X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17898
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Szukamy wiosny. Scenariusz zajęć dla grupy dzieci 3-4 letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ WYCHOWAWCZO - DYDAKTYCZNYCH


GRUPA WIEKOWA: 3- 4 – latki

TEMAT TYGODNIA: Szukamy wiosny.

TEMAT DNIA: Po wysłuchaniu opowiadania M. Różyckiej: „O żółtym tulipanie”, dziecko wie, czego roślina potrzebuje do życia: wody, słońca, ziemi.
Zabawa muzyczno - ruchowa: „Kwiaty na łące”.
Dziecko uczestniczy w tworzeniu zielonego kącika w sali przedszkolnej, pomaga w sadzeniu kwiatków, nasion zbóż, rzeżuchy, szczypiorku, cebuli (wie co będzie potrzebne w tym celu).

CELE OGÓLNE:
- rozbudzanie zainteresowania otaczającą przyrodą i jej funkcjonowaniem
- zapoznanie dzieci z czynnikami niezbędnymi roślinom do życia
- kształtowanie umiejętności dbania o rośliny

CELE OPERACYJNE: Dziecko:
- uważnie słucha opowiadania nauczyciela wg tekstu M. Różyckiej: „O żółtym tulipanie”
- potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści opowiadania
- potrafi określić czego roślina potrzebuje do życia: wody, słońca, ziemi
- potrafi nazwać przedmioty potrzebne podczas sadzenia roślin, takie jak: doniczka, ziemia, łopatka, nasionka, cebulki, wata, woda, konewka, słoiczek z gazą
- układa i próbuje nazywać części roślin: łodyga, korzeń, liście, na przykładzie tulipana
- naśladuje rosnące kwiaty odpowiednio do muzyki

METODY:
- słowna
- oglądowa
- czynnego działania

FORMY:
- zajęcia z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- opowiadanie M. Różyckiej: „O żółtym tulipanie”
- ilustracje do opowiadania
- wycięte z papieru części tulipana: korzeń, łodyga, liście, kwiat
- doniczki
- ziemia i łopatka
- konewka z wodą
- nasiona rzeżuchy, fasoli, szczypiorku, zboża, kwiatów, cebula
- wata
- słoiczek z gazą
- magnetofon + płyta CD
PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:

1. Czynności porządkowe, zorganizowanie grupy, przygotowanie przedmiotów potrzebnych do zajęć.

2. „Iskierka przyjaźni” - powitanie z dziećmi poprzez przekazywanie sobie wzajemnie wyobrażonej „iskierki” i uśmiechanie się do siebie.

Część główna:

3. „O żółtym tulipanie” – uważne słuchanie i oglądanie przez dzieci ilustracji do opowiadania nauczyciela wg tekstu M. Różyckiej.

4. Rozmowa na temat treści opowiadania:
- O kim było opowiadanie?
- Kto zapukał do małego tulipanka?
- Dlaczego promyczek i deszczyk zapukali do tulipanka?
- Co się stało z tulipankiem, gdy wpuścił do siebie deszczyk i promyczek?
- Co potrzebne jest każdej roślinie, aby mogła urosnąć tak jak tulipanek?

5. „Tulipan - puzzle” – układanie i próba nazywania przez dzieci poszczególnych części roślin: korzeń, łodyga, liście, kwiat na przykładzie tulipana.

6. „Kwiaty na łące” - zabawa muzyczno – ruchowa do muzyki A. Vivaldiego „Cztery pory roku. Wiosna”. Dzieci wyobrażają sobie, że są małymi nasionkami kwiatów, siadają zwinięte w kłębek na dywanie a następnie powolutku, odpowiednio do muzyki wstają – naśladując jak rosną kwiaty: najpierw łodyga, potem liście, na końcu kwiat. (Zabawę powtarzamy trzy razy.)

7. Tworzenie „Zielonego kącika” w sali przedszkolnej:
- oglądanie i nazywanie przez dzieci przygotowanych do sadzenia przedmiotów i nasion
- określenie etapów pracy
- przystąpienie do sadzenia nasion: napełnianie doniczek ziemią wkładanie do nich nasionek zbóż, szczypiorku, fasoli i kwiatów, podlewanie wodą; ułożenie waty w podstawce, zmoczenie jej wodą i umieszczenie na niej nasionek rzeżuchy; umieszczenie na słoiczku gazy - przymocowanie jej gumką, nalanie do niego wody i umieszczenie na gazie fasoli.

Część końcowa:

7. Uporządkowanie miejsca pracy, przeniesienie roślin do kącika przyrody, zwrócenie uwagi na to, by miały tam dużo światła.

8. Podziękowanie za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.