X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14800
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawy z wodą

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
GRUPA: 6 - latki
PROWADZĄCA: Aneta Spintzyk

TEMAT: Zabawy z wodą

CEL OGÓLNY: Przybliżenie znaczenia wody w życiu człowieka
CELE OPERACYJNE – DZIECKO:
- poznaje właściwości wody
- poznaje podstawowe wiadomości o wodzie
- przeprowadza doświadczenia z wodą
- wie, jak ważne jest picie wody dla organizmu człowieka
- rozwija myślenie logiczne
- wie, jaką rolę pełni woda w przyrodzie
- rozwija ruchową ekspresję twórczą
- wie, jaki korzystny wpływ ma woda
- obserwuje zjawiska fizyczne
- zna trzy stany skupienia wody
METODY: Słowna: opowiadanie, instrukcja, pogadanka; Czynna: zadania do wykonania, eksperyment; Percepcyjna: pokaz
FORMY: indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Tablice demonstracyjne „Obieg wody w przyrodzie”, „Jak wykorzystywana jest woda?”, płyta CD z nagraniem odgłosów wody, kropelki z papieru, butelki z wodą niegazowaną do picia, kostki lodu, czajnik elektryczny, lustro, miska z wodą, kamyk, korek, wata, papier, piórka, kasztan, plastelina, gąbka, cukier, piasek, sól, kasza, słoiki, łyżki do mieszania, kartki z kropelkami,

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Rozwiązanie zagadki: „Służy do picia oraz do mycia, bez niej na ziemi nie byłoby życia”
2. Zagadki słuchowe –
- dzieci wysłuchują i odgadują odgłosy wody w przyrodzie
- dzieci wysłuchują i odgadują czynności z użyciem wody (mycie rąk, mycie zębów, napełnianie wanny wodą, kąpiel pod prysznicem)
3. Dzieci otrzymują wodę niegazowaną w kubeczkach do picia, którą oglądają, smakują i wąchają. Rozmowa: Jaka jest woda?: mokra, przezroczysta, nie pachnie, nie ma wyraźnego smaku, zimna.
4. Kropelki – szukanie pochowanych w sali kropelek wody
5. Do czego potrzebna jest woda?- odkrywanie obrazków plakatu przez wybrane dzieci i rozmowa do czego używamy wody (podlewanie kwiatków, mycie samochodu, gotowanie, pranie, sprzątanie, do kąpieli, mycia się ...)
6. Co robimy z wodą? – zabawa ruchowo – naśladowcza. Przedstawienie za pomocą ruchów, gestów i mimiki twarzy czynności związanych z używaniem wody. Nauczycielka wybiera dziecko i mówi mu na uch co ma zademonstrować. Reszta grupy odgaduje. Po odgadnięciu demonstruje czynność następne dziecko.
7. Skąd pochodzi woda? – zademonstrowanie na plakacie obiegu wody w przyrodzie
8. „Kwiaty”- dzieci naśladują zachowaniem kwiatka, poruszają się delikatnie w rytm muzyki, na hasło „susza” dzieci pokazują co dzieje się z kwiatkiem, gdy brakuje wody. Gdy nauczyciel dotknie poszczególnego kwiatka-dziecko ponownie ożywa i porusza się w rytm muzyki.
9. Zabawa relaksacyjna „Bieg wody”- dzieci siedząc w kręgu podają sobie szklankę wypełnioną wodą, tak, by nic się nie wylało.
10. Zabawy z wodą – eksperymentowanie:
• Określenie trzech stanów skupienia wody – kostki lodu, woda, para wodna – obserwacja eksperymentu i wyciąganie wniosku
• Co pływa, co tonie – dzieci samodzielnie wkładają do miski z wodą kamyk, plastelinę, watę papier, korek – obserwują i wyciągają wnioski
• Co się rozpuszcza w wodzie – do przygotowanych słoików dzieci wsypują cukier, piasek, sól, mąkę, kaszę
11. Deszczowy blues – swobodne poruszanie się w rytm melodii
12. Kropelka - dzieci siedzą w kręgu z wyciągniętymi do przodu rękoma, mają zamknięte oczy. Nauczycielka podchodzi kolejno do dzieci i puszcza na ich dłoń kropelkę wody. Kto poczuje kropnięcie otwiera oczy.
13. Kropelki wody – praca plastyczna. Dzieci otrzymują kartki na których narysowane są kontury kropli wody. Zadaniem dzieci jest stworzenie rodziny Państwa Kropelki poprzez dorysowywanie niezbędnych elementów nogi, ręce, oczy, włosy, nos wszystkim członkom rodziny oraz elementów różnicujących rodzinę np. tacie Kropelce - wąsy, Mamie Kropelce - korale i torebkę, Dziewczynce Kropelce lalkę a chłopczykowi Kropelce – autko na sznurku.
14. Pada deszczyk – zabawa paluszkowa
Pada deszczyk, pada, pada, (Uderzamy palcem o podłogę lub o stolik)
coraz prędzej z nieba spada. (Przebieramy wszystkimi palcami)
Jak z konewki woda leci, (Uderzamy całymi dłońmi o podłogę)
A tu błyskawica świeci...(Klaszczemy w dłonie nad głową)
Grzmot !!! (Uderzamy piąstkami o podłogę.)
15. Zakończenie zajęć okrzykiem woda jest de best!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.