X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 17068
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zaczarowane zabawy rozwijające sprawności niezbędne do nauki czytania i pisania

Scenariusz zajęć z przygotowania do nauki czytania i pisania dla dzieci 5,6 letnich

Prowadząca: Ewelina Krasińska
Grupa wiekowa: 5,6 latki
Temat: „Zaczarowane zabawy rozwijające sprawności niezbędne do nauki
czytania i pisania”

Cel ogólny: Kształtowanie sprawności niezbędnych do nauki czytania i pisania .

Cele operacyjne dziecka:
- wyodrębnia sylaby w słowach,
- dokonuje analizy głoskowej wyrazów
- wyróżnia głoskę w nagłosie i wygłosie,
- przelicza sylaby w wyrazach,
- przelicza głoski w wyrazach (6l),
- dokonuje syntezy głoskowej wyrazów,
- posługuje się poprawnie przyborami do pisania,
- odwzorowuje różne wzory graficzne,
- wykonuje polecenia nauczycielki,

Metoda: zadań stawianych dziecku
Formy: z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: ilustracje – obrazki, małe obrazki dla każdego dziecka w kopercie, cyferki dla każdego dziecka od 1 do 3, klocki, karta pracy dla każdego dziecka, ołówek, mazaki, płyta CD, magnetofon, podkładki, czyste kartki

Przebieg zajęcia:
1. Powitanie
Witają się z nami dzieci, których imię zaczyna głoską np.: „a” – machają rączkami, witają się z nami dzieci, których imię kończy się głoską np.: „n” – podskakując na nodze cztery razy itp.
2. Zabawa z piłką
Nauczycielka mówi pierwszą sylabę słowa rzucając piłkę do dziecka, które musi dokończyć słowo np.: ba – lon.
3. Zaczarowane cyferki
Każde dziecko otrzymuje tabliczki z cyferkami 1,2 ,3, nauczycielka pokazuje obrazek, zadaniem dzieci jest podzielić wyraz na sylaby i podnieść odpowiednią tabliczkę z odpowiednią liczbą sylab w wyrazie.
4. Obiegnij koło
Każde dziecko otrzymuje obrazek. Nauczycielka wymawia głoskę. Dziecko posiadające obrazek rozpoczynający się tą samą głoską obiega koło i siada na swoim miejscu. Następnie zadaniem dzieci jest dobrać w pary obrazki rozpoczynające się tą samą głoską.
5. „Zabawa graficzna – na zielonej łące”
Rysowanie według instrukcji słownej na podstawie fragmentu wiersza.
„Motylek lekki
Fruwa nad łąką
W dole są kwiaty
W górze jest słonko” itd.
Przy każdym dziecku leży kartka i mazak. Nauczycielka recytuje wierszyk i rysuje jednocześnie, następnie wszystkie dzieci recytują z nauczycielem i rysują na swoich kartkach.
6. Zabawa ruchowa „Zgadnij co powiedziałam”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Na przerwę w muzyce nauczycielka głoskuje a dzieci dotykają tego, co usłyszą, np.: n-o-g-a,
7. „Zaczarowane klocki”
Dzieci otrzymują po dwa obrazki, 5 – latki dzielą ten obrazek na sylaby i układają pod nim odpowiednią liczbę klocków, 6 – latki dzielą wyraz na głoski i układają odpowiednią liczbę klocków pod obrazkiem.
8. „Który obrazek nie pasuje?”
Dzieci otrzymują różne obrazki, zadaniem ich jest wybrać obrazki, których nazwy rozpoczynają się tą samą głoską i ułożyć je na czerwonej kartce oraz obrazki, których nazwy kończą się tą sama głoską i ułożyć je na żółtej kartce.
9. „Dokończ szlaczki”
Nauczycielka głoskuje imię dziecka, wołana osoba przybiega i odbiera kartę pracy – dzieci rysują szlaczki, pomagają im w tym wykropkowane linie.
10. Ewaluacja zajęcia. Zajęcia kończą się oceną dzieci, które stają przy
odpowiednim kartoniku: słoneczko – podobało mi się, słoneczko zasłonięte chmurką – trochę mi się podobało, chmurka – nie podobało mi się.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.