X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15719
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmos i jego tajemnice

Temat kompleksowy: KOSMOS I JEGO TAJEMNICE
Temat zajęć: ODKRYWCY MERKUREGO

Cele:
- kształtowanie umiejętności wypowiadania się na forum z użyciem prawidłowych form gramatycznych,
- kształtowanie umiejętności dzielenia usłyszanego słowa na sylaby,
- rozwijanie umiejętności ruchowych dziecka,
- kształtowanie umiejętności przeliczania w zakresie 4,
- kształtowanie umiejętności słuchowych,
- przypomnienie i respektowanie zasad i norm grupowych:
a) jedna osoba mówi, reszta słucha,
b) kto chce zostać wysłuchanym, podnosi rękę i czeka na swoją kolej,
- kształtowanie umiejętności uważnego słuchania,
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie,
- kształtowanie umiejętności manualnych,
- sprzątanie swojego miejsca pracy po zakończonych czynnościach.

Metody: słowna, czynna, oglądowa
Metoda ruchu rozwijającego W. Sherborne, metoda kinezjologii edukacyjnej, metoda pedagogiki zabawy.
Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne: płyta CD, list, rakieta z kartonu, plakietki z nazwami niektórych planet, plakietki z odpowiednia ilością gwiazdek, kartka z „leniwą ósemką”, instrumenty: ton blok, bębenek, trójkąt; treść wiersza „Ćwiczenia kosmonautów” (zasoby internetowe – chomikuj.pl), klej, kartki papieru, figury geometryczne z papieru.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Nauczycielka wita dzieci i zaprasza do kręgu piosenką „Chodźcie wszyscy tu do koła”

2. Nauczycielka prosi dzieci, aby usiadły w kręgu – zabawa integracyjna „Iskierka”

3. Nauczycielka pokazuje pakunek – wyciąga z niego płytę. Pyta „Co to jest? Co z tym mogę zrobić?”
Nauczycielka odtwarza utwór z płyty – głos robota.
Pyta „Co to za głos? Do kogo należy?”
Nauczycielka zauważa drugi pakunek – rozwija go i wiesza na tablicy korkowej.
Odczytuje wiadomość do „Ziemian z grupy Misie”.
- w liście znajduje się zaproszenie na planetę, której nazwa składa się z trzech sylab,
- nauczycielka pyta czy znają jakieś nazwy planet,
- prowadząca odczytuje z karteczek wiszących na tablicy, nazwy planet: Jowisz, Mars, Saturn, Merkury,
- dzieci po usłyszeniu każdej z nazw przeliczają sylaby, dobierają karteczkę z odpowiednią ilością kropek i wieszają obok nazwy.
Prowadząca pyta „Która więc to planeta?”
(odp.: Merkury).
Nauczycielka proponuje więc skorzystać z zaproszenia.
Pyta: „Jak dostaniemy się na Merkurego?”
Odp.: Rakietą

4. Nauczycielka eksponuje rakietę z kartonu. Mówi: Ta rakieta ma trzy światła kontrolne. Aby rakieta wystartowała, muszą się wszystkie trzy palić na czerwono. Zapalą się, gdy wykonacie 3 zadania.
a) Dobór w pary w siadzie skrzyżnym, rozdanie dzieciom kartek z „leniwą ósemką”
Wykonywanie leniwej ósemki na zmianę,
b) Zabawa „Jaki to instrument?”
c) Gimnastyka do wiersza „Tak jak kosmonauta ćwiczę”

5. Ubieranie się w skafander:
a) Zakładanie nogawek – luźne skłony,
b) Ruchy naprzemienne – łokieć – kolano (Dennison)
c) Zakładanie hełmu – kapturek myśliciela
d) Start rakiety – pedagogika zabawy,
e) Podziwianie widoków – ćwiczenie „Sowa” (Dennison)

6. Zwiedzanie planety (W. Sherborne)
a) Kręcenie się w kółko na pośladkach,
b) Czołganie się na brzuchu,
c) Przechodzenie pod przeszkodą – jedno z dzieci robi mostek,
d) Dobór w pary – przeciąganie się,
e) Kamień – staramy się podnieść kosmiczny kamień.
f) Powrót - rakieta – pedagogika zabawy

7. Nauczycielka pyta: Nie widzieliśmy żadnego mieszkańca. Stwórzmy go za pomocą figur geometrycznych i kredek pastelowych.
Przypomnienie wyglądu i nazw figur geometrycznych – koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt

8. Praca w grupach przy stolikach – tworzenie wizerunku mieszkańca Merkurego.

9. Sprzątanie miejsca pracy.
10. Prezentowanie swoich efektów pracy.

Wypisy:
(źródło - zasoby internetowe)
Tak jak kosmonauci ćwiczę
Bo chcę dobrą mieć kondycję
Aby w nogach wzmocnić stawy
Wykonajmy trzy przysiady
Skręty ciała w prawo, w lewo
Bardzo dobrze mój kolego
Teraz złapmy się pod boki
No i w górę cztery skoki

Księżyc śle wam swe ukłony
Zróbmy jeszcze cztery skłony
Kto chce dotknąć gwiazdki uszka
Niech się wspina na paluszkach
Na tym kończą się ćwiczenia
W kosmosie do zobaczenia!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.