X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1445
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla dzieci 6-letnich "Tajemniczy ogród"

Temat kompleksowy: Sprzątanie świata
Temat dnia: Sprzątamy "Tajemniczy ogród”.

Cele:
• Poznanie sposobu segregowania odpadów i ponownego ich wykorzystania.
• Doskonalenie umiejętności wypowiadania własnych myśli w sytuacjach problemowych.
• Wyrabianie umiejętności działania na zbiorach z zastosowaniem cyfr i znaków matematycznych.

Dziecko potrafi:
• rozpoznać materiał z jakiego wykonany jest odpad
• segregować odpady do właściwych pojemników
• wypowiadać się na określony temat, podawać propozycje rozwiązań
• poprawnie pod względem gramatycznym formułować wypowiedzi
• dzielić zbiór na podzbiory według podanego kryterium
• porównywać liczebność zbiorów
• właściwie zastosować cyfry i znaki matematyczne
• posługiwać się pojęciami dotyczącymi określania kierunków
• czytać zdania ze zrozumieniem ich treści
• wykonać z różnych odpadów przedmioty według własnych pomysłów
• łączyć różnymi sposobami materiały

Dziecko rozumie:
• potrzebę segregacji śmieci
• potrzebę ograniczania śmieci

Przebieg zajęcia:

1. Rozmowa wstępna z dziećmi na temat „Co jest za bramą?”, swobodne wypowiedzi , domysły, przypuszczenia.

2. Nauczycielka podaje warunki jakie muszą być spełnione aby przejść przez „tajemniczą bramę”, demonstruje koperty z zadaniem dla dzieci.

3. Rozwiązanie zadania 1.Tworzenie pojęcia poprzez zadawanie pytań. Zabawa „Jakim jestem zwierzątkiem?”. Rozwiązanie zagadki graficznej: Praca w czterech zespołach, dzieci otrzymują obrazek „dziwnych zwierząt” muszą odkryć jakie zwierzęta się w nich ukryły. Każdy zespół otrzymuje inny obrazek.

4. Zabawa ruchowa orientacyjno - porządkowa „Zabawy zwierząt”
Dzieci poruszają się w rytm bębenka ,na przerwę w muzyce nauczycielka pokazuje cyfrę. Dzieci ustawiają się w kole zgodnie ze wskazana cyfrą ,ale tak aby w kole każde zwierzę było inne.

5. Rozwiązanie zadania 3. Dzieci siadają w kole, każde otrzymuje kopertę ze zwierzętami. Podział zbioru zwierząt na podzbiory-wyodrębnienie w zbiorze zwierząt dzikich i domowych. Podpisanie zwierząt odpowiednimi cyframi oraz porównanie ich liczebności poprzez wstawienie odpowiedniego znaku (= , <, > ).

6. Zabawa tropiąca „Szukamy klucza”, Poruszanie się dziecka według odczytywanych przez inne dziecko informacji na mapie. Używanie określeń : w prawo w lewo na wprost. Pozostałe dzieci sprawdzają poprawność poruszania się dziecka.

7. Przejście przez „tajemniczą bramę” , wypowiedzi dzieci na temat porządków panujących w ogrodzie osądy, propozycje zmian (ogród jest bardzo zaśmiecony).
• Jak myślicie co można tu zrobić?
• Jak rozwiązać ten problem?


8. Segregacja śmieci. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom sposób segregacji, podaje pojemniki na śmiecie .Odczytywanie napisów ułatwiających segregację i wkładanie śmieci do odpowiednich pojemników.

9. Rozmowa z dziećmi na temat „Dlaczego segregujemy śmiecie?”.

10. Propozycja nauczycielki upiększenia ogrodu poprzez wykonanie czegoś pożytecznego i ładnego z niektórych odpadów. Wyjaśnienie sposobu pracy.

11. Praca w zespołach, dzieci wykonują pracę według własnych pomysłów.

12. Dekorowanie ogrodu wykonanymi przez dzieci pracami.

13. Podsumowanie zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.