X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17171
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zajęcia badawcze: Magnesowe czary

Magnesowe czary czyli zabawy badawcze z magnesem

Scenariusz zajęć badawczych dla czterolatków i pięciolatków
Cele ogólne:
• zapoznanie z niektórymi właściwościami magnesu oraz elektrycznością statyczną
Cele operacyjne:
dziecko:
• potrafi wykonać proste doświadczenia
• umie współdziałać w zespole
• kształci umiejętność wnioskowania i uogólniania
• zna niektóre właściwości magnesu
• wie, że magnes przyciąga rzeczy wykonane z metalu
• potrafi naładować poprzez pocieranie rzeczy wykonane z plastiku
• wie czym się różni magnes od rzeczy naładowanych elektrycznie poprzez pocieranie
Metody pracy:
• zabaw i ćwiczeń
• zabaw badawczych
Pomoce do zajęć:
• magnes okrągły i w kształcie podkówki , magnesy sztabkowe,
• różne metalowe przedmioty : spinacze , druciki ,agrafki ,blaszki
• różne niemetalowe przedmioty : papier , gumki ,karton , drewniane i plastikowe klocki
• grzebień
• nadmuchany balon
• kartka papieru
• plastikowa taca
• plakietki naklejki z narysowanymi rzeczami przyciąganymi przez magnes
• koszulki , kartki z bloku technicznego
Przebieg zajęć:
1.Oglądanie przygotowanych przez nauczyciela magnesów , dotykanie określanie ich widocznych cech . Nauczyciel wyjaśnia , że są magnesy sztabkowe , w kształcie podkowy oraz magnesy okrągłe , zaprasza dzieci do zabawy magnesami .
2 . Zabawa z magnesami : przystawianie jednego magnesu do drugiego , obserwacja zachowania magnesów .
Wnioski : magnesy przyciągają się lub odpychają .
3. Dzieci sprawdzają jakie przedmioty przyciągane są przez magnesy( na stole gromadzimy małe przedmioty wykonane z różnych materiałów )
• Na prostokącie niebieskim odkładamy przedmioty które magnes nie przyciąga
• Na prostokącie czerwonym przedmioty przyciągane przez magnes
Wnioski : magnes przyciąga spinacze , zszywki , agrafki - przedmioty metalowe,
magnes nie przyciąga rzeczy szklanych , plastikowych , papierowych , drewnianych
4. Przykrycie metalowych przedmiotów kartką i sprawdzenie czy magnes wtedy działa
Wniosek : magnes przyciąga metalowe przedmioty przez kartkę
5. Metalowe przedmioty układamy na tacę pod którą wkładamy magnes i przesuwamy nim . Obserwujemy , co się dzieje z przedmiotami .
Wniosek : przedmioty na tacy poruszają się wraz z ruchami magnesu .
6.Spróbujemy teraz odpowiedzieć na pytanie czy inne przedmioty mogą działać podobnie jak magnes ? ( dzieci odpowiadają na pytanie jedne mówią , że tak , inne że nie )
Sprawdzamy :
• Badamy balon – wszystkie dzieci w kole kolejno pocierają balon o dywan .Gdy wszyscy naelektryzują balon , sprawdzamy czy będzie przyciągał pocięte drobne kawałki papieru , czy przyciąga spinacze .
Wniosek : balon przyciąga kawałki papieru gdyż na jego powierzchni zgromadziły się ładunki elektryczne
• Grzebień – pocieramy o dywan lub o wełniany sweter – wszystkie dzieci w kole .Gdy wszyscy naelektryzują grzebień sprawdzany czy przyciąga pocięte kawałki papieru , czy przyciąga spinacze ,
Wniosek : grzebień przyciąga kawałki papieru , gdyż przez pocieranie na jego powierzchni pojawiły się ładunki elektryczne.
Różne przedmioty możemy naelektryzować poprzez pocieranie , gromadzą się na nich ładunki elektryczne które przyciągają kawałki papieru , ale nie przyciągają rzeczy metalowych .Przedmioty te nie są jednak magnesami , magnesów nie musimy pocierać .
7. Zabawa ruchowa : Magnes przyciąga
Dzieci otrzymują naklejki na których narysowane są przedmioty przyciągane przez magnes . Przyklejają je sobie do bluzek . Jedno wybrane dziecko jest magnesem – otrzymuje plakietkę z narysowanym magnesem , staje na środku w jednej ręce ma prostokąt niebieski w drugiej czerwony . Dzieci biegają przy muzyce ,na przerwę w muzyce ,, magnes” podnosi jedną karteczkę . Jeżeli podniesie czerwoną wszystkie dzieci zbierają się przy magnesie , jeżeli podniesie niebieską krążą z daleka .
8. Magnesy wkładamy do kącika badawczego aby dzieci mogły z nich korzystać .
Możęmy przygotować koszulki , w które wkładamy kartkę z bloku technicznego na której rozkładamy spinacze biurowe , koszulkę zaklejamy taśmą . Podobnie możemy przygotować koszulkę z opiłkami żelaza , z zszywkami , z agrafkami , będą one służyły do zabawy magnesami .

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.