X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16498
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Przygoda ptaszka i bałwanka - wg koncepcji glottodydaktyki B. Rocławskiego

Cel główny:
Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania poprzez rozpoznawanie głosek trwałych i nietrwałych

Cele operacyjne:
-rozpoznaje znane mu litery,
- dokonuje syntezy fonemowej z utrudnieniami
- dokonuje podziału na głoski trwałe i nietrwałe
-odczytuje sylaby i proste wyrazy metodą :”ślizgania się’
- rysuje po śladzie

Metody:
Słowna, oglądowa, czynna, zabawowa

Praca wg koncepcji glottodydaktyki prof. Bronisława Rocławskiego

Środki dydaktyczne:
strój ptaka i bałwana, list, worek, woreczki i białe kartki dla każdego dziecka, klocki LOGO, sylwety ptaka i bałwana dla każdego dziecka, tamburyno, plakietki z literami pisanymi, ptaki i bałwany z literami, karty pracy


Przebieg:

1. Słuchanie opowiadania pt. „Przygoda ptaszka i bałwanka”
Dzieci słuchają opowiadania aktywnie w nim uczestnicząc

2. „Które głoski ślizgają się na lodzie”- zabawy klockami LOGO
Każde dziecko dostaje białą kartkę, która będzie imitowała lodowisko oraz woreczek z wybranymi klockami LOGO. Dzieci wyciągają z woreczka prezentowaną przez nauczyciela literę i samodzielnie próbują sprawdzić czy jest ona trwała czy nietrwała poprzez wydłużanie głoski, którą ta litera oznacza. Następnie nauczycielka pyta całą grupę czy głoskę można wydłużać czy nie.

3. Odczytywanie sylab i wyrazów metodą „ślizgania się”:
Nauczycielka prezentuje sposób odczytywania sylab metodą „ślizgania się”- Pokazuje kartę do początkowej nauki czytania, pytając o nazwy głosek, jakie tam są prezentowane. Następnie na narysowanych prostokątach z literami kładzie klocki LOGO z tymi samymi literami. Zaczynając od lewej strony nauczycielka wydłuża głoskę „l” aż do momentu, gdy dotknie kolejnego klocka, wtedy to nauczycielka wypowiada głoskę „a” przedłużając ją aż do kolejnego klocka z głoską „s”. Pyta dzieci jaki wyraz powstał.
Potem nauczycielka powtarza to ćwiczenie razem z całą grupą
Następnie nauczycielka przechodzi do kolejnego wyrazu postępując podobnie.

4. Zabawa ruchowa: „Zabawy na śniegu”-synteza wyrazów z utrudnieniami:
Nauczycielka pyta jaki utrudnienie chciałyby zrobić, następnie podaje wyrazy do syntezy logotomowej i fonemowej; dzieci wykonyją utrudnienia. Wybrane dziecko mówi, jaki to wyraz.
Wyrazy: lodowisko, śnieżyca, szalik, łyżwiarstwo, saneczki, narciarstwo

5. Zabawa :”Który ptaszek znajdzie swojego bałwanka?”- ćwiczenia w rozpoznawaniu wielkich i małych liter pisanych:
Na tablicy przyczepione są bałwanki. Każde dziecko otrzymuje ptaszka, który na brzuszku ma napisaną małą pisaną literę. Zadaniem dziecka jest odszukanie odpowiedniego bałwanka, który na kapeluszu ma wielką literę pisaną.

6. Ćwiczenie grafomotoryczne „Lodowe piruety”:
Każde dziecko otrzymuje kartę pracy, na której wykropkowane są rysy na lodzie. Dziecko musi połączyć kredką kropki i doprowadzić dzieci do ich rodziców.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.