X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15442
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co wiemy o wodzie? - scenariusz zajęć

 SCENARIUSZ ZAJĘĆ
zajęcia hospitowane przez stażystę

PROWADZĄCA: Agnieszka Świątek

TEMAT: „Co wiemy o wodzie?- zabawy badawcze dla dzieci 3- letnich (poznanie właściwości i stanów skupienia wody, poprzez obserwacje, proste doświadczenia i wyciąganie wniosków)”


CELE :
dziecko bada właściwości wody ,za pomocą zmysłów / wzroku , smaku , węchu dotyku / i potrafi je opisać
wyciąga wnioski z przeprowadzonych doświadczeń , wie i potrafi ogólnie określić , kiedy woda zmienia się w lód / bardzo zimno / , a kiedy w parę
/ bardzo gorąco / .
potrafi wymienić przynajmniej cztery wartości czy sposoby
wykorzystania wody
rozumie potrzebę zakręcania wody i dokładnie zakręca kran po myciu.
bada rozpuszczalność różnych substancji w wodzie

POMOCE :
- naczynia z wodą, słomki, lód, suszarka, talerzyki, mąka, cukier, sól, kwasek cytrynowy, miód, czajnik, papierowe kropelki deszczu

METODA:
praktycznego działania

PRZEBIEG :

1) Rozwiązywanie zagadki o wodzie .

„Służy do mycia , służy do picia
Bez niej na ziemi nie byłoby życia”

Rozmowa z dziećmi na temat znaczenia wody dla ludzi , zwierząt i roślin i o konieczności jej oszczędzania .

Zabawa relaksacyjna masażyk „Tu płynie rzeczka”
Tu płynie rzeczka” ( Rysujemy palcami wzdłuż  kręgosłupa, z góry na dół, falistą linię)
Tędy przeszła pani na szpileczkach.(szybko kroczymy po plecach opuszkami palców wskazujących)
Tu stąpały słonie (powoli kroczymy wewnętrzną stroną dłoni)
i biegały konie. (szybko, z wyczuciem stukamy dłońmi zwiniętmi w pięści)
Wtem przemknęła szczypaweczka, (Delikatnie szczypiąc, wędrujemy dłonią po plecach w skos)
zaświeciły dwa słoneczka, (powoli zataczamy na nich obiema dłońmi koła, aż odczujemy ciepło)
spadł drobniutki deszczyk.(Leciutko stukamy opuszkami palców w plecy dziecka na dole)
Czy cię przeszedł dreszczyk?(niespodziewanie, delikatnie szczypiemy dziecko w karczek)

2) Badamy wodę: „Woda jaka jesteś?”
- obserwacja wody / określanie koloru , wyglądu ,stanu skupienia /
- wąchanie wody / określanie zapachu /
- próbowanie wody / określanie smaku /

3) „Czy to też woda ?”
- oglądanie kostek lodu / określanie temperatury , wyglądu , zmian
zachodzących pod wpływem ciepła
- obserwacja pary wodnej i jej skraplania /opisywanie wyglądu /
ZE WZGLĘDÓW BEZPIECZEŃSTWA NAUCZCIEL SAM TRZYMA LUSTERKO NAD PARUJĄCĄ WODĄ

4) Od czego zależy czy woda jest cieczą , parą , czy lodem ? – wyciąganie
wniosków z doświadczeń .

5) „Schowaj się przed deszczem” - zabawa ruchowa połączona z ćwiczeniami dźwiękonaśladowczymi .
Słońce świeci - marsz przy muzyce . Na przerwę w muzyce , oznaczającą deszcz dzieci chowają się w „domkach” /szarfy /
Siedząc obserwują deszcz : siad skrzyżny i naśladowanie odgłosów deszczu za oknem .
Kap ,kap, kap – pukanie rozłożonymi dłońmi o uda
Puk ,puk ,puk – dłonie w piąstkę , stukanie kostkami palców o podłogę
Szu ,szu ,szu – pocieranie dłonią o dłoń
Chlup ,chlup ,chlup – klaskanie dłońmi nad głową / jak najwyżej / .

6) Badanie rozpuszczalności różnych substancji w wodzie (sól, cukier, mąka, kwasek cytrynowy, miód). Oglądanie mas sypkich, podawanie ich nazwy, łączenie z wodą, smakowanie, wysuwanie wniosków:
Które substancje rozpuściły się w wodzie?
Jaki smak ma woda w której rozpuszczono ......?
Jak wygląda woda w której rozpuszczono .......?
Wyjaśnienie pojęcia: roztwór, zawiesina.

7) Ewaluacja - każde dziecko,  umieszcza swoją kropelkę wody (zebraną z dywanu) w wyznaczonej szklance wesołej lub smutnej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.