X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13719
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Na pomoc" - poznajemy numery alarmowe. Scenariusz zajęcia dla dzieci 5-6 letnich

TEMAT ZAJĘĆ: „Na pomoc!” – poznajemy numery alarmowe

CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi odgadnąć zagadki słowne;
- naśladuje głosem sygnały alarmowe pojazdów uprzywilejowanych;
- potrafi połączyć numery telefonów alarmowych i postacie z odpowiednimi pojazdami;
- wie, w jakich sytuacjach należy wezwać odpowiednie służby.

METODY:
- podające: opis, objaśnienie
- poszukujące: rozmowa, zadania inspirujące, zagadka słowna
- praktyczne: samodzielnych doświadczeń, zadań zamkniętych
- ekspresyjne: żywego słowa
- twórcze: pantomima

FORMY PRACY:
- indywidualna
- zbiorowa
- grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- tekst zagadek słownych, ilustracje pojazdów uprzywilejowanych i postaci: strażaka, policjanta, ratownika medycznego; napisy POLICJA, STRAŻ POŻARNA, POGOTOWIE RATUNKOWE, numery alarmowe; koła w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym; treść zgłoszenia dla telefonistki; karta pracy indywidualnej „Na pomoc – dzwoń tylko wtedy, gdy ktoś potrzebuje pomocy”; odznaki dla każdego dziecka „Bezpieczny Przedszkolak”; telefon.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Powitanie w kręgu – zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”.

2. „Jaki to pojazd? ” – rozwiązywanie zagadek słownych.
· STRAŻAK
- Rozwiązanie zagadki słownej.
Pożar, pożar, straszna sprawa
dym widać w oddali.
Kto tak szybko drogą jedzie
kiedy dom się pali.
- Odszukanie wśród ilustracji strażaka i przyklejenie na dużym kartonie.
- Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą strażacy?
- Odszukanie wozu strażackiego i przyklejenie na dużym kartonie.
- Naśladowanie sygnału wozu strażackiego.
- Jaki jest numer telefonu na Straż Pożarną? 998
- W jakich sytuacjach dzwonimy na Straż Pożarną?
· POLICJANT
- Rozwiązanie zagadki słownej.
Kto na skrzyżowaniu
bez obawy staje,
bo ręką zatrzyma auta i tramwaje?
Bystrym okiem, dobrym słuchem, kieruje drogowym ruchem.
- Odszukanie wśród ilustracji policjanta i przyklejenie na dużym kartonie.
- Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą policjanci?
- Odszukanie radiowozu i przyklejenie na dużym kartonie.
- Naśladowanie sygnału radiowozu.
- Jaki jest numer telefonu na Policję? 997
- W jakich sytuacjach dzwonimy na Policję?
* Wysłuchajcie kolejnej zagadki.
· RATOWNIK MEDYCZNY/LEKARZ
- Rozwiązanie zagadki słownej.
Kto tak prędko, na sygnale
do chorego jedzie.
Jeśli trzeba do szpitala
prędko go zawiezie.
- Odszukanie wśród ilustracji lekarza/ratownika medycznego i przyklejenie na dużym kartonie.
- Jak nazywa się pojazd, którym jeżdżą lekarze/ratownicy medyczni?
- Odszukanie karetki pogotowia i przyklejenie na dużym kartonie.
- Naśladowanie sygnału karetki.
- Jaki jest numer telefonu na Pogotowie Ratunkowe? 999
- W jakich sytuacjach dzwonimy na Pogotowie Ratunkowe?
· Żeby wezwać pomoc można również zadzwonić z telefonu komórkowego pod numer 112.
- Ułożenie numeru 112 między gotowe plakaty.

3. Zabawa dydaktyczna „Ważne telefony”.
· Podział na grupy – koła w trzech kolorach: czerwonym, niebieskim, żółtym. Każda grupa otrzymuje ilustrację, jako znak rozpoznawczy.
- I grupa: strażacy – kolor czerwony
- II grupa: policjanci – kolor niebieski
- III grupa: lekarze – kolor żółtym
· Każdy zespół ma numer alarmowy i koła z podziału na grupy jako kierownice.
- Nauczycielka – telefonistka odbiera zgłoszenia. Dzieci ustalają, który grupa – pogotowie, straż pożarna czy policja powinien wyjechać, aby udzielić pomocy. Odpowiednie dzieci podnoszą do góry swoje koła, jako kierownice, wchodzą do środka koła, okrążają je z odpowiednim sygnałem. Gdy n-lka podniesie do góry lizak policjanta, dzieci zatrzymują się i wracają na miejsca.

ZGŁOSZENIA:
1. Halo! Tak rozumiem. Małe dziecko weszło na wysokie drzewo i nie może zejść. Już wysyłam pomoc.
- Która drużyna powinna wyjechać do wezwania? – straż pożarna
2. Halo! Mały chłopiec stoi sam na przystanku i płacze. Chyba zgubił się rodzicom. - policja
3. Halo! Dziewczynka przewróciła się podczas jazdy rowerem. Nie może się podnieść. Skarży się, że boli ją noga. - pogotowie ratunkowe
4. Halo! Została pani okradziona? Już wysyłam pomoc. - policja
5. Halo! Nad lasem unosi się gęsty dym. – straż pożarna
6. Halo! Na drodze doszło do wypadku samochodowego, są ranni. - pogotowie ratunkowe
4. Samodzielne wykonanie karty pracy „Na pomoc – dzwoń tylko wtedy, gdy ktoś potrzebuje pomocy”.
- Łączenie z wybranym pojazdem odpowiedniej postaci: policjanta, strażaka, lekarza i numerem telefonu alarmowego.
- Kolorowanie wybranych ilustracji.
5. Podsumowanie zajęć.
· Prezentacja planszy „Na pomoc” – utrwalenie materiału z zajęć.
- Co się wydarzyło na tej ilustracji? – wypadek
- Kogo powinniśmy wezwać na pomoc w takiej sytuacji? – straż pożarną, policję, pogotowie.
- Dopasowanie postaci i numerów alarmowych do poszczególnych pojazdów.
· Podziękowanie za zajęcia i wręczenie odznak ”Bezpieczny Przedszkolak”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.