-logicznie myśli, wyciąga wnioski, udziela przemyślanych odpowiedzi,
-czerpie radość ze wspólnej zabawy.

Metody:
czynna,
słowna,
oglądowa.

Formy:
indywidualna,
z całą grupą,
z podziałem na zespoły,


Przebieg konkursu:

I. Wstęp:


1 . Przywitanie zawodników, opiekunów i zaproszonych gości.
2. Przedstawienie się dzieci z poszczególnych grup, wybór kapitanów drużyn.

Losowanie przez każdą 6-osobową grupę nazwy pod którą będzie uczestniczyła w konkursie (pszczółki, żabki, motylki, biedronki)

3. Zapoznanie z regulaminem konkursu.
4.Nauka przewodniej piosenki: (na melodię My jesteśmy krasnoludki)

My jesteśmy grzeczne dzieci z przedszkola, z przedszkola.
Wysprzątamy śmieci, brudki dokoła, dokoła.
Dla nas śpiewa każdy ptaszek, kwitnie kwiat, kwitnie kwiat.
My z przyrodą daję słowo za pan brat, za pan brat.

II. Część główna

1.Zaprezentowanie przygotowanej przez grupy piosenki lub
wiersza o tematyce ekologicznej.

2. Czytanie bajki ekologicznej "Ekologiczny Czerwony Kapturek" przez pracownika ochrony środowiska (zaproszonego gościa).


EKOLOGICZNY CZERWONY KAPTUREK

"Szedł sobie do babci Kapturek Czerwony
Wtem w lesie przystanął okrutnie strwożony.
Lecz to nie z powodu strasznego wilczyska,
Któremu ze ślepiów błyskawica tryska.
To śmietnik okropny przy drodze, w młodniku.
Papiery, żelastwo, butelek bez liku.
Ach, któż to mógł zrobić?- zapyta dzieweczka.
Przez taki bałagan popsuta wycieczka.
Lecz nagle zza krzaków dobiega szuranie.
Ucieka Kapturek- co teraz się stanie?
I chowa się szybko w największą gęstwinę
Spogląda w przestrachu, zgaduje przyczynę.
To wilk, ten niecnota, ten brudas, co z nory,
Wynosi odpadków dwadzieścia trzy wory.
Porządki dziś robi i czyści chałupkę.
Lecz śmieci wynosi do lasu, na kupkę.


Czerwony Kapturek wybiega na ścieżkę:
„Nie ma na co czekać, urządzę koleżkę”.
I biegnie czym prędzej, mijając pokrzywy,
Na leśną polanę, gdzie mieszka myśliwy.
Pan myśliwy właśnie jadł ciepłą potrawę,
Kiedy mu Kapturek opowiedział sprawę.
Wnet bierze kapelusz i strzelbę na bary:
„Już ten bałaganiarz nie uniknie kary”.
W wysprzątanej izbie leży wilk na brzuchu.
Budzi go myśliwy: „Wstawaj ty śmieciuchu.
Bierz się do roboty, wywieź z lasu śmieci.
Wstyd, żeby porządku uczyły cię dzieci”.
„Lecz co miałem zrobić?”- zaczął się wilk żalić.
„Co z furą odpadów- zakopać czy spalić?”
Czerwony Kapturek na to mu odpowie:
„Segregacja śmieci wyjdzie ci na zdrowie”.
„Co to segregacja?”- dziwi się wilczysko.
„Do jednego worka wrzucać trzeba wszystko?”
„Nie”- mówi Kapturek. „Aby mieć wyniki,
Trzeba poustawiać różne pojemniki.
Na szkło kolorowe, na butelki białe,
Gazety, plastiki, puszki zardzewiałe.
Rozdzielaj sumiennie papier od żelaza,
To zniknie na zawsze odpadków zaraza.


Kiedy pojemniki napełnisz śmieciami,
To z firmy przyjedzie traktor z przyczepami.
Do fabryk wywiezie ten majątek cały,
Żeby z nich nowiutkie przedmioty powstały.
Możesz w punktach skupu śmieci się pozbywać,
A wtedy pieniążków będzie ci przybywać”.
Wilk na tę wiadomość tak się rozradował,
Że zrobił porządki, wszystko segregował.
Choć trochę się zmęczył, był zadowolony.
Nowiutki kapelusz zakupił dla żony.

