X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17792
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przedszkolne radości i smutki - rozpoznawanie własnych emocji

SCENARIUSZ ZAJĘCIA

Prowadząca: Agnieszka Grochocka
Grupa wiekowa: Maluszki (3 – 4 latki)

Temat kompleksowy: SŁUCHAMY WIERSZY I PIOSENEK O KOTKU.
Temat dnia: „Przedszkolne radości i smutki” - rozpoznawanie i nazywanie własnych emocji: radości, smutku, złości. Uważne wysłuchanie opowiadania czytanego przez nauczycielkę i rozmowa na jego temat. Zabawa z kartami mimicznymi. Wspólne zabawy muzyczno – ruchowe. „Balonik” – zabawa kołowa.
Cele ogólne:
- Rozpoznawanie i nazywanie własnych uczuć: radość, smutek, złość.
-Zapoznanie dzieci z przysługującymi im prawami.
-Stworzenie sytuacji do wspólnej zabawy i wyrażania radości.
- Doskonalenie umiejętności komunikowania się w grupie.
Cele operacyjne: Dziecko:
- nazywa uczucia: smutku, radości, złości i wiąże je z określonymi sytuacjami,
- skupia uwagę na czytanym przez nauczycielkę tekście i słucha go ze zrozumieniem,
- czerpie radość z zabaw ruchowych,
- liczy do trzech,
- wykonuje polecenia nauczyciela i bezpiecznie bawi się w grupie,
- rysuje mimikę twarzy wyrażającą radość, smutek, złość.
Metody pracy:
- słowna – rozmowa, opowiadanie, wyjaśnienia nauczycielki, piosenka,
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.
Formy pracy:
- indywidualne,
- z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- emblematy dla każdego dziecka przedstawiające twarz uśmiechnięta, smutną, zezłoszczoną,
- opowiadanie,
- 3 ilustracje z narysowanymi buziami (smutek, radość, złość),
- kartki dla każdego dziecka przedstawiające buźki z brakującymi elementami mimiki,
- płyta CD.

Przebieg zajęcia:

1. Zabawa integracyjna w kole „Wszyscy są”.
Wszyscy są, witam Was,
Zaczynamy już czas,
Jesteś Ty, jestem ja,
I raz i dwa i trzy.
2. Nauczycielka rozdaje dzieciom emblematy z konturem twarzy: uśmiechniętej, smutnej, złej. Omówienie ich.
3. Nauczycielka czyta opowiadanie, zadaniem dzieci jest podniesienie emblematu adekwatnego do zdarzenia w opowiadaniu.
,,Jasio przyszedł do przedszkola z mamą. Wszedł do sali i już miał zostać i bawić się z dziećmi, ale postanowił jeszcze raz mamę pocałować i pożegnać się. Mocno przytulił się do mamy i zrobiło mu się smutno, że mama z nim nie zostanie. (Jak czuł się Jaś?)
Po krótkiej chwili Jasio pożegnał się z mamą i podszedł do bawiących się kolegów, którzy budowali zamek z klocków. Jasio zaczął bawić się z nimi. Razem zbudowali ogromną wieżę zamkową. Jasio bardzo się cieszył, że wieża jest taka wysoka. „Proszę Pani, zobacz jaką wielką wieżę zbudowaliśmy” - krzyczał z radości na cały głos. (Pokażcie teraz rysunek twarzy wyrażający uczucia Jasia). W pewnym momencie Julia potknęła się o samochód przewracając się na wieże z klocków i zburzyła ją. Jaś bardzo się zdenerwował (Jak czuł się Jaś?) Julia przeprosiła Jasia i powiedziała że pomoże mu odbudować wieże po czym chłopczyk uśmiechnął się przyjął przeprosiny i zaprosił Julie do wspólnej zabawy.(Jaką minę miał Jaś?)
4. Rozmowa na temat uczucia radości, smutku i złości.
,,Jak więc widzicie, w różnych sytuacjach przeżywamy różne uczucia i każdy z Was ma prawo być wesoły, radosny, uśmiechnięty, a czasami smutny, czy zły, ale musimy pamiętać o tym, że nie możemy nikomu zrobić krzywdy, ani przykrości z powodu złego humoru. Uśmiechając się do innych, inni będą uśmiechali się do nas i świat będzie dzięki temu piękniejszy”. Uśmiechnijmy się teraz do siebie 
5. Zabawa kołowa „Balonik”
Połączenie popularnej zabawy poprzez wymawianie wierszyka głosem wyrażającym uczucie radości, smutku, złości.
6.„Moje uczucia” – zabawa z kartami mimicznymi.
W sali są rozwieszone rysunki twarzy uśmiechniętej, smutnej, złoszczącej się. Nauczycielka czyta zdania opisujące różne sytuacje. Zadaniem dzieci jest stanąć pod tą ilustracją, która wyraża emocje w następujących sytuacjach:
- Dostałem nową zabawkę,
- Brat przeszkadza mi w zabawie,
- Kolega mnie bije,
- Popsuła mi się moja zabawka,
- Pani w przedszkolu mnie pochwaliła,
- Rodzice zabierają mnie na lody,
- Koleżanka niszczy mój rysunek,
- Tatuś nie zdążył się z Tobą pobawić,
- Mam urodziny.
7. Zabawa muzyczno – ruchowa „Smutno – wesoło”. Reagowanie ruchem na usłyszany sygnał dźwiękowy.
8. Wspólne zaśpiewanie piosenki matematycznej „Spadające kasztany”. Przeliczenie kasztanków.
9. Praca przy stolikach – dokończenie rysowania konturów twarzy i brakujących elementów.
10. Zakończenie zajęcia – podziękowanie za udział w zajęciach, udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.