X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18028
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zwierzęta z zagrody wiejskiej

Scenariusz zajęcia

Temat kompleksowy: Poznajemy zwierzęta z naszego podwórka
Temat dnia: Na podwórku.
Temat zajęcia: Zwierzęta z zagrody wiejskiej.

Cel ogólny:
Dziecko zna mieszkańców zagrody wiejskiej
Segreguje przedmioty wg jednej cechy

Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Nazywa zwierzęta z zagrody wiejskiej
• Wie, jak należy zachować się idąc w gości
• Zna charakterystyczne odgłosy zwierząt
• Wie, w jakich domach zamieszkują zwierzęta podwórkowe
• Wymienia zwierzęta dwunożne i czworonożne
• Przelicza w zakresie 6
• Dopasowuje produkt do danego zwierzątka
• Śpiewa znaną piosenkę w odgłosach zwierząt

Metody:
Słowna: wiersz, rozmowa
Oglądowa: ilustracje, produkty zwierzęce
Czynna: zadania stawiane do wykonania

Forma pracy:
Indywidualna i z cała grupą

Środki dydaktyczne: płyta Cd piosenką na powitanie "Śpiewające Brzdące", ilustracje do wiersza, sylwety zwierząt, obrazki przedstawiające stajnię, oborę, chlew, kurnik, budę dla psa, produkty zwierzęce: jajko, mleko, wełnę, cyfrę 2 i 4, dwie pętle, kolorowanka ze zwierzątkiem, kredki


Przebieg zajęć

1.Powitanie piosenką:
Dzień dobry, dzień dobry wszyscy się witamy.
Dzień dobry, dzień dobry dobry humor mamy.
Dzień dobry, dzień dobry słońce jasno świeci.
Dzień dobry, dzień dobry pani wita dzieci.
Dzień dobry, dzień dobry jest bardzo wesoło.
Dzień dobry, dzień dobry zróbmy wszyscy koło.
Dzień dobry, dzień dobry podaj prawą rękę.
Dzień dobry, dzień dobry zaśpiewaj piosenkę.

2. „Kwoka” słuchanie wiersza przedstawionego przez nauczyciela ilustrowanego obrazkami.
Proszę pana, pewna kwoka
Traktowała świat z wysoka
I mówiła z przekonaniem:
"Grunt to dobre wychowanie!"
Zaprosiła raz więc gości,
By nauczyć ich grzeczności.
Pierwszy osioł wszedł, lecz przy tym
W progu garnek stłukł kopytem.
Kwoka wielki krzyk podniosła:
"Widział kto takiego osła?!"
Przyszła krowa. Tuż za progiem
Zbiła szybę lewym rogiem.
Kwoka gniewna i surowa
Zawołała: "A to krowa!"
Przyszła świnia prosto z błota.
Kwoka złości się i miota:
"Co też pani tu wyczynia?
Tak nabłocić! A to świnia!"
Przyszedł baran. Chciał na grzędzie
Siąść cichutko w drugim rzędzie,
Grzęda pękła. Kwoka wściekła
Coś o łbie baranim rzekła
I dodała: "Próżne słowa,
Takich nikt już nie wychowa,
Trudno... Wszyscy się wynoście!"
No i poszli sobie goście.
Czy ta kwoka, proszę pana,
Była dobrze wychowana?

Rozmowa na temat wiersza:
- Jakie zwierzęta występowały w wierszu?
- Kto zaprosił gości?
- Co zrobił osioł?
- Jak zachowała się krowa, świnia, baran?
- Czy kwoka zachowała się kulturalnie?
- Jak powinniśmy zachować się idąc do kogoś w odwiedziny? (pamiętamy aby zadzwonić dzwonkiem, przywitać się – pamiętać o magicznych słowach, wytrzeć buty, powiesić kurtkę na wieszak - a nie rzucać, nie hałasować, nie biegać u kogoś po domu...)

3.„Pieski do pani” - Zabawa ruchowa
Dzieci – pieski – stoją w luźnej gromadce w jednym końcu sali naprzeciwko n-la. Na hasło: pieski do pani! Biegną do przodu, na klaśnięcie – natychmiast się zatrzymują.

4.Gdzie mieszkają zwierzęta? – zabawa dydaktyczna.

Dzieci dopasowują sylwety zwierząt: psa, świnia, krowa, kura, koń do obrazków: buda, chlew, obora, kurnik, stajnia

5. Co nam dają zwierzęta?

Dzieci dotykają, nazywają poszczególne produkty: mleko, jajka, wełna i odpowiadają na pytanie skąd to mamy?

6.Piosenka zwierząt.

Nauczyciel podnosi sylwetę danego zwierzątka, a dzieci naśladują ich odgłosy, np. kura: ko,ko; kaczka: kwa,kwa... Następnie próbują zaśpiewać znaną piosenkę w języku zwierząt (np. na melodię Panie Janie, Kolorowe kredki). Po zaśpiewaniu jakiegoś fragmentu n-l może podnieść sylwetę innego zwierzątka, a dzieci w tym czasie dalej śpiewają w innym języku. (Kolorowe kredki- ko,ko,ko,ko,ko,ko, hau, mu,mu,mu,mu,mu,mu...)

7.Ile mają nóg? – tworzenie zbiorów

Nauczyciel tworzy na podłodze dwie pętle. Nad jedną kładzie cyfrę 2, a nad drugą cyfrę 4. Dzieci wybierają zwierzątko i kładą do odpowiedniej pętli biorąc pod uwagę ilość nóg wybranego przez siebie zwierzątka. Na końcu przeliczają ile jest zwierząt dwunożnych, a ile czworonożnych. Odpowiadają na pytanie, których jest więcej?

8.Kolorowanie
Dzieci wybierają swoje ulubione zwierzątko i starannie kolorują je.

Autorka scenariusza: Barbara Owsińska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.