X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17724
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Technika w życiu codziennym, czyli z prądem za pan brat - zabawy tematyczne dla dzieci 4 letnich

„Technika w życiu codziennym, czyli z prądem za pan brat” – zabawy tematyczne.

Cele z odstawy programowej:
• Budowanie dziecięcej wiedzy o świecie społecznym, przyrodniczym i technicznym oraz rozwijanie umiejętności prezentowania swoich przemyśleń w sposób zrozumiały dla innych
Cele ogólne:
Poznawczy:
• Zapoznanie dzieci z różnorodnością sprzętów wykorzystujących energię elektryczną oraz ich dokładnym przeznaczeniem
Kształcący:
• Kształtowanie umiejętności estetycznego i przemyślanego wykonania pracy plastycznej z zachowaniem odpowiednich wskazówek technicznych
• Wdrażanie do uważnego słuchania i dokładnego wykonywania poleceń
Wychowawczy:
• Rozwijanie postawy świadomości zagrożeń płynących ze świata wokół nas w tym
z najbliższego otoczenia
• Uwrażliwienie na konieczność odpowiedzialnego zachowania się w stosunku do urządzeń elektrycznych
Metody: met. zadań otwartych, met. zadań zamkniętych, pokaz, rozmowa kierowana,
Formy: indywidualna, grupowa, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: wiersz Cz. Janczarskiego „Pożyteczne urządzenia”, zestaw ilustracji przedstawiających urządzenia elektryczne, nagranie zabawy z piosenką „Praczki”, płyta
z muzyką taneczną
Środki dydaktyczne: kontury lampki nocnej, kredki, ołówki, papier kolorowy, klej, nożyczki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci i zaproszenie do zabawy
2. „Praczki” – zabawa ruchowa z piosenką utrwalająca kierunki prawo/lewo
3. „Gdzie tu jest prąd?” – praca z ilustracjami przedstawiającymi pomieszczenia w domu
4. „Pożyteczne urządzenia” – rozmowa kierowana inspirowana wierszem Cz. Janczarskiego
5. „Jest prąd – nie ma prądu” – zabawa ruchowa przy muzyce.
6. „Co to jest?” – zagadki tematyczne słowne oraz pantomimiczne.
7. „Rozsypane urządzenia” – zabawa tematyczna kształtująca percepcję wzrokową
z elementem językowym w formie ćwiczeń ortofonicznych
8. „Co może zrobić prąd?” – rozmowa kierowana w oparciu o ułożone wcześniej obrazki
9. „Lampka nocna” – praca plastyczna w technice wycinanki. Ozdabianie sylwety lampki nocnej według własnej inwencji
10. Wspólne oglądanie wykonanych prac oraz zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.