X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17790
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przedszkolne przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców - Maluszki

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW

Prowadząca: Agnieszka Grochocka, Dorota Kowalska
Grupa wiekowa: Maluszki (3 – 4 latki)
Temat kompleksowy: POZNAJEMY TRADYCJE ŚWIĄTECZNE – WIGILIA, KOLĘDOWANIE, NOWY ROK.
Temat dnia: „Przedszkolne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia” - Wprowadzenie dzieci w nastrój przedświąteczny - zapoznanie z tradycją strojenia choinki podczas Świąt Bożego Narodzenia. Rozwiązywanie zagadki. Utrwalenie tradycji świątecznej z pomocą kostki do gry. Dzielenie wyrazów na sylaby – ćwiczenie słuchu fonematycznego. Wykonywanie ozdób świątecznych. „Wyprawa po choinkę” – opowieść ruchowa.
Cele ogólne:
- Rozwijanie mowy i myślenia.
- Kształcenie myślenia przyczynowo – skutkowego.
- Zapoznanie z tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia – strojenie choinki, śpiewanie kolęd.
- Pogłębianie więzi rodzinnej.
-Stworzenie sytuacji do wspólnej zabawy.
- Doskonalenie umiejętności komunikowania się w grupie.
Cele operacyjne: Dziecko:
- Opowiada obrazek próbując formułować proste zdania.
- Jest spostrzegawcze.
- Porównuje obrazki i odkrywa związki przyczynowo – skutkowe.
- Odpowiada na pytania stawiane przez nauczyciela.
- Zna tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia - strojenie choinki, śpiewanie kolęd.
- Współdziała z innymi.
- Reaguje na sygnał dźwiękowy.
- Rozwiązuje zagadki tekstowe.
- Uczestniczy w zabawach.
- Czerpie radość z zabaw ruchowych.
- Wykonuje polecenia nauczyciela i bezpiecznie bawi się w grupie.
Metody pracy:
- słowna – rozmowa, zagadka, wyjaśnienia nauczycielki, piosenka,
- oglądowa – pokaz, obserwacja,
- czynna – udział dzieci w zajęciach, zabawie, stawanie zadań do wykonania.
Formy pracy:
- indywidualne,
- z całą grupą.
Środki dydaktyczne:
- tamburyno,
- śnieżynki,
- opowiadanie,
- ilustracje przedstawiające Święta Bożego Narodzenia,
- kostka do gry,
- zagadka,
- sylwety ozdób świątecznych,
- koraliki, nasionka, ziarenka, wstążeczki, klej
- płyta CD.

