X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13859
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy przez doświadczenia, jak powstaje deszcz - scenariusz zajęć

Scenariusz dla dzieci 3 i 4 – letnich

Tematyka kompleksowa – Listopadowa pogoda.
Temat dnia – Poznajemy przez doświadczenia jak powstaje deszcz.

Cel ogólny: dzieci poznają zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla późnej
jesieni,

Cele szczegółowe:
- bierze udział w doświadczeniu jak powstaje deszcz,
- rozwiązuje zagadki dotyczące jesiennej pogody,
- rozumie jak powstaje deszcz,
- rozwija percepcję wzrokową i słuchową,
- rozwija sprawność manualną – poznawcze
- integruje się z grupą podczas zabawy grupowej,
- kształci umiejętność czekania na swoją kolej – wychowawcze.

Metody pracy: słowne, oglądowe i praktycznego działania.

Formy pracy : grupowa i indywidualna.

Środki dydaktyczne: obrazki przedstawiające chmurę, deszcz, słońce, sylwety przedstawiające kroplę, słonko, chmurę, treść zagadek, szklanka, gorąca woda, lusterko, tajemnicze rysunki dla dzieci.


Przebieg:

1. Iskierka przyjaźni- nauczyciel puszcza iskierkę przyjaźni i prosi dzieci, aby zrobiły to samo.

2. Rozwiązywanie zagadek związanych z różnymi obliczami jesiennej pogody czytanych przez nauczyciela.

3. Rozmowa na temat pory roku jesień i pogody jaką wówczas mamy.

4. Ćwiczenia ortofoniczne – dzieci naśladują odgłos padającego deszczu – kap, kap, kap i szumu wiatru – szszsz.

5. Doświadczenie na temat : jak powstaje deszcz.
- Doświadczenie z wodą umieszczoną dzień wcześniej pod kaloryferem- nauczyciel przypomina dzieciom co robiliśmy wczoraj z wodą, gdzie ją położyliśmy , następnie wyciąga talerzyk spod kaloryfera i pokazuje dzieciom. Pyta , co stało się z wodą, następnie mówi, że woda wyparowała i jej nie ma.
- Doświadczenie z para wodną – nauczycielka władcza czajnik elektryczny z wodą i czeka , aż woda zaczyna się mocno podgrzewać . Pyta dzieci, czy coś widzą. Nauczyciel wyjaśnia, że ten obłoczek co widzą nazywamy parą wodną. Mówi, że jest ona gorąca i lekka , dlatego unosi się do góry. Przykłada lusterko nad parę wodną i kiedy para skrapla się, daje lusterko nad chusteczkę – efekt deszczu. Wyjaśnia, że lusterko jest zimne i dlatego para się zmieniła w kropelki, które spadły na chusteczkę. Tak samo powstaje deszcz.

6. Historia powstawania deszczu opowiedziana przez nauczyciela.

7. Zabawa ruchowa – Słońce świeci – deszczyk pada – na sygnał słońce świeci dzieci spacerują po Sali, a nauczyciel powie deszczyk pada dzieci chowają się przed deszczem w umówionym miejscu.

8. Ćwiczenie plastyczne – Pochmurne niebo
- Nauczyciel wyjaśnia dzieciom zadanie. Otrzymują oni tajemnicze kartki , a ich zadaniem jest zamalowanie całości tylko niebieską farbą.
Tajemnicze kartki to rysunki przedstawiające różną pogodę jesienią narysowane świeczką.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.