X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15407
Przesłano:
Dział: Świetlica

Świat figur - scenariusz zajęć świetlicowych

Scenariusz zajęć świetlicowych

Temat: ŚWIAT FIGUR.

Cele ogólne:
• Utrwalenie nazw i kształtów figur geometrycznych płaskich,
• Budzenie zainteresowań figurami geometrycznymi i kompozycjami z figur,
• Rozwijanie fantazji,
• Pobudzanie aktywności twórczej,
• Doskonalenie umiejętności współdziałania w zespole, budowania pozytywnych relacji w grupie.

Cele szczegółowe:
• Dzieci sprawnie posługują się nazwami figur geometrycznych.
• Dzieci doskonalą spostrzeganie figur różnymi zmysłami.
• Dzieci prawidłowo reagują na polecenia nauczycielki.
• Dzieci potrafią napisać swoje imię.
• Dzieci chętnie biorą udział w zabawach.
• Dzieci przestrzegają ustalonych zasad.
• Dzieci potrafią współdziałać w grupie.
• Dzieci potrafią przekazać informację zwrotną na temat zajęć.

Metody: aktywizująca , integrująca, zabawowa, plastyczna.

Formy:
• zabawa z całą grupą,
• zabawa w małych zespołach,
• praca indywidualna.

Pomoce dydaktyczne: papierowe figury geometryczne, worek z tkaniny, papierowa taśma klejąca, flamastry, opowiadanie pt.: „W krainie Figurolandii”, duże filcowe figury geometryczne, stemple z kształtami figur geometrycznych, skrzynka-zgadywanka, chusta animacyjna, kolorowe sznurki, drewniane minifigurki geometryczne, okrągła miseczka wypełniona wodą, płyta Cd z muzyką, kartki z bloku technicznego, kolorowe pangramy, nożyczki, kleje, figury szare i kolorowe (do informacji zwrotnej).

Termin zajęć: 17 listopada 2011r.

Opracowanie scenariusza i prowadzenie zajęć: Agata Kusiak – nauczyciel świetlicy szkolnej


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie piosenką „Wszyscy są, witam was”.
2. Powitanie zabawą „Ludzie do ludzi”. Dzieci podchodzą do siebie i witają się w podany przez nauczycielkę sposób, np. kolanko do kolanka, głowa do głowy, pięta do pięty; na hasło „ludzie do ludzi” wszystkie dzieci stają w dużym kole trzymając się za ręce.
3. Wizytówki. Dzieci losują z worka po jednej papierowej figurze geometrycznej. Następnie piszą na niej swoje imię i przyklejają ją do ubrania.
4. „W krainie Figurolandii” – wprowadzenie do tematu. Dzieci siedzą w kole. Nauczycielka czyta opowiadanie. Gdy padnie w nim nazwa jakiejś figury geometrycznej, dziecko, które ma wizytówkę w tym kształcie wstaje, obiega całą grupę dookoła i wraca na swoje miejsce.
5. Podział uczniów na cztery grupy według wizytówek.
6. KIM wzrokowy: „Co się zmieniło?” Nauczycielka układa na dywanie cztery duże filcowe figury geometryczne w różnych kolorach. Jedno dziecko z grupy wychodzi za drzwi. W tym czasie pozostałe osoby z grupy zmieniają położenie maksymalnie dwóch figur. Gdy dziecko wróci zza drzwi, musi ułożyć figury tak, jak były na początku.
7. „Do swojej figury” – zabawa ruchowa przy muzyce. Nauczycielka umieszcza w czterech miejscach sali duże figury: kwadrat, koło, trójkąt i prostokąt. Uczniowie otrzymują po jednej małej figurze. Przy muzyce dzieci swobodnie poruszają się po sali, wymieniając się trzymanymi figurkami. Na przerwę w muzyce, każde dziecko musi stanąć przy dużej figurze odpowiadającej figurce w dłoni.
8. KIM dotykowy: „Co to za figura?” Uczniowie ponownie siadają w grupach według wizytówek. Jedno dziecko podchodzi do nauczycielki i wkłada ręce do skrzynki-zgadywanki. Nauczycielka podaje mu stempel w kształcie jakiejś figury a ono ma odgadnąć i głośno powiedzieć nazwę tej figury.
9. „Kolorowe figury ze sznurków” – zabawa ruchowa. Dzieci dobierają się parami. Każda para losuje jeden kolorowy sznurek. Przy muzyce dzieci swobodnie chodzą po sali trzymając swój sznurek. Na przerwę w muzyce nauczycielka pokazuje figurę narysowaną na kartce. Pary mają wówczas jak najszybciej ułożyć na dywanie tę figurę ze swojego sznurka.
10. „Figury” – zabawa ruchowa z chustą animacyjną. Uczniowie stoją w kole, trzymając chustę. Każde dziecko jest figurą ze swojej wizytówki. Dzieci wachlują chustą w górę i w dół. Gdy nauczycielka wywoła jakąś figurę, dzieci mające wizytówkę w jej kształcie przebiegają pod chustą i zmieniają miejsce. Na hasło „figury!” dzieci szybko kładą chustę na podłodze i siadają na niej.
11. Praca plastyczna „Tangram”. Uczniowie siedzą w kole, na chuście. Każde dziecko otrzymuje jeden tangram w jakimś kolorze. Nauczycielka krótko omawia, co to jest tangram i do czego służy. Uczniowie wspólnie nazywają i liczą poszczególne figury w tangramie. Następnie, już przy stolikach, każde dziecko rozcina swój tangram po liniach. Po rozcięciu dzieci próbują ułożyć z otrzymanych figur pierwotny kształt tangramu. Następnie każdy układa dowolny obrazek i przykleja go na kartkę.
12. Prezentacja gotowych prac.
13. „Wędrująca miska z wodą” – zabawa uspokajająca. Dzieci stoją w kole i w całkowitym skupieniu przekazują sobie okrągłą miskę z wodą.
14. Informacja zwrotna.
Dzieci ustawiają się przy jednej z grup figur według odczuć po zajęciach (figury kolorowe – podobało się, figury szare – nie podobało się).
15. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.