X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 14355
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimowe zabawy - zestaw ćwiczeń i zabaw dydaktycznych usprawniających percepcję wzrokową

Zimowe zabawy - zestaw ćwiczeń i zabaw dydaktycznych usprawniających percepcję wzrokową (zajęcia indywidualne)

Cele szczegółowe:
- Usprawnianie analizatora wzrokowego,
- Ćwiczenie koncentracji uwagi,
- Przestrzeganie bezpieczeństwa podczas zabaw zimowych

Cele operacyjne: Dziecko umie:
- wyszukać różnice w obrazkach pozornie identycznych,
- wykonywać czynności ruchowe zgodnie z opowiadaniem nauczycielki,
- ułożyć obrazek pocięty na 5 części w całość według wzoru,
- dobrać w pary obrazki zgodnie z poleceniem słownym

Forma: indywidualna
Metody : polisensoryczna

Przebieg zajęcia:

Część wstępna

1. Powitanie słowne i zaproszenie do wspólnej zabawy.

2. Ćwiczenie relaksacyjne oparte na treningu autogennym Schultza w wersji A. Polender

Opowiem Ci dziś bajkę o pewnym chłopcu, który miał na imię Tomek.
Była zima. Tomek mieszkał w małym miasteczku nieopodal parku. W tym parku wielka
górka, z której zimą dzieci chętnie zjeżdżały na sankach. Pewnego popołudnia wybrał się
tam też Tomek. Bardzo mu się podobała zabawa z innymi dziećmi. Jednak kiedy chłopiec
wrócił do domu był tak zmęczony, że musiał odpocząć. Chcę żebyś teraz pomyślał o
zmęczonym Tomku i robił wszystko to co robił on.
Kiedy Tomek wrócił do domu położył się prościutko na kocyku i podłożył sobie pod
głowę poduszeczkę. Tomek leżał spokojnie, miał zamknięte oczy, czuł, że odpoczywają mu
rączki, nóżki, głowa, buzia i oczka. Najpierw czuł, że jego nóżka (ta od okna), lewa robi się
taka ciężka, coraz cięższa ,jakby była z drewna czy z żelaza. Tomek nie mógł jej podnieść,
nóżka stała się leniwa, ale było jej dobrze, wygodnie i cieplutko. Ach, jak cieplutko i
przyjemnie. Obie nóżki Tomka były spokojne, nie poruszały się, były takie dziwne, ciężkie, jakby to nie były nóżki Tomka. Nóżkom jest dobrze i cieplutko.
Teraz rączki chłopca też chcą, żeby im było tak przyjemnie, więc Tomek pomyślał również o nich. Najpierw o rączce od okna. Ona chce odpocząć, bo się bardzo napracowała. Chłopiec położył rączkę na kocyku wzdłuż swego ciała. Rączka nie rusza się, paluszki leżą swobodnie. Są leniwe ,nic im się nie chce robić. Gdy Tomek myśli o tej rączce(lewa) ona staje się też taka ciężka jakby była z żelaza, ale rączka jest cieplutka i jest jej przyjemnie. Teraz Tomek myśli o drugiej rączce, żeby i jej zrobiło się przyjemnie. Najpierw sprawdza czy rączce jest wygodnie, czy jest ona swobodna, czy paluszki nie ruszają się i nie pracują. Rączka leży swobodnie i gdy Tomek o niej myśli ona też staje się cięższa, jak z drewna lub z żelaza. I teraz tej drugiej rączce jest dobrze i cieplutko. Rączki i nóżki leżą dalej spokojnie, nie ruszają się. Tomek prawie ich nie czuje. Jest im dobrze, ciepło, odpoczywają.
Chłopiec już o nich nie myśli.
Teraz chłopiec myśli o swojej główce. Opuszcza główkę swobodnie, aż zapada się ona w poduszkę. Głowa leci, leci gdzieś w dół... Jest jej dobrze, buzia jest spokojna. Oczka są zamknięte, ale nie trzeba ich zaciskać, bo i tak nic nie widzą, jest im ciemno. Buźka sama się otworzyła, ząbki opadły w dół, bo tak jest dobrze, przyjemnie o niczym nie myśli. Leżysz spokojnie z Tomkiem, jest cichutko..... Wsłuchujemy się razem z Tomkiem w ciszę.
Teraz budzisz się i przeciągasz rozkosznie. O, jak dobrze..., Tomek odpoczął i świetnie się czuje. Teraz spróbuj czy potrafisz unieść wolniutko w górę jedną nogę, potem drugą- w górę i bach! – na kocyk. Teraz to samo spróbuj zrobić z rączkami: jedna rączka w górę i bach! Na posłanie, teraz druga rączka w górę i bach! Na kocyk. Tomek podnosi się i wstaje. Ty też wstajesz.
Usiądź jeszcze na chwileczkę i powiedz mi czy było Ci dobrze i przyjemnie?

Zajęcia właściwe

3. „Lepienie bałwana”- wyszukiwanie różnic w obrazkach pozornie identycznych-
zaznaczanie na obrazkach 5 szczegółów, jakimi się one różnią.
4. „Na sankach”- wyszukiwanie spośród kilku obrazków dwóch identycznych
5. „Zimowe zabawy”- tworzenie par identycznych obrazków wyszukanych w dwóch takich
samych zestawach.
6. „Śnieżynki”- łączenie w pary jednakowych śnieżynek i kolorowanie ich.
7. „Sporty zimowe”- łączenie elementów stanowiących logiczną całość- łączenie w pary
postaci przedstawiających pozycje przyjmowane w różnych sportach zimowych i używane
w nich akcesoria np. hokeista-krążek, dziecko toczące kulę – bałwan itp.
8. „ Cztery pory roku”- dobieranie obrazków symbolizujących określoną porę roku do
właściwej pory roku np. zima- sanki, jesień – owoce itp.
9. „Przygotowanie do zabawy”- dobieranie w pary obrazków przedstawiających porę dnia i
charakterystyczne do niej czynności np. rano- ubieranie się , południe- jedzenie obiadu,
popołudnie- lepienie bałwana, wieczór- spanie.
10. „Co się wydarzyło”- dobieranie obrazków z sytuacjami tematycznie związanymi np.
słońce- topniejący bałwan, upadek na lodzie- noga w gipsie itp.
11. „Bałwan”- składanie obrazka pociętego na 5 części według wzoru.

Zakończenie zajęć

12. „Bałwanek”- wspólna recytacja wcześniej opanowanego wiersza
Jestem mały, śmieszny ludek,
czapkę mam jak krasnoludek,
ulepiła mnie Dorotka
postawiła koło płotka.
Stój tu- rzekła- mały ludku,
Pilnuj śniegu mi w ogródku.
13. Podziękowanie słowne za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.