X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13960
Przesłano:

Las jesienią. Scenariusz zajęć edukacji wczesnoszkolnej w klasie II

Temat lekcji: Las jesienią-zmiany zachodzące jesienią w przyrodzie. Znaczenie lasów dla ludzi i zwierząt. Praca leśniczego-spotkanie z leśniczymi.

Cel główny: -wzbogacenie słownictwa związanego z przyrodą i pracą leśniczego.

Formy pracy:zbiorowa,indywidualna.

Przebieg lekcji:

1.Powitanie gości i przedstawienie się.

2.Prezentacja munduru leśniczego: reprezentacyjnego i roboczego.

3.Rozmowa na temat:Praca leśniczego(sadzenie młodników,selekcja chorych drzew,zabiegi pielęgnacyjne w lesie,dbałość o zwierzęta występujące w lasach Beskidu Śląskiego,promocja lasów,organizowanie spotkań mających na celu zapobieganie występujących zagrożeń w lasach i rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych).

4.Rozpoznawanie zwierząt występujących w lasach Beskidu-Śląskiego po ich charakterystycznych cechach( jeleń, sarna, niedźwiedź, łoś-migrujący, zające, nornice, wiewiórki, bażanty, głuszce, kuropatwy, kuny, sowy, nietoperze, sójki, dziki, popielice, krety, kukułki, kosy, węże, jeże, mrówki...)

5.Pokaz zwierząt zamieszkujących nasze lasy z użyciem albumów, plakatów, książek, zdjęć.

6.Rozmowa na temat - Co to są ścieżki edukacyjne?

7.Prezentacja naśladowania głosów zwierząt (byka, zająca, kruka, sójki,dzięcioła).

8. Zabawa ruchowo- naśladowcza "Mieszkańcy lasu".

9.Przedstawienie i pokaz ptaków drapieżnych poparte ilustracjami.

10. Ciekawostki z życia sokolnika- "Opowieść o wychowywaniu małego sokoła".

11. Prezentacja gry na sygnałówce myśliwskiej : pobudka, zbiórka, posiłek, hołd oddany upolowanej zwierzynie, śmierć dzika.

12. "Jak zostać miłośnikiem przyrody?" - wspólne ustalenie z dziećmi, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje zwierząt.
Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także w jaki sposób mogą pomagać zwierzętom przetrwać zimę i dlaczego niektóre zwierzęta gromadzą zapasy , a inne zapadają w sen zimowy.

13. Podziękowanie gościom za spotkanie i otrzymane prezenty dydaktyczne.

14.Pożegnanie gości.

Cele zrealizowano zgodnie z podstawą programową obowiązującą w Edukacji Wczesnoszkolnej:
Edukacja Przyrodnicza : 6:-a
-4
-6
-7
-10
Edukacja Polonistyczna: 6:-a
-b
-g
Edukacja Muzyczna: 1-b
Edukacja Społeczna : -6
-9

Etyka :11:-6

Zajęcia odbyły się 8 grudnia 2011r w świetlicy szkolnej.

Cele operacyjne: -dostrzeganie zmian w otaczającym środowisku,
-budzenie zainteresowań zjawiskami przyrodniczymi,
-zrozumienie potrzeby dbania o przyrodę i najbliższe środowisko,
-dostrzeganie przyczyn i skutków zagrożeń w środowisku leśnym,
-odnajdywanie sposobu unikania i zapobiegania występujących zagrożeń.

Opracowała: mgr Grażyna Bujok-Gębal
nauczyciel Edukacji Wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 7 w Cieszynie
ul.Bielska 247 43-400 Cieszyn (staż pracy 30 lat)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.