X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17183
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami: "Jesienna zabawy kraina u Biedronek się zaczyna"

Scenariusz spotkania integracyjnego z rodzicami
„Jesienna zabawy kraina u Biedronek się zaczyna”

Grupa: „Biedronki”, 4–5 latki
Opracowanie i prowadzenie: M. Szymuś i M. Ściślak
Cele ogólne:
- Kształtowanie prawidłowych zachowań koniecznych w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi;
- Przestrzeganie zasad obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych;
- Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej;
- Rozwijanie naturalnej swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Rozwijanie umiejętności porozumiewania się za pomocą różnych werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu;

Przebieg spotkania:

1. Powitanie rodziców i dzieci i zachęcenie do wspólnej zabawy.
2. Taniec integracyjny: „Wieje wietrzyk” (wersja jesienna do mel. „Promoroaga”, CD 3„ASM” cz.2)
3. „Jesienny taniec” – swobodna ekspresja taneczno – ruchowa do utworu z wykorzystaniem bibułek w jesiennych kolorach (CD 1 „Tańce i zabawy z bliska i z daleka”)
4. „Tajemnice jesieni”. Uczestnicy stoją/siedzą w kręgu, podają sobie pudełko i rytmicznie powtarzają tekst: „Jesień tu, jesień tam, jesień bardzo dobrze znam!”. Osoba, u której pudełko się zatrzyma, losuje skarb z pudełka. Pośród skarbów znajdują się: naturalne okazy przyrodnicze: szyszki, kasztany, żołędzie, liście, igły z drzewa, warzywa i owoce oraz karteczki z zagadkami o tematyce przyrodniczej. Losujący podaje nazwę wylosowanego okazu lub podaje rozwiązanie zagadki (zał. 1).
5. „Kasztanowa zabawa słuchowa”. Na tackach rozłożone są kasztany. Nauczyciel/rodzic uderza pałeczką w bębenek. Dziecko układa przed sobą, na dywanie tyle kasztanów, ile usłyszało uderzeń. Rodzic sprawdza poprawność wykonania zadania.
6. „Jesienny park w naszych oczach”. Uczestnicy podzieleni są na dwa zespoły, otrzymują kredki, podkładki i 1 na zespół kartkę o formacie A3. Kartka krąży w zespole, zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a każdy uczestnik dorysowuje na niej 1 element, pasujący do podanego tematu. Na koniec zaprezentowanie powstałych prac i nagrodzenie oklaskami.
7. „Jesienne ćwiczenia z kasztanem”. Zestaw zabaw ruchowych z elementami ruchu rozwijającego na podstawie zabaw wg W. Sherborne.
- Turlanie kasztana na otwartej dłoni partnera ruchami okrężnymi.
- Toczenie kasztana po podłodze do partnera.
- Toczenie kasztana wokół siedzącego na podłodze partnera.
- Toczenie kasztana po podłodze, pod kolanem partnera.
- Dziecko zamienia się w kasztanka – turlanie po podłodze dziecka przez rodzica.
- Dmuchanie w łupinkę od orzecha – kto dalej ją dmuchnie.
8. „Jesienny liść do kącika przyrody Biedronek”. Swobodna ekspresja taneczna do muzyki wokół dużego liścia, leżącego na podłodze (CD 11 „Skaczące kasztany” z płyty „Mama i Ja”) Na przerwę w muzyce i pokaz przez prowadzącą kartki w jesiennym kolorze, osoby posiadające emblemat na bluzce w tym samym kolorze, podchodzą do dużego liścia i kolorują kredką tej samej barwy, jego mały fragment. Zabawa kończy się, kiedy liść zostaje pokolorowany jesiennymi barwami.
9. „Co potrafią ręce” - zabawa słowno – ruchowa (zał.2).
10. „Jesienne kalambury”. Dorośli losują karteczki z hasłami, pokazują je w formie zagadek pantomimicznych. Dzieci próbują odgadywać ich rozwiązania (zał.3)
11. Fiszka zdań niedokończonych: „Pogaduszki z przyrodą”. Rodzic czyta dziecku zdania. Dziecko odpowiada. Rodzic zapisuje odpowiedzi dziecka (zał.4).
Propozycje zdań:
„Co by było, gdyby drzewa rosły w nieskończoność?”
„Co czują liście, gdy maluje je jesień?”
„Co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić?”
„Co chciałoby powiedzieć drzewo chmurce?”
12. Odczytanie odpowiedzi udzielonych przez dzieci. Nagrodzenie ich brawami i niespodziankami w formie kolorowanek. Wręczenie dyplomów dla wszystkich za udział we wspólnej zabawie.


