X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14626
Przesłano:

Historia papieru - konspekty zajęć z plastyki i techniki dla klasy IV

Historia papieru-konspekty zajęć z plastyki i techniki dla klasy IV

CZY JESTEŚMY W STANIE WYOBRAZIĆ SOBIE ŚWIAT BEZ PAPIERU? ROZWÓJ CYWILIZACJI, NASZĄ CODZIENNOŚĆ?
Nawet dziś w dobie zaawansowanej techniki, leciwy wynalazek wydaje się niezastąpiony.
W DZISIEJSZYCH CZASACH JAK I W ODLEGŁYCH WIEKACH PAPIER BYŁ NARZĘDZIEM NIEZBĘDNYM, O WIELU ZASTOSOWANIACH W ŻYCIU CODZIENNYM I NIE TYLKO.
TEN WYNALAZEK CHIŃCZYKÓW POZOSTAWIA DO DZIŚ DNIA WIELKIE POLE DO POPISU DLA WIELU Z NAS.
Konspekty lekcji przybliżają uczniom dawne metody wytwarzania papieru oraz pokazują wszechstronność zastosowań tego materiału.

Konspekty zajęć z plastyki (techniki) dla klasy IV


Temat: Wykonanie chińskiej czapki z papieru i ozdobienie jej.

1. Cel ogólny:
Rozwijanie wyobraźni a także poznanie innej - egzotycznej kultury Chin.
2. Cele operacyjne:
Rozwijanie zainteresowań i uzdolnień plastycznych. Dbanie o estetykę pracy oraz otoczenia.
3. Metody:
Pogadanka, praktyczne działanie. (pokaz)
4. Materiały i środki dydaktyczne:
Kartki z bloku technicznego, pastele olejne i pastele suche , kredki woskowe, farby akwarelowe, pędzle,( szablony, rysunki, zdjęcia postaci z chińską „czapeczką”, zdjęcia związane z chińską kulturą, rysunki ornamentów, roślin, elementów zdobniczych chińskich).

5. Przebieg zajęć:
Nauczyciel wita się z uczniami. Opowiada im pokrótce o kulturze Chin a w szczególności o tym skąd pochodzi papier i kto go wynalazł. Następnie zapoznaje uczniów z tematem mówiąc o tym aby dzieci zaprojektowały czapkę chińską z papieru i ozdobiły ją motywami orientalnymi, np. smokami, ornamentami roślinnymi, gałązkami wiśni itp. Prowadzący rozdaje kartki, cyrkiel, nożyczki z których dzieci wykonują, chińskie czapki. Mogą skleić je klejem lub taśmą klejącą. Po wykonaniu czapki, nauczyciel rozdaje materiały do jej ozdobienia. Motywy mogą być już wcześniej przygotowane np. w formie szablonów, które uczniowie naniosą na papierowe czapeczki. Dzieci malują wzory na czapkach. Mogą również do tego celu użyć pasteli. Nauczyciel przez cały czas sprawuje kontrolę nad przebiegiem zajęć.
Na koniec, po uporządkowaniu stanowisk pracy, nauczyciel wraz z uczniami układa prace w wyznaczonym miejscu i omawia z nimi zadanie.
Opracowała: Dagmara Wrona


Temat: Wykonanie papieru czerpanego z dodatkiem roślin 2 godz. lekcyjne

1. Cel ogólny:
rozwijanie zainteresowań technicznych i manualnych.
2. Cel operacyjny:
uczeń zna pojęcie papier czerpany, papirus , pergamin.
Poznaje surowce, z których wykonany jest papier czerpany.
Samodzielnie jest w stanie wykonać papier czerpany.
3. Metody:
pogadanka, praca z tekstem, rozmowa działania praktyczne.
4. Środki dydaktyczne:
podręcznik, gazety lub czasopisma z definicjami określającymi znaczenie papieru, papirusu, pergaminu. Klej wodny, mikser, żelazko, rośliny ( np. suche zioła).

5. Przebieg zajęć:
Nauczyciel rozpoczyna lekcję witając się z uczniami i zaczyna pogadankę na temat budowy drewna oraz jak produkowany jest papier, a w szczególności papier czerpany.
Nauczyciel rozdaje dzieciom gazety i prosi je o rozdrobnienie ich. Po rozdrobnieniu gazet nauczyciel wkłada gazety do miksera i zalewa je wodą, dodając klej a następnie włącza mikser. Zanim papka zostanie wylana na ściereczkę zebrane wcześniej rośliny zostaną na nią położone. Następnie nauczyciel przykłada na wierzch papki ściereczkę i rozprasowuje papierową masę. Kiedy woda odparuje, nauczyciel papier z roślinkami rozdaje dzieciom. Na koniec uczniowie podają propozycje zastosowania papieru czerpanego.

Opracowała: Dagmara Wrona

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.