Z bajeczki tej morał wynika dla dzieci:
Nauczmy się wszyscy segregować śmieci.
Nie powstanie wtedy żadne wysypisko,
I będziemy mieli czyste środowisko."


Dzieci odpowiadają na pytania związane głównie z treścią bajki- kolejno po 2 pytania dla grupy.
Za każdą prawidłową odpowiedź otrzymują 1 pkt.

1) Co zobaczył Czerwony Kapturek w lesie?
2) Jakie śmieci były w śmietniku?
3) Dlaczego wilk wynosił śmieci do lasu?
4) Dlaczego nie należy zaśmiecać lasu?
5) Co to jest segregacja?
6) Dlaczego należy segregować śmieci?
7) Co to jest recykling?
8) Co to jest makulatura?

3. Segregujemy śmieci

W worku znajdują się: gazeta, butelka szklana, butelka plastikowa, bateria.
Zadaniem dzieci jest wyciągnięcie z zamkniętymi oczami jednego przedmiotu, rozpoznanie go i przyporządkowanie do odpowiedniego pudła z odpadami.(1 pkt.)

Wspólna zabawa przy piosence Zbierają ludziska śmieci

/ na melodię Zasiali górale /
Zbierają ludziska śmieci, śmieci.
Rodzice, dziadkowie- dzieci, dzieci.
Zbierają dzieciaki wszystko, wszystko.
I wszędzie na Ziemi – czysto, czysto.
Ref.
Posegreguj te odpady –
raz i dwa, raz i dwa.
Ziemia czysta nie na żarty –
ha, ha, ha – ha, ha, ha.
Zrobiliśmy porządeczek
hu, hu, hu – hu, hu, hu.
Żeby w czystym żyli świecie
Wszyscy już, wszyscy już.

Butelki, papierki, puszki zbierz, puszki zbierz.
Recykling człowieku- ważna rzecz, ważna rzecz.
Pozbieraj dokoła wszystko, wszystko.
Niech będzie na ziemi- czysto, czysto,

4. Kręgle - rzuty piłką do stojących plastikowych butelek.
Każdy uczestnik wykonuje jeden rzut. Punktacja według ilości przewróconych butelek.

5. Rzuty kulą gazetową do kosza:

Każde dziecko zwija jedną ręką kartkę z gazety w papierową kulę, którą wykonuje 1 rzut. Punktowana jest celność rzutów.

6. Składanie obrazka z części-rozpoznawanie zwierząt lub roślin chronionych.(2 pkt.)

7. Układanie haseł do wylosowanych ilustracji np. Nie pal ognisk w lesie (1 pkt.)

8. Zagadki : po 1 dla drużyny
słuchowe:

- drużyna odgaduje odgłosy przyrody.(1 pkt.)

słowne (1 pkt.)

Służy do mycia, służy do picia, bez niej na Ziemi nie byłoby życia. /woda/

Bywa czarny , siwy, bury.
Płynie z kominów pod chmury" /dym/

Sosnowy, dębowy, stary lub młody. Rosną w nim grzyby, rosną jagody. (las)

"Pełno go wszędzie ,
choć go nie widać.
Czyste chcemy wdychać./powietrze/

"tak czy nie" (1 pkt.)


1. Wodę należy oszczędzać.
2 W parku można śmiecić.
3 Dymy fabryczne zanieczyszczają powietrze.
4 Hałas szkodzi zdrowiu.
5. Kwiaty chronione można zrywać.
6. Na zakupy najlepsze są torby jednorazowe.
7. Przebiśniegi są pod ochroną.
8. Ptasie gniazda można niszczyć.


9. Wykonywanie plakatów zachęcających do dbania o środowisko.

10. Podliczanie punktów przez jury. Ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie dyplomów i nagród, ślubowanie.

ŚLUBOWANIE
Kocham ptaki, zieleń, drzewa,
Wiem - jak o przyrodę dbać trzeba.
nie będę łamał gałęzi
rozpalać ognisk w lesie
nie będę rzucać śmieci
zwierzętom krzywdy nie zrobię
nie zabrudzę wody
bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY.

. Zakończenie konkursu, podziękowanie jury i dzieciom.
Wyjście do ogródka przedszkolnego- posadzenie drzewka.

Opracowała: Barbara Szymańska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.