X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16735
Przesłano:
Dział: Języki obce

Einkäufe im Internet. Konspekt lekcji j. niemieckiego

Tę lekcję pokazową postanowiłam poświęcić pracy z Internetem, ponieważ bogactwo informacji w sieci w żaden sposób nie da się porównać z zawartością tradycyjnych środków dydaktycznych. Lekcje z wykorzystaniem Internetu pozwalają nie tylko na rozwiązywanie zadań wynikających z różnych sytuacji dnia codziennego, ale również stanowią doskonały drogowskaz i pomoc w orientowaniu się w rozległych zasobach Sieci. W odróżnieniu od typowych lekcji z wykorzystaniem środków audiowizualnych, w czasie, których wykorzystuje się płyty CD, tablicę interaktywną czy też programy komputerowe do nauki języka obcego, u podstaw lekcji z wykorzystaniem Internetu leży jej otwarty model strukturalny, który daje uczniowi większą możliwość wyboru rozwiązania zadań postawionych przez nauczyciela.

LEKCJA OTWARTA DLA NAUCZYCIELI

TEMAT: Einkäufe im Internet.

CELE KOMUNIKACYJNE:
- umiejętność właściwego reagowania w określonej sytuacji
- przekaz informacji poprzez samodzielne tworzenie prostych wypowiedzi ustnych
- ćwiczenie sprawności rozumienia tekstu czytanego raz pisania
- wykorzystanie Internetu w nauce języka niemieckiego

CELE GRAMATYCZNO-LEKSYKALNE:
- rozpoznawanie i poprawne stosowanie struktur leksykalno- gramatycznych
- utrwalenie oraz poszerzenie słownictwa dotyczącego części garderoby oraz zakupów w sklepie internetowym
- określanie gustów modowych

OSIĄGNIĘCIA:
- uczniowie doskonalą umiejętność samodzielnej pracy
- uczeń potrafi umiejętnie wykorzystać nabytą wiedzę w ćwiczeniach oraz reakcjach językowych
- zna słownictwo związane z tematem lekcji
- umie wyszukiwać, selekcjonować i przetwarzać potrzebne mu informacje
- uczeń dokonuje samooceny

MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:
- kartki z pytaniami
- pomoce z różnymi rodzajami ubrań
- karty pracy
- komputer, Internet, tablica, zeszyty przedmiotowe

METODY I FORMY PRACY:
- plenum
- nauczanie frontalne
- praca samodzielna

ZADANIE DOMOWE:
OPDOWIEDZ PEŁNYMI ZDANIAMI NA PONIŻSZE PYTANIA!
1. Was hast du heute an?
2. Was trägst du gern?
3. Was kaufst du am liebsten?
4. Magst du Kleider kaufen?
5. Wer kauft für dich Klamotten? Gehst du alleine einkaufen oder kaufen für dich deine Eltern?
6. Wo kaufst du am liebsten ein? Im einem Einkaufszentrum, in einer Boutique, auf einem Markt, in einem Kleidergeschäft, per Katalog, per Internet?
7. Hast du schon mal im Internet gekauft? Was, auf welcher Seite?
8. Wie ziehst du dich an? Eher sportlich und praktisch, elegant oder extravagant?
9. Was hast du dir letztens gekauft?
10. Wie oft gehst du einkaufen?


Karta pracy
Du brauchst neue Kleider zur Schule, zum Sportunterricht, zur Party und zum Examen. Mach die Einkäufe per Internet. Du hast dafür 200 Euro Taschengeld.

Chcesz zmienić swoją garderobę. Potrzebujesz kilku nowych rzeczy do szkoły, na wyjście wieczorem, na zajęcia wf-u oraz na zbliżający się egzamin gimnazjalny. Otrzymałeś na ten cel 200 Euro kieszonkowego (das Taschengeld). Dokonaj zakupów przez Internet. Zakup przynajmniej 4 elementy garderoby w niemieckich domach towarowych. Do każdego zakupionego ubrania uzupełnij niniejszą tabelę według wzoru.

