X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14710
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Eksperyment "Wybuch wulkanu"

Opracowała: Gdańsk..........
Iwona Cudowska-Żukowska
GRUPA WIEKOWA: 4-latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: „Moja pani”.
TEMAT ZAJĘĆ: „Wulkan – wspólne czary”
CZAS TRWANIA: 35 min.
CELE OGÓLNE:
•Nauka twórczego podejścia do problemu, wykazania się inicjatywą, samodzielnego planowania pracy.
•Budzenia wiary we własne możliwości, umiejętności.
•Rozwijanie pomysłowości, wyobraźni, fantazji.
•Umożliwienie wychowankom odkrywania i działania.
•Wdrażanie dzieci do pracy w zespole.
•Nauka zgłaszania się do odpowiedzi oraz uważnego słuchania wypowiedzi innych.

CELE SZCZEGÓŁÓWE: (dziecko ...)
•Chętnie uczestniczy we wspólnym eksperymentowaniu.
•Potrafi zgodnie współpracować w zespole.
•Odważnie prezentuje swoje pomysły. Z uwagą słucha wypowiedzi kolegów.
•Podejmuje próbę rozwiązania problemu, przejmuje inicjatywę.
•Określa właściwości sody, octu, farby, gazety.
•Samodzielnie planuje pracę.
•Chętnie pomaga przygotować i uporządkować miejsce pracy.
•Dzieli się z innymi posiadanymi na dany temat wiadomościami.

METODY PRACY: czynna, słowna, oglądowa.
FORMY PRACY: grupowa.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Przezroczysta plastikowa butelka, soda oczyszczona, łyżeczka, ocet, czerwona farba, medale dla każdego małego naukowca, duża koperta, a w niej pocięta ilustracja wulkanu, magnetofon, odpowiednio dobrana muzyka, gazety,


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.„Jasnowidz” – burza mózgów - wychowankowie udzielają odpowiedzi na pytanie „co przedstawia obrazek w kopercie?” Nauczycielka chwali dzieci za pomysłowość, gratuluje wszystkim, którzy podzielili się z innymi własnymi pomysłami.

2.„Wspólna praca się opłaca” – dzieci składają obrazek z otrzymanych przez nauczycielkę puzzli. Współpracując składają ilustrację wulkanu.

3.„Znawcy”- przedszkolaki dzielą się z innymi wiedzą na temat wulkanu. Co to jest wulkan, co z niego wylatuje...

4.„Lawa”- muzyka gra lawa (dzieci) tańczy wewnątrz wulkany (na ograniczonej powierzchni). Gdy nauczycielka uderza w bębenek lawa wypływa z wulkanu i tworzy własną drogę.

5.„Poszukiwacze przygód”- dzieci wspólnie z nauczycielką tworzą wulkan. W środku miski stawiają przezroczystą butelkę. Badają i określają właściwości sody. Odmierzają jedną łyżeczkę i wsypują do pustej butelki. Następnie zgniatają przyniesione z domu gazety i układają je w taki sposób, by utworzyły wzniesienie wulkanu. Pod baczną kontrolą nauczycielki, przy zachowaniu szczególnej ostrożności wychowankowie określają zapach i konsystencję octu, a następnie mieszają go z czerwoną farbą. Gotową ciecz wybrane przez nauczycielkę dziecko wlewa do butelki z sodą. Dzieci opisują, co się wydarzyło. Eksperyment przeprowadzamy jeszcze raz tylko najpierw wlewamy wymieszany z farbą ocet, a potem wsypujemy sodę. Wychowankowie dzielą się swoimi spostrzeżeniami, formułują wnioski.

6.„Podróż dobiegła końca ” - wszystkie dzieci otrzymują medal z napisem „Poszukiwacz przygód”. Nauczycielka dziękuje wszystkim za wspaniały udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.