X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 16178
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z wiosną - wzbogacanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie ,, Żabki”

Temat: ,,Spotkanie z wiosną”- wzbogacanie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie.
Grupa: ,,Żabki”

Cel główny: bogacenie wiadomości na temat wiosny w przyrodzie

Cele szczegółowe:
- dziecko zna oznaki wiosny w przyrodzie,
- dziecko potrafi się przedstawić i podzielić swoje imię na sylaby,
- dziecko potrafi rozróżnić prawdę od fałszu,
- dziecko potrafi ułożyć obrazek z pociętych elementów,
- dziecko potrafi rozpoznać wiosenne kwiaty,
- dziecko potrafi podać skutek podanej przyczyny,

Formy:
- grupowa,
- indywidualna

Metody:
- słowne ( rozmowa, zagadka, objaśnienia ),
- czynne ( zadań stawianych do wykonania),
- oglądowe ( pokaz obrazków)

Środki dydaktyczne:
- wizytówki z imionami dzieci, obrazki przedstawiające kwiaty wiosenne, obrazki przedstawiające chmurkę, słońce, puzzle (pocięte obrazki przedstawiające wiosenne kwiaty),dywaniki, chustki, sztaluga, papier, flamaster, pojemniki, cebulki kwiatów, ziemia, konewki, łopatki do kwiatów, płyta CD z muzyką

Realizacja podstawy programowej:
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
1.1. Dz. obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują,
1.2. Dz. przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej,
1.5. Dz. potrafi się przedstawić: podaje swoje imię.
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
3.1 Dz. zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym,
3.3.Dz. uważnie słucha.
Obszar 4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.2 Dz. grupuje obiekty w sensowny sposób ( klasyfikacja ) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne itp.
4.3 Dz. stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć,
Obszar 11. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych
11.1 Dz. rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla pór roku.
Obszar 12. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
12.2 Dz. wie, jakie warunki potrzebne są do wzrostu roślin,
Obszar 14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
14.2 Dz. potrafi uważnie patrzeć, aby rozpoznać co jest przedstawione na obrazkach,
14.6 Dz. dzieli wyrazy na sylaby.


Przebieg zajęć:

1. Odwiedziny wiosny.
- Dzień dobry. Czy to jest grupa ,,Żabki”?
- Odpowiedź dzieci
- Przyszłam dzisiaj do Was, aby się z Wami pobawić.
- Czy wiecie kim jestem?
- Odpowiedź dzieci.
- Tak, to jestem ja – Wiosna, a Wy jak macie na imię? Czy możecie wybrać swoją wizytówkę i założyć ją na szyję.
2. Wizytówki.
Dzieci wybierają wizytówkę ze swoim imieniem.
- Ja mam na imię Wio-sna, a Wy? Proszę przedstawcie się po kolei...
3. Dzielenie imion na sylaby.
Dzieci dzielą swoje imię na sylaby.
- Dobrze, teraz już wiem jak macie na imię...
- Zapraszam Was teraz na wiosenną wycieczkę...Proszę zróbcie pociąg...( pociąg ,,jedzie” przy muzyce).
- Wysiadamy...( przerwa w muzyce).
- Jesteśmy nad stawem...zobaczcie tu siedzi żaba – Klementynka...O Klementynka coś dla nas ma! Zobaczymy co to takiego...(Pani Wiosna otwiera list z zadaniem)
4. „TAK lub NIE”:
Ojej Klementynka nie wie co dzieje się wiosną, co można robić, jaka jest pogoda i dlatego prosi Was abyście prawidłowo odpowiedzieli na pytania. Ale to są chyba jakieś zaczarowane pytania...bo jeżeli odpowiedź będzie brzmiała tak to musicie podnieść do góry słoneczko, a jeżeli odpowiedź będzie brzmiała – nie, to podnosicie do góry chmurkę. (Dyżurni rozdają słoneczka i chmurki) Słuchajcie uważnie...

- Czy wiosną jeździmy na sankach? (NIE)
- Czy wiosną słońce świeci mocniej? (TAK)
- Czy wiosną przylatują ptaki z ciepłych krajów? (TAK)
- Czy wiosną lepimy bałwana? (NIE)
- Czy wiosną nosimy rękawiczki? (NIE)

To już koniec pytań...Poczekajcie zapytam Klementynkę czy podobały jej się odpowiedzi...Klementynka mówi, że już dzięki Wam wie, jaka pogoda jest wiosną, i co można robić tą porą roku, a co nie...Bardzo Wam dziękuję, że jej w tym pomogliście...Aha i jeszcze przesyła Wam całuski...

- Zróbcie pociąg wyruszamy w dalszą część trasy...

- Zatrzymujemy się...zobaczcie jaka śliczna łąka...o jakiś zaczarowany kwiatek, nie ma kolorów...ale coś na nim jest napisane...
,,Kochane Żabki wiosenny wiatr pomieszał kartki, czy pomożecie mi je złożyć?”

5. Puzzle.
Dzieci układają z elementów obrazek przedstawiający wiosenny kwiat, a następnie podają liczbę kwiatów znajdujących się na danym obrazku.
- Zobaczcie na tej łące są jeszcze inne kwiaty? Czy wiecie jak one się nazywają?
6. Nazywanie wiosennych kwiatów,
Dzieci podają nazwy wiosennych kwiatów.
- Jesteście prawdziwymi zuchami! ...Hmmm...to może teraz pobawimy się razem?
7. ,,Kwiaty na łące” – taniec z wykorzystaniem chustek.
Dzieci tańczą z chustkami przy muzyce:
- pada deszczyk-kwiatki rosną,
- wieje wietrzyk-kwiatki kołyszą się,
- słoneczko się chowa – kwiatki usypiają.
- Zapraszam! Pociąg ,,jedzie” w dalszą podróż...
Dotarliśmy do ogrodu...O zobaczcie tu jest jakiś smutny kwiatek ...chyba trzeba mu pomóc...

8. ,,Gałązka”.
,,Jeżeli kwiatek jest smutny to...”- wykorzystanie narzędzia krytycznego myślenia. Dzieci podają skutki podanej przyczyny, a następnie Pani Wiosna znajduje list od kwiatka skierowany do grupy Żabki.
,,Kochane Żabki dzięki Wam jestem już wesołym kwiatkiem...Bardzo Wam dziękuję...Mam jednak do Was jeszcze jedną prośbę...abym nigdy już nie był smutny i miał przyjaciół to proszę Was, abyście posadzili cebulki kwiatów do doniczki, tak aby później wyrosły z nich takie piękne kwiaty jak ja...Pani Wiosna pokaże Wam jak to zrobić...Mam nadzieję, że mi pomożecie! Bardzo mocno Was ściskam!”

9 Sadzenie kwiatów.
Pani Wiosna prezentuje dzieciom sadzenie cebulki krokusa omawiając poszczególne etapy. Następnie dzieci otrzymują pojemniki i wspólnie z rodzicami sadzą kwiaty. Na koniec w pojemnikach umieszczają swoją wizytówkę i ustawiają ,,doniczki” w ,,Kwiatowym ogródku”.

10.Pożegnanie Pani Wiosny.
- Zakończyliśmy już naszą wycieczkę...mam nadzieję, że Wam się podobało... Jesteście mądrymi przedszkolakami, którzy wiedzą bardzo wiele na temat wiosny...w nagrodę za wspaniałą, wspólną zabawę chcę Wam wręczyć nagrody. A teraz żegnam się z Wami, ponieważ muszę odwiedzić jeszcze inne przedszkola... Do zobaczenia!

11. Omówienie sytuacji edukacyjnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.