X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15429
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia popołudniowego z zastosowaniem metody W. Sherborne

SCENARIUSZ
CZWARTEGO ZAJĘCIA POPOŁUDNIOWEGO ZORGANIZOWANEGO DLA
DZIECI I RODZICÓW Z GRUPY ,, KOTY”3-4-LATKÓW
wg METODY W. SHERBORNE

Temat: Jesteśmy świadomi....
Prowadzące: mgr Karina Krupa- Juda,
Grupa: 3-4-latki
Data: 07.01.2010r.

Cel ogólny:
- Rozwijanie za pomocą ruchu świadomości własnego ciała i otaczającej przestrzeni, usprawnianie ruchowe, dzielenie przestrzeni z innymi osobami.

CELE SZCZEGÓŁOWE:
Dziecko
- ma świadomość własnego ciała
- orientuje się w przestrzeni
- współdziała z partnerem
- zna poczucie bezpieczeństwa i zaufania do drugiego człowieka
- zna poczucie własnej wartości i pewności siebie

Formy:
- zajęcia z całą grupą;
- indywidualne;
- zadań stawianych do wykonania.

Pomoce: kocyki, chusta animacyjna.

PRZEBIEG ZAJĘCIA
Rodzice i dzieci stoją w kręgu:
1. Powitanie piosenką: „Witaj”
Witaj,..(imię), witaj,..(imię)
Jak się masz, jak się masz
Wszyscy cię witamy,
Wszyscy cię kochamy
Bądź wśród nas, bądź wśród nas.
2. Powitanie paluszkami- wszyscy siedzą w kole i witają się paluszkami rąk i stóp.
3.Moje: dziecko i rodzic siedzą w kręgu i wykonują polecenia prowadzącego typu: zrób groźna minę, zrób wesołą minę, dotknij językiem nosa, zrób wielkie czy, udawaj okrzyk Indianina, pokaż wściekłego psa, masujemy brzuch, głowę, łydki, kolana itp.
4. Moje – Twoje: wszyscy siedzą w parach naprzeciw siebie i wykonują polecenia typu: kładę rękę na swojej głowie i na głowie partnera, wskazuję palcem swoje czoło i czoło partnera, dotykam palcem swój nos i nos partnera itp.
5. Napinanie/ rozluźnianie mięśni rąk i nóg: dorosły leży na podłodze obok dziecka i na prośbę prowadzącego wszyscy mocno napinają mięśnie całego ciała ( mocno przyklejają się do podłogi), a potem je rozluźniają.
6. ,,Przeciąganie się jak najszerzej”: dorośli i dzieci leżą na podłodze w rozsypce, przeciągają się niczym w łóżku, każdy próbuje zająć jak najwięcej miejsca na podłodze – na sygnał prowadzącego, kuli się jak najmocniej, aby zająć jak najmniejszą przestrzeń.
7. Ruchoma podłoga (I)- dorośli leżą obok siebie na brzuchu dzieci przeczołgują się po ich plecach.
8. Ruchoma podłoga (II)- dorośli leżą na brzuchu dziecko kładzie się na ich plecach i na sygnał prowadzącego wszyscy dorośli przetaczają się w jednym kierunku.
9.Pełzanie-wszyscy leżą na podłodze na brzuchu i poruszają się po podłodze w tył i w przód pełzając, ćwiczenie powtórzmy na plecach.
10. Czołganie się po przeszkodach- dorośli i dzieci czołgają się po podłodze i pokonują przeszkody ( koce, poduszki).
11. Bączek- wszyscy siedzą na podłodze z kolanami ugiętymi w kolanach i lekko uniesionymi i próbujemy się obracać w miejscu wokół własnej osi.
12. Wiatraki- wszyscy leżą na brzuchu na podłodze z nogami ugiętymi w kolanach i odpychając się rękami każdy próbuje obracać się na brzuchu wokół własnej osi.
13. Leżanka (I)- dorosły leży na plecach na podłodze, a dziecko na nim na brzuchu. Rodzic je obejmuje i kołysze