Kleidungsstück Einkaufsort (Internetadresse) Preis
1
2
3
4

Przydatne adresy internetowe niemieckich domów towarowych:
www.c-and-a.de
http://www.hm.com/de/
www.klingel.de
www.neckermann.de
www.karstadt.de
www.esprit.de

L.p.
Przebieg lekcji
Forma pracy
Materiały

1.
Powitanie, sprawy organizacyjne, rozgrzewka językowa. Uczniowie odpowiadają na losowo wybrane pytania dotyczące ubioru oraz zakupów. To zadanie będzie równocześnie zadaniem domowym uczniów.

Praca w plenum, praca samodzielna
Karteczki z zadaniami
REAKCJE

2.
Kleider machen Leute- Jak Cię widzą tak Cię piszą.
Na zakończenie pracy nad kolejnym działem tematycznym przygotowuje ćwiczenie powtórzeniowe. Na tablicy zapisuje pytanie: WAS ZIEHST DU ZUM EXAMEN, ZUR SCHULE, ZUM SPORTUNTERRICHT UND ZUR PARTY AN?
Na tablicy wiszą różne rodzaje ubrań. Zadaniem uczniów jest dopasowanie ich do okoliczności oraz scharakteryzowanie krótko każdego z zaprezentowanych strojów. Odpowiedzi notujemy.

Praca w plenum,
Praca samodzielna
Tablica, przykłady ubrań, zeszyty

3.
Kolejnym i kluczowym etapem lekcji jest praca z Internetem. Zadaniem uczniów jest umiejętność poradzenia sobie z sytuacją życia codziennego- zrobieniem zakupów przez Internet.
Każdy uczeń zajmuje osobne stanowisko komputerowe, wyszukuje informacji w Internecie (wyłącznie na stronach internetowych w języku niemieckim) oraz uzupełnia tabelę. Na wykonanie zadania uczniowie mają 15 minut. Następnie nauczyciel kontroluje prace uczniów.

Praca z Internetem
Praca samodzielna
Karty pracy

4.
PREZENTACJA
Uczniowie dokonują prezentacji swoich internetowych zakupów
Plenum

5.
OCENA PRACY UCZNIÓW
Plenum

6.
EWALUACJA.
Plenum


Was zieht man zur Schule, zum Sportunterricht, zum Examen oder zur Party an?
Welche Kleidungsstücke passen zu diesen Situationen?

Die Schüler sind ganz verschieden angezogen. Die Mädchen tragen am häufigsten eine Röhrenhose (spodnie rurki) oder _________________ (jeansy) und ein enges _____________ (koszulka) dazu ein Sweatshirt oder einen ______________ (swetr). Im Winter, wenn es kalt ist, trägt man eine ___________ (kurtka), eine_____________ (czapka) und Stiefel (kozaki).
Die Jungen tragen eine ___________ (spodnie) dazu auch ein ___________ (koszulka) oder ein ___________________ (koszula sportowa) und _____________________ (buty sportowe).

Zum Examen soll man elegante Kleider anziehen. Die Mädchen oder Frauen tragen eine weiße ______________ , einen _____________ (spódnica) oder eine schwarze _______________ und dazu elegante _______________ mit hohen oder fachen Absätzen wie die Ballerinas. Die Jungen oder Männer ziehen einen _____________ an (garnitur). Das sind ein elegantes ____________ (koszula) mit passendem ____________ (krawat), eine elegante ______________ (spodnie), ein ______________ (marynarka) und elegante, schwarze ______________ (buty).

Zum Sportunterricht soll man sich sportlich und locker kleiden. Man traegt ein _____________(koszulka ), eine ________________ (spodenki) oder einen _________________________ (dresy) und dazu ____________________ (buty sportowe).

Zur Party kann man das anziehen, was uns gefällt. Die Mädchen ziehen sich schick und modisch an. Sie tragen eine _______________ (spodnie jeansy) oder _________________ (rurki) , eine schicke _______________ (bluzka) und elegante _______________ (buty). Sie haben noch immer eine ____________ (torebka) mit. Die Jungen tragen eine __________________ (jeansy) und ein modisches ______________ (koszula).


Autor: mgr Wioletta Jaszcz- Bielawa

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.