X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 15337
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Starówka dawniej i dziś w oparciu o malarstwo Bernardo Bellotto, zwanego Canaletto. Scenariusz zajęć

GRUPA 4LATKI

CELE
- kształtowanie umiejętności obserwacji obiektów i elementów krajobrazu widocznych na zdjęciach , obrazach i mapach
- rozwijanie umiejętności wnioskowania , syntezy i analizy
- weryfikacja wiedzy posiadanej i poznanej z rzeczywistością
- kształtowanie wiedzy o ciągłości i zmianach historii, kulturze i gospodarce

ŚRODKI
- zdjęcia lotnicze Warszawy – Starówki
- reprodukcje lub zdjęcia obrazów Canaletta
- zdjęcia współczesnej Warszawy + widok Starówki od strony Pragi
- akcesoria papiernicze
- Mapa Warszawy

METODY I FORMY PRACY
- praca z całą grupą i w grupach kilkuosobowych
- praca ze źródłem mapą i zdjęciami
- pogadanka , gra po kole, pokaz, opowieść ruchowa, spacer po Starówce,

DZIEŃ 1
TEMAT : WARSZAWA DZIŚ

WARIANT A

Wycieczka po Warszawie – spacer po Starówce , po uliczkach Starówki i wykonanie kilku zdjęć :
1. Zamek Królewski
2. Pomnik Syrenki
3. Rynek
4. Widok na zamek od strony Skarpy
5. Kościół św. Marcina z klasztorem
6. Kolegiata św. Jana
7. Mury obronne
8. Pałac pod Blachą
9. Barbakan
10. Kościół Karmelitów
11. i inne...

WARIANT B

Jeśli wycieczka jest nie możliwa :
1. Opowieść ruchowa -
- szykowanie się do wycieczki – ( ubieranie się , ustawianie się w pary
- wyruszamy w podróż – ( idziemy na przystanek, czekamy na autobus, wsiadamy, kasujemy bilety, przechylamy się na zakrętach, wysiadamy na miejscu)
- zwiedzanie Starówki- (odwiedzanie miejsc wyznaczonych w sali , gdzie stoją – leżą albumy lub wiszą zdjęcia wybranych zabytków. Jeśli jest możliwość pokazanie zdjęć w Internecie.
- powrót do przedszkola – ( innymi sposobami lub inną drogą , np. kawałek pieszo omijając kałuże, kawałek samochodem uważając na światła, a zimą idąc po zaspach, jadąc na łyżwach czy nartach itp.)

DZIEŃ 2
TEMAT : W PRACOWNI MALARSKIEJ CANALETTO

Opis Sali – w Sali są rozmieszczone zdjęcia obrazów Warszawy – wykonane przez malarza.
Na stolikach ułożone są akcesoria malarskie ułożone obok sztalug.
Pod oknami lub w części sali ustawione są sztalugi z przypiętymi doń kartkami.

Przebieg – Pani w czapce i fartuchu jako malarz opowiada o sobie i swoich czasach pokazując malowidła. Opowiada o zleceniach dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Pokazuje dzieciom obrazy ukazujące Warszawę i pyta dzieci co widzą? i wielkim problemie z rozerwanym szkicem Zamku Królewskiego.


Prośba malarza o pomoc w namalowaniu obrazu. Dzieci malują w zależności od możliwości dziecka .

DZIEŃ 3
TEMAT : NA DWORZE U KRÓLA STANISŁAWA AUGUSTA PONIATOWSKIEGO

1. Dzieci w zespołach 2-3 osobowych otrzymują kserowane obrazy lub fr.obrazów Canaletta( te, w których są ukazani ludzie) w zamkniętych kopertach , bo SA pocięte na kilka elementów, w zależności od możliwości dzieci jest to 4 do 10 elementów).
2. Po ułożeniu obrazu każdy zespół pokazuje ciałem co przedstawia ich fr. – pozostałe dzieci odgadują.
3. Wyciągniecie wniosków- określenie jak w tamtych czasach spędzano czas, jak się ubierano, jak podróżowano. Wykazanie różnic w strojach ludzi bogatych - np. króla i biednych lub zwykłych mieszkańców ówczesnej Warszawy.
4. Przyklejenie do czystej kartki elementów układanki i wspólne pokolorowanie.

DZIEŃ 4
TEMAT : POSZUKIWANIE SKARBU – CZYLI ODCZYTYWANIE MAP

Cz 1
1. Zdjęcie Warszawy – ukazane na ścianie z rzutnika ( zdjęcie Warszawy z „ Spojrzenie Warsa”)
Pytanie do dzieci – Co to jest ? Co widzicie?
Wypowiedzi – ulice, domy, rzeka, auta, trawa, drzewa, itp.
Jeśli dzieci ni dojdą same , że to Warszawa to nauczyciel stosuje pytania naprowadzające na trop.
2. Obok zdjęcia wieszamy plan Warszawy-
Próba odnalezienia na mapie miejsc ze zdjęcia . Jednocześnie próba odczytania innych obiektów – znaków narysowanych na mapie. Wyjaśnienie dzieciom jeśli nigdy nie było wcześniej zajęć z mapą – symboliki jej - kolorów, znaków.
3. Próba narysowania mapy Sali lub przedszkola , placu zabaw.

Cz.2
1. Na powstałej mapie sali zaznaczyć miejsca ukrycia skarbu ( utworzyć kilka map) tzn. mapa nr 1 pokazuje np. stół. – pod stołem ukryta jest mapa nr 2 i koperta , a w niej element zdjęcia lub zdjęcie zabytku np. Zamku Królewskiego. Mapa nr 2 pokazuje kącik z książkami, a tam zdjęcie np. Syrenki i mapa 3. Mapa nr 3 pokazuje pudełko z klockami , a tam zdjęcie Rynku i coś w nagrodę nr ciasteczka, naklejki, cukierki. Należy wykonać 3 lub 4 warianty dla każdego zespołu –jeśli grupa jest na tyle samodzielna lub iść z grupą ale wykonać tyle map by chociaż połowa dzieci miała szansę odczytać ją.
2.Gdy wszystkie zespoły odnajdą wszystkie mapy – spotykamy się w umówionym miejscu np. na dywanie i dzielimy się wrażeniami i znalezionym skarbem.

DZIEŃ 5
TEMAT : JAK CZAS ZMIENIŁ WARSZAWĘ
Cz 1
1. Ukazanie zdjęć pokazujących zniszczona Warszawę w czasie II wojny światowej .
2. Układamy zdjęcia znalezione przez dzieci dzień wcześniej.
3. Układamy reprodukcje obrazów Canaletta.
Pytanie do dzieci co łączy te obrazy?
Spróbujcie znaleźć podobieństwa na tych zdjęciach.

Wnioski – Na czym można się opierać by odbudować zniszczona Warszawę?

Próba ułożenia zdjęć tak jak na obrazie malarza.
Dostrzeganie różnic w sposobach budowania i ozdabiania budowli wtedy i dziś.

Cz 2
Wykonanie makiety miasta mając zdjęcia współczesnych budynków i zabytków jak zamek Królewski, pomnik Syrenki, kamienice na rynku, kościoły i kolegiatę św, Jana, - patrząc na obrazy Canaletto.

KATARZYNA KACZMARSKA

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.