X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17596
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kurczaczki - zajęcia dydaktyczne dla trzylatków prowadzone metodą "Edukacji przez Ruch"

BLOK TEMATYCZNY: Święta Wielkanocne z jajkiem i zającem.

Metody pracy (wg M. Kwiatowskiej):
Metody czynne:
samodzielnych doświadczeń;
kierowanie własną działalnością dziecka;
zadań stawianych dziecku;
ćwiczeń;

Metody percepcyjne:
obserwacji i pokazu;
przykładu;

Metody słowne:
rozmowy, opowiadania;
objaśnienia i instrukcje;
społecznego porozumienia się.

Środki dydaktyczne:
obrazki związane z Wielkanocą;
białe kartki papieru;
pisaki;
chusta;
jajko (bądź piłeczka);
ilustracje przedstawiające różne ptaki (np. pingwin, sowa i kurczak);
pokarmy (np. ziarna zbóż, marchewka, chipsy);
magnetofon, płyta CD;
kartki papieru;
brązowe kredki;
kleje;
żółte papierowe koła (w dwóch wielkościach);
papierowe czerwone trójkąty;
arkusz brystolu;
emblematy kurcząt dla każdego dziecka (na dwóch kolorach)
emblematy dwóch kur


I. Zajęcia poranne (8.00- 8.30):
1.„Wielkanoc” – wskazywanie obrazków związanych tematycznie z Wielkanocą
Cel: poznawanie zwyczajów Wielkanocnych, stymulowanie rozwoju mowy dziecka
Przebieg: nauczyciel demonstruje dzieciom różne ilustracje. Ich zadaniem jest wskazanie tych, które są związane z Wielkanocą i uzasadnienie swojego wyboru.

2. „Kurczątko” – rysowanie wierszyka
Cel: doskonalenie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej
Przebieg: nauczyciel wypowiada słowa wiersza. Zadaniem dzieci jest narysowanie kurczątka zgodnie z instrukcją zawartą w wierszyku.
„Kurczątko”
Kurczątko z jajeczka się urodziło...
Główkę, brzuszek wychyliło.
Na dwie nóżki wyskoczyło.
Czarne oczka otworzyło,
Dziobek mały rozchyliło,
Że jest głodne zakwiliło...
(W. Szumanówna)

3. „Toczące się jajko” - zabawa z chustą wg założeń pedagogiki zabawy
Cel: rozwijanie zręczności, wdrażanie do współpracy
Przebieg: dzieci trzymają chustę, na którą wrzucone zostaje jajko (bądź piłeczka). Zadaniem dzieci jest toczenie jajka po chuście uważając, aby nie spadło.

II. Zajęcia dydaktyczne
Temat: „Kurczaki” – kinezjologiczna zabawa dydaktyczna
Cel: Ćwiczenie stabilizacji lateralnej

Przebieg:
1. „Świąteczny ptaszek” – zabawa dydaktyczna
Cel: wzbogacanie wiedzy z zakresu przyrody, poznawanie zwyczajów wielkanocnych
Przebieg: nauczyciel demonstruje dzieciom ilustracje trzech ptaków (np. sowy, pingwina, kurczaka). Zadaniem dzieci jest wskazanie, który z zaprezentowanych ptaków jest symbolem Świąt Wielkanocnych. Następnie prowadząca prosi dzieci, by spośród eksponowanych pokarmów (np. marchewka, ziarna zbóż, chipsy) wybrały ten, który należy do „przysmaków” kurcząt.
2. „Kurczaki” – kinezjologiczna zabawa dydaktyczna
Cel: ćwiczenie stabilizacji lateralnej, rozwijanie rytmicznego poruszania się
Przebieg: każde dziecko otrzymuje brązową kredkę. Następnie dzieci w rytmie rozbrzmiewającej melodii stawiają rytmiczne kropki na kartkach papieru. Kiedy muzyka przestaje rozbrzmiewać, dzieci zmieniają miejsca (przesuwają się o jedno miejsce w prawą stronę) i kontynuują stawianie kropek. Zabawa trwa do momentu, kiedy dzieci wrócą na swoje miejsca. Kolejnym krokiem jest przyklejenie gotowych elementów – papierowych żółtych kół (w dwóch wielkościach) i czerwonego trójkąta, w ten sposób, by stworzyły sylwetę kurczaczka. Na koniec dzieci dorysowują kurczakom oczy i nóżki. Wszystkie prace dzieci zostają zawieszone na arkuszu brystolu. Dzieci oglądają je wyrażając swoje refleksje.
4. „Kwoka i pisklęta” – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa
Cel: rozwijanie szybkiej reakcji na przerwę w muzyce, doskonalenie umiejętności ustawiania się w rzędzie
Przebieg: każde dziecko otrzymuje emblemat kurczaczka, który przyklejony został na czerwony bądź zielony kartonik. Dwoje z dzieci dostaje emblematy przedstawiające kury – również przyklejone na czerwonym lub zielonym arkuszu papieru. Kiedy muzyka rozbrzmiewa, dzieci poruszają się po całej sali naśladując dziobiące ziarenka kurczątka. Natomiast gdy muzyka milknie – dzieci – kurczątka ustawiają się w rzędzie za swoją mamą – kurą (adekwatnie do kolorów tła emblematów). Zabawa zostaje powtórzona kilkakrotnie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.