14. Leżanka (III)- dorosły leży na brzuchu na podłodze, a dziecko na nim na brzuchu. Rodzic kołysze się wraz z dzieckiem na boki, porusza do tyłu i przodu.
15.Bagaż – dziecko uczepia się rodzica, rodzic próbuje się przemieszczać z dzieckiem mocno trzymającym się nogi rodzica po dywanie
16. Relaks – masaż pleców – dziecko siedzi plecami do rodzica, rodzic rysuje na plecach dziecka „ciasto” w rytmie wierszyka (zmiana ról)
„Mama piecze ciasto pyszne
W samym środku będą wiśnie
Ananasy i brzoskwinie
W ustach ciasto się rozpłynie”
17. Spychacz (I) – dziecko i rodzic siedzą na dywanie plecami do siebie i próbują się przepychać.
18. Przetaczanie- dziecko leży na plecach, dorosły próbuje przetoczyć je na brzuch i z powrotem na plecy. Później następuje zamiana ról.
19.Paczka (I)– dziecko zwija się w kłębek na dywanie a rodzic próbuje je rozwinąć (zmiana ról)
20. Przepychanie dłońmi – dziecko i rodzic siedzą w siadzie skrzyżnym naprzeciw siebie, otwarte dłonie oparte o dłonie partnera, partnerzy przepychają się dłońmi
21. Klatka– rodzic siedzi na dywanie silnie obejmując dziecko, dziecko próbuje wyswobodzić się z objęć.
22. Twierdza (I)- grupa dorosłych stoi w zwartym kręgu, trzymając się za ręce- tworzy twierdzę. Dzieci będące wewnątrz próbują się wydostać z twierdzy.
24. Piłowanie drewna
25.Waga – dziecko i rodzic trzymają się za ręce, naprzemiennie wstają i siadają
26.Rowerek – rodzic i dziecko leżą na plecach, stopami opierają się o stopy partnera, kreślą wspólnie kółka w powietrzu, „jadą na rowerze”
27.Kołyska – rodzic w siadzie rozkrocznym obejmuje dłońmi dziecko siedzące przed nim tyłem, razem spokojnie kołyszą się na boki.
28.Lustro- rodzic i dziecko siedzą naprzeciwka siebie, dorosły ,, rysuje” rękoma w powietrzu różne kształty dziecko go naśladuje.
29.Razem w kole- wszyscy siedzą w kole , trzymając się za ręce. Cała grupa trzymając się za ręce porusza się na zewnątrz koła, do środka koła, w prawo i w lewo.
30. Zabawy z chustą i kocem:
a) ,,Nazywam się?”- wszyscy jednocześnie podnoszą chustę wysoko do góry i wykrzykują swoje imię i opuszczają ją.
b) ,,Chusta niewidka”- wywołane dzieci chowają się pod chustą.
c) ,, Kogo brakuje?”- prowadzący zajęcie wybiera jedną osobę, która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i próbują odgadnąć, kogo brakuje.
d) ,, Bieganie z chustą”- wszyscy biegną po obwodzie koła, na przemian podnoszą i opuszczają chustę na komendę prowadzącego.
e) ,,Wachlowanie”- wszyscy trzymają chustę i jednocześnie podnoszą ją wysoko i nisko.
f) ,, Podróże na kocu” (I)- dorosły trzyma za brzeg koca na którym siedzi lub leży dziecko i ciągnie je po podłodze.
g) ,, Podróże na kocu” (III)- Sanki- dorosły zwija koc w rulon 1 dziecko siada na końcu zrulowanego koca- sanek, a dorosły ciągnie je po podłodze.
h) ,,Mumia”- dorosły zwija dziecko tak, by widać mu było tylko głowę i ciągnie dziecko w kocu po podłodze.
31. Dziecięcy masażyk ,,Tu płynie rzeczka”
Tu płynie rzeczka
Tedy przeszła pani na szpileczkach.
Tu stąpały słonie
I biegły konie.
Wtem przemknęła szczypaweczka,
Zaświeciły dwa słoneczka. Spadł drobniutki deszczyk. Czy cię przeszedł dreszczyk?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.