Zmień rozmiar tekstu: A A A
Wioletta Widerska
Jastrzębie Zdrój

Konspekt zajęć w klasie II integracyjnej: "Wędrówki ptaków"


Blok tematyczny: Zwierzęta wokół nas.

Temat zajęć: Wędrówki ptaków.

Cel główny:
Uczeń rozpoznaje i nazywa ptaki odlatujące, przylatujące i zimujące w Polsce. Dostrzega potrzebę niesienia pomocy ptakom.

Cele operacyjne :
-kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem
-układanie dialogów
-kształcenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanego tekstu i ilustracji
-kształcenie umiejętności słuchania
-doskonalenie pamięci
-kształcenie umiejętności wykorzystania poznanych technik plastycznych
-mnożenie liczb w zakresie 30
Uczeń:
-wie jakie ptaki odlatują na zimę, a które przylatują do nas
-potrafi prowadzić dialog
-czyta tekst płynnie, głośno, z odpowiednią intonacją
-układa wypowiedź w formie opisu
-potrafi wypowiedzieć w kilku zdaniach się na dany temat ( np. wiersza i ilustracji)
-rozwija pamięć
-wyraża siebie w twórczej ekspresji ruchowej
-mnoży w zakresie 30
-potrafi zastosować różne techniki plastyczne
-pracuje samodzielnie

Formy pracy:
-przy pomocy nauczyciela wspomagającego
-indywidualna
-grupowa
-ćwiczeń praktycznych

Metody:
-słowna, czynna, ćwiczeń praktycznych, problemowa

Środki dydaktyczne:
-"Wesoła szkoła. Klasa II"
-karta pracy do języka polskiego
-karta pracy matematyczna,
-tekst wiersza ”Odlot ptaków”
-rozsypanka wyrazowa
-ilustracje ptaków odlatujących i zimujących w Polsce
-karty z działaniami matematycznymi
-magnetofon, płyta CD


Przebieg zajęć:

1.Przywitanie.

2.Słuchanie utworu Kamila Sainta Saensa pt.” Ptaszarnia”

3.Naśladowanie głosem i ruchem różnych ptaków. Rytmiczne wymienianie nazw ptaków.

4.Swobodne wypowiedzi na temat wędrówek ptaków. Ptaki spędzające w Polsce zimę, odlatujące i przylatujące (zał.1, karta pracy 70, ćw.1)

5.Słuchanie recytacji wiersza pt. „ Odlot szpaków” (zał. 2, podręcznik, str. 82)

6.Rozmowa dotycząca treści utworu (jak wyobraża sobie poeta jesienną wędrówkę szpaków do ciepłych krajów, w jaki sposób ptaki postanowiły zapłacić za bilet?)

7.Głośne i indywidualne czytanie odpowiednich fragmentów wiersza naśladujące rozmowę telefoniczną.

8.Mnożenie liczb w zakresie 30 (zał. 3, karta pracy matematyczna 43)

9.Odgadywanie nazw ptaków na podstawie opisu malowanego słowem (dzieci mówią o ptakach, ptaki mówią o sobie) (zał. 4, karta pracy 70 ćw. 2, 3)

10. Wypowiedzi na temat niesienia pomocy ptakom w zimie.
11.Zabawa bieżna „Lecą ptaki do karmnika” (dzieci naśladują zbieranie ziarna)

12.Zabawa dramowa „ W trzech zdaniach o ptakach”( wolno podać tylko trzy zdania i na tej podstawie odgadnąć nazwę ptaka)

13.Układanie i zapisywanie zdań z podanych wyrazów (zał.5, karta pracy 71, ćw. 1)

14.Ptasie telegramy z ostatniej chwili (zał.6, karta pracy 71, ćw. 2)

15.Podsumowanie dnia i samoocena

16.W domu : karta pracy 71, ćw. 3

17.Pożegnanie.

Strona główna | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2008 Bartosz Musznicki, Elżbieta Musznicka.
| XHTML | CSS | Wszystkie prawa zastrzeżone.