Załącznik 1
Zagadki do punktu 4
1. Ma koronę – królem nie jest.
Umie szumieć, gdy wiatr wieje.
Ma zieloną szatę latem,
Lecz przed zimą zrzuca szatę.
Drzewo

2. Ostrym dziobem w drzewo stuka.
Owadów pod korą szuka.
Dzięcioł

3. Na leśnej polanie spotkasz się z tym panem.
Ziemię przedziurawił, kapelusz wystawił.
Grzyb

4. Czarne koraliki znalezione w lesie,
zabrał Jaś do dzbanka i do domu niesie.
Jagody

5. Drepcze przez lasu gąszcze,
łapie myszy, żmije, chrabąszcze.
Gdy zimowe przyjdą dni,
Zagrzebany w listkach śpi.
Jeż

6. Chociaż mam kolce, przyznam się
szczerze, nie jestem różą ani też
jeżem. Jesień mnie niesie dzieciom
w podarku. Chcecie mnie znaleźć?
Idźcie do parku.
Kasztan

7. Jest tu drzew mnóstwo dookoła.
Z dala słychać śpiew dzięcioła.
W krzakach sarna się ukryła.
Znajdziesz tu mnóstwo grzybów jesienią.
Las

8. Złote, czerwone i rude spadają
gwiazdki jesieni. Płyną w spokojnym
powietrzu, potem siadają na ziemi.
Liście

9. Ma brązowe, śliczne oczy,
nóżki zgrabne, cienkie.
Czy widzieliście kiedyś w lesie płochliwą.....
Sarna

10. Co jesienią z dębu spada?
Co ze smakiem dzik zajada?
Żołędzie


Załącznik 2
Zabawa do punktu 9
„Co potrafią ręce” wg Jutty Bläsius: „Trzy minuty ruchu. Zabawy ruchowe na krótkie przerwy w przedszkolu i szkole podstawowej”.
Ręce dwie mamy, o, tu i o, tam, Obie ręce podnosimy do góry.
W każdej dziesięć palców, zerknij sam. Machamy palcami.
Nasze ręce mogą klaskać, Klaszczemy.
O uda głośno plaskać. Uderzamy o uda.
Ręce machać komuś mogą, Machamy do kogoś.
I opaść do stóp, tuż nad podłogą. Kładziemy dłonie na stopach.
Ręka do przesyłania całusów się nada. Posyłamy całusy.
I mogę nią lekko uszczypnąć sąsiada. Lekko szczypiemy.
Ręce łaskoczą i figle płatają. Łaskoczemy, poruszamy palcami.
I wszyscy się wtedy do łez zaśmiewają.
Gdy znikną ręce za mymi plecami, Chowamy za plecami.
Koniec już będzie z tymi zabawami.


Załącznik 3
Zabawa do punktu 10
Propozycje haseł:
Mały jeżyk śpi. Wiewiórka zbiera orzechy. Bocian łapie żaby. Zając schował się przed lisem. Pszczółka zbiera nektar z kwiatów. Żabka ucieka przed bocianem. Dwa ptaszki siedzą w gnieździe. Wieje zimny wiatr. Deszczyk puka o parapet. Wąż schował się pod drzewem. Piesek siedzi w budzie. Kotek pije mleczko. Piesek macha ogonkiem. Piesek ma długi ogon.
Motyl lata wysoko. Słońce świeci wysoko i jest gorąco. Deszcz pada 3 godziny.


Załącznik 4
Zabawa do punktu 11

FISZKA ZDAŃ NIEDOKOŃCZONYCH:
„Pogaduszki z przyrodą”

Data:

Kto pracuje: Dziecko:.......................... Rodzic:.......................................

Co robimy: „Rodzic czyta dziecku zdania. Dziecko udziela odpowiedzi.
Rodzic zapisuje odpowiedzi dziecka”

Co potrzebujemy: pisaki/długopisy

Miłej pracy ! 


1. „Co by było, gdyby drzewa rosły w nieskończoność?”
........................................
........................................
........................................

2. „Co czują liście, gdy maluje je jesień?”
........................................
........................................

3. „Co by było, gdyby zwierzęta umiały mówić?”
........................................
........................................
........................................

4. „Co chciałoby powiedzieć drzewo chmurce?”
........................................
........................................
........................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.