X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17192
Przesłano:

Scenariusz zajęć wstępnych "Zima - bałwan"

KONSPEKT ZAJĘĆ LEKCYJNYCH

1. Data, miejsce :
styczeń 2012 r., SOSW nr 1 w Gdyni

2. Temat zajęć :
„Zima - bałwan” – Zajęcia wstępne

3. Cele :
a) Edukacyjne :
- wdrażanie ucznia do umiejętności współdziałania w grupie
- wdrażanie do przestrzegania ustalonych reguł i norm obowiązujących w grupie
- nauka budowania koła na siedząco, na stojąco
- doskonalenie umiejętności chodzenia w parach
- doskonalenie rozpoznawania siebie na zdjęciu na tablicy obecności
- umiejętność reagowania na swoje imię podczas sprawdzania obecności
- zaobserwowanie pogody i wskazanie jej na odpowiedniej etykiecie
- umiejętność wspólnego budowania planu dnia
- utrwalanie i wzbogacanie wiedzy na temat pory roku - zimy
- kształtowanie umiejętności ilustracji ruchowej treści piosenki „Snieg pada”
- doskonalenie czynności samoobsługowych
- kształtowanie koordynacji wzrokowo – ruchowo – słuchowej
- usprawnianie aparatu artykulacyjnego i oddechowego poprzez zabawę w dmuchanie w kulę papierową, kawałki waty
- wyrabianie sprawności manualnych palców i dłoni
- kształtowanie prawidłowej postawy ciała w czasie pracy przy stoliku
- utrwalanie nawyku sprzątania miejsca pracy, mycia rąk
b) Operacyjne :
- uczeń potrafi współdziałać w grupie
- uczeń przestrzega ustalonych reguł i norm obowiązujących w grupie
- potrafi dokonać ilustracji ruchowej do treści piosenki – taniec w kole
- potrafi uważnie słuchać treści prezentowanych przez nauczyciela
- potrafi siedzieć i tańczyć w kole
- potrafi chodzić w parze
- rozpoznaje siebie na zdjęciu na tablicy obecności, reaguje na swoje imię podczas sprawdzania obecności
- obserwuje pogodę i wskazuje na odpowiedniej etykiecie
- potrafi wspólnie z grupą budować plan dnia
- potrafi dmuchać w papierową kulę, kawałki waty
- prawidłowo siedzi w czasie pracy przy stoliku
- potrafi samodzielnie lub przy podpowiedzi manualnej wykonać kulę papierową
- potrafi uzupełnić kontur koła wskazanym materiałem
- uczeń potrafi zachować porządek w czasie wykonywanej pracy
- potrafi porządkować miejsce pracy

4. Metody :
- werbalna – opis, rozmowa
- oglądowo – eksponująca – obserwacja, pokaz
- praktycznego działania – wykonywanie poleceń nauczyciela podczas zajęć

5. Formy :
- indywidualna
- grupowa

6. Środki :
- Tablica obecności, zdjęcia uczniów, etykiety ze zjawiskami pogodowymi, PCS’y do budowania planu dnia, bałwan – lalka, gotowa praca wykonana przez nauczyciela, podkładki, wata, białe kartki, klej, nożyczki, przybory toaletowe

PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Zajęcia wstępne :
a) Przywitanie w kole na siedząco – piosenka
„Dzień dobry dziewczynki, dzień dobry chłopaki,
te grzeczne i te łobuziaki,
dzień dobry, dzień dobry, wesoło Was wołam,
witam Was.”
b) Witamy się indywidualnie – piosenka „ Czy jest z nami ..?” , wymienione dziecko wyszukuje zdjęcie ze swoja podobizną i przekleja na tablicy obecności, symbolizując przyjście z domu do szkoły
c) Budowanie wspólnego planu dnia – omówienie kolejności czynności, które dzisiaj nas czekają, zawieszenie ich na tablicy (etykiety PCS, piktogramy)
d) Odwrócenie etykiety z planu dnia – „witamy się” – przejście do kolejnego etapu
e) Obserwacja pogody – przejście w parach do wyznaczonego przez nauczyciela miejsca obserwacji – okno. Omówienie stanu pogody, przyporządkowanie odpowiedniej ilustracji i przyklejenie jej w wyznaczonym miejscu w klasie
f) Nawiązanie do tematu pory roku, opisanie temperatury na dworze – otwarcie okna, polisensoryczne poznanie sniegu – dotykanie sniegu z parapetu – opis: zimny, mokry, biały. Co można z niego zrobić – bałwan, opis zabawki
g) Zabawa ruchowa w kole – taniec w koło bałwana, spiewanie piosenki „Snieg pada” – ilustracja ruchowa do tekstu
h) Wykonanie kul papierowych – gniecenie kartek z podpowiedzią manualną
i) Zabawa ruchowa – rzucanie kul na biały materiał – sprzątanie
j) Zabawa logopedyczna – dmuchanie w papierowe kule na stole, kawałki waty – zapowiedź wykonania z nich bałwanów na kartkach
k) Przygotowania do wyjścia do toalety – przygotowanie mydła, ręczników, ustawienie się w pary i przejście do toalet


II. Część główna
Przygotowanie miejsca pracy, przyborów.

Wykonanie bałwana – wyklejanie konturu kół kawałkami waty.
Wspólna ocena i ekspozycja prac.


III. Zajęcia końcowe
Sprzątanie stanowiska pracy.
Czynności samoobsługowe w toalecie.
Relaksacja.
Obiad.
Pożegnanie piosenką.


Aleksandra Grabczak - Urbaniak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.