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie zebranych gości.
2. Zabawa integracyjna „Witam ...”.
- wszystkie dziewczynki,
- wszystkich chłopców,
- wszystkich którzy są uśmiechnięci,
- wszystkich którzy czekają na Święta Bożego Narodzenia,
- wszystkich którzy czekają na prezenty itp.
Nauczycielka wręcza każdemu dziecku i rodzicowi śnieżynkę.
3. Rozmowa wprowadzająca do tematu Świąt Bożego Narodzenia.
- Jakie zbliżają się święta?
- Jak przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia?
- Co dzieci lubią najbardziej w tym okresie? itp.
Wprowadzenie momentu zaciekawienia poprzez dźwięk dzwoneczka i „przybycie” Aniołka.
4. Opowiadanie nauczyciela ilustrowane obrazkami pt. „Domowe przygotowania do Wigilii".
„Jaś i jego rodzina przygotowują się do Świąt Bożego Narodzenia. Rodzice z dziećmi wybierają się po choinkę do lasu – wybierają najpiękniejszą i zabierają ją do domu. Wspólnie stroją choinkę ozdobami, które wcześniej sami zrobili. Tatuś przypina lampki, a mamusia, Jaś i jego siostra Małgosia wieszają ozdoby. Każdy ma przydzielone zadanie. W Wigilie dzieci nakrywają stół, stawiają świece, ustawiają talerze i rozkładają sztućce. Tatuś smaży rybę, a mamusia lepi pierogi z grzybami w kuchni. W domu panuje miła, świąteczna atmosfera. Wszyscy są życzliwi, uśmiechnięci i radośni względem siebie. Wieczorem kiedy wszystko jest gotowe siadają do wigilijnego stołu. Dzielą się opłatkiem, śpiewają kolędy i składają sobie życzenia. Cieszą się prezentami, które znaleźli pod choinką".
5. Rozmowa n/t treści opowiadania.
- Gdzie rosła choinka? (w lesie)
- Gdzie zabrali choinkę z lasu?(do domu)
- Co smażył tata?(ryby)
- Co lepiła mama w kuchni?(pierogi)
- Jaka jest atmosfera w domu podczas świąt?
- Co zrobiły dzieci z choinką? (ubrały choinkę w bombki, ozdobiły, przystroiły)
- Co znalazły dzieci pod przystrojoną choinką? (prezenty)
6. „Świąteczna kostka” - zabawa z kostkę do gry z naklejonymi na ściankach tradycjami świątecznymi – dzieci rzucają kostką i nazywają tradycje świąteczne np.: choinka, karp, prezenty, Mikołaj, kolędowanie oraz dzielą wyrazy na sylaby – ćwiczenie słuchu fonematycznego.
7. Rozwiązanie zagadki „Choinka”.
Zielona, z lasu wzięta,
Wesoło nam z nią w święta.
Igieł ma więcej od krawca,
A nawet więcej od jeża.
Zimą i latem taka sama,
Zawsze zielona i świeża.
8. „Wyprawa po choinkę”- opowieść ruchowa – zabawa z rodzicami (podkład muzyczny w tle).
- Wybieramy się do lasu po choinkę - marsz z wysoko uniesionymi kolanami.
- Jesteśmy już w lesie. Musimy teraz zachowywać się cicho. Mieszkańcy lasu nie lubią hałasu - dzieci zatrzymują się i przykładają palec do ust.
- Rozejrzyjmy się za choinką! - dzieci rozglądają się, przykładają rękę do czoła, naśladują patrzenie przez lornetkę.
- Popatrzcie! Tam widzę choinkę. Podbiegnijmy do niej - dzieci uderzeniami rąk o uda naśladują bieg.
- Zabierzemy choinkę do przedszkola – ruch zabrania choinki na plecy.
- Wracajmy - marsz z wysoko uniesionymi kolanami.
9. Piosenka „Choinka przedszkolaków”. (Moje 3 i 4 lata)
10. „Śniegowe gwiazdeczki” – utrwalenie położenia gwiazdeczki w obrębie swojego ciała i w przestrzeni – przed sobą, za sobą, obok siebie, na głowie, na ręce, pod stopami. Zabawę powtarzamy kilka razy.
11. Ćwiczenia oddechowe z gwiazdeczkami i chustą animacyjną – dmuchanie na gwiazdeczki na różnych powierzchniach.
12. „Pingwin” – zabawa ze śpiewem wraz z rodzicami.
O jak przyjemnie i jak wesoło - dzieci maszerują dookoła sali,
W pingwina bawić się, się, się – podskakują trzy razy,
Raz nóżka lewa – wysuwają lewą nogę do przodu,
raz nóżka prawa – wysuwają prawą nogę do przodu,
do przodu – idą do przodu,
do tyłu – idą do tyłu
i raz, dwa, trzy – klaszczą w dłonie trzy razy.
13. „Ozdoby świąteczne” – samodzielne wykonanie ozdób choinkowych, naklejanie na nie nasion, ziaren, koralików, wstążek. Słuchanie kolęd i pastorałek. Zorganizowanie wystawki prac.
14. Zakończenie zajęcia udzielenie pochwał i nagrodzenie wszystkich oklaskami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.