X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13382
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak uczyłam dzieci kolorów - zestaw scenariuszy

Zespół szkól w Świerczynie- Przedszkole

Cykl scenariuszy ,,Kolorowe czwartki”

Opracowała:
Renata Zwierzyńska


Scenariusz sytuacji edukacyjnej w przedszkolu
DZIEŃ CZERWONY W PRZEDSZKOLU

Temat: Czerwony kolor znam.
Cel ogólny:
stworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela,
- zdolność odzwierciedlenia ruchem treści proponowanego przez n-la,
- dostarczenie radosnych przeżyć w pracy w zespole,
- odczuwanie satysfakcji z poniesionego wysiłku, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci.
Forma:
-zbiorowa,
- zespołowa,
-indywidualna.
Pomoce, środki :czerwone kartki, wizytówki dla dzieci umożliwiające podział na 4 grupy, płyta z nagraniem, tapeta, czerwone kredki, farby, mazaki,

Przebieg:
Dzieci w ten dzień przychodzą ubrane na czerwono.
W ranku przygotowują potrzebne do zajęć rekwizyty, malują kartki na czerwono. Wykonują tablicę na którą przyczepiają różne przedmioty z otoczenia w kolorze czerwonym.
1. Wstęp
Przywitanie dzieci. Wyjaśnienie zasad panujących tego dnia (malujemy, rysujemy tylko czerwoną kredką, farbą budujemy tylko z czerwonych klocków). Rozmowa -z czym dzieciom kojarzy się kolor czerwony.
2. Krzesełkowe koło-nauczyciel wita dzieci wymieniając części garderoby jaką mają na sobie(Witam wszystkich w czerwonych bluzeczkach- wywołane dzieci machają ręką do n-la)
Czerwony rock –zabawa przy piosence.
3. Szukaj zabawki-zadaniem dzieci jest odgadnąć o jakiej zabawce opowiada n-l.
4. Co się zmieniło- zabawa rozwijająca spostrzegawczość. Zadaniem dzieci jest zapamiętać odpowiednią kolejność w jakiej ułożone są zabawki , kolejność zmienia n-l kilkakrotnie.
5. Praca w grupach
a)grupa pierwsza ma za zadanie wyciąć serca z czerwonego papieru.
b)grupa druga wycina napis ,,CZERWONY”
c)grupa trzecia wycina czerwone kwiatki
d)grupa czwarta wykonuje łańcuch przyjaźni.
Prezentacja grup.
6. Czerwony Kapturek inaczej –tworzenie bajki przez dzieci
Na rozwiniętej rolce tapety n-l czerwonym mazakiem zaczyna rysować jednocześnie opowiada,, Dawno, dawno temu, za górami, za lasami mieszkała mała dziewczynka... Opowiadanie wraz z rysowaniem kończą dzieci.
7.Podsumowanie zajęć.

------------------------------------------------------------------------

Scenariusz
sytuacji edukacyjnej w przedszkolu

DZIEŃ NIEBIESKI W PRZEDSZKOLU
Temat: Niebieski kolor

Przebieg
1.Wstęp.
W ranku dzieci malują kartki papieru na kolor niebieski. Przygotowują tablicę na której umieszczają przedmioty z otoczenia w kolorze niebieskim.
Dyskusja na temat odcieni koloru niebieskiego. Rozmowa na temat z czym kojarzy ci się kolor niebieski.
Ustalenie reguł panujących na zajęciach.
2. Niebieska planeta.
Zapoznanie dzieci z wyglądem globusa, omówienie kolorystyki i znaczenia kolorów.
3.Balonowy taniec.
Dzieci z pomocą nauczyciela nadmuchują niebieskie balony, następnie bawią się w rytm muzyki, wykonując polecenia n-la np. tańczymy na jednej nodze, przekładamy balon pod lewą nogą itp.
4.Moja niebieska planeta.
Dzieci flamastrami rysują kontynenty na balonach, zaznaczają miejsce zamieszkania.
5.Wyklejanie napisu NIEBIESKI
Dzieci podzielone na 9 grup wyklejają małymi kawałkami niebieskiego papieru litery, po czym układają napis NIEBIESKI.
6. Taniec ze wstążkami.
Dzieci przyczepiają paski bibuły do kredki, po czym ilustrują ruchem muzykę tańcząc ze wstążką.
7. Posumowanie zajęcia.

------------------------------------------------------------------
Scenariusz
sytuacji edukacyjnej w przedszkolu

DZIEŃ ŻÓŁTY W PRZEDSZKOLU
Temat: Żółty jak słońce.

Przebieg:
1. Wstęp.
W ranku dzieci malują kartki papieru na kolor żółty. Przygotowują tablicę na której umieszczają przedmioty z otoczenia w kolorze żółtym.
2. Ile znajdziesz zabawek-zabawa matematyczna-dziecko odnajduje zabawki w otoczeniu w kolorze żółtym, przelicza odnajduje na kartoniku odpowiadającą cyfrę.
3. Taniec z chustkami.
Dzieci za pomocą ruchu, gestów odzwierciedlają usłyszaną muzykę.
4. Gimnastyka z wykorzystaniem chust.
5. Zabawa twórcza co można zrobić z chustą.
6. Żółty jak...-praca plastyczna zadaniem dzieci jest wycięcie z wcześniej przygotowanych kartek przedmiotu, rzeczy która kojarzy mu się z żółtym.
7. Podsumowanie .

-----------------------------------------------------------------------
Scenariusz
sytuacji edukacyjnej w przedszkolu

DZIEŃ ZIELONY W PRZEDSZKOLU
Temat: Dziś zielono mi.

Przebieg:
1. Dzieci w ten dzień przychodzą ubrane na zielono.
W ranku przygotowują potrzebne do zajęć rekwizyty, malują kartki na zielono. Wykonują tablicę na którą przyczepiają różne przedmioty z otoczenia w kolorze zielonym.
2. Kto zielony kolor ma.. –zabawa przy piosence z wykorzystaniem zielonych chusteczek.
3. Tajemnicza przesyłka –List od ufoludka
4. W Ufolandii –praca plastyczna w 4 grupach. Zadaniem grupy pierwszej jest wykonać strój ufoludka, druga grupa wykonuje pojazd kosmiczny, trzecia zieloną planetę, czwarta zielony poczęstunek dla przybysza. (podział na grupy wg wizytówek )
5.Zabawa przy piosence ,,Ufoludki”.
5. Podsumowanie, poczęstunek zielonymi jabłkami.

--------------------------------------------------------------------------

Scenariusz
sytuacji edukacyjnej w przedszkolu

DZIEŃ BIAŁY W PRZEDSZKOLU
Temat: W odwiedzinach u bałwanka.

Przebieg:
1. Przywitanie , przedstawienie się w sposób ,,Biały kolor mam, wszystkich serdecznie witam”.
2. Z czym kojarzy się biały kolor.
3. Osłuchanie się z piosenką ,,Zima chociaż mroźna”.
4. Śniegowy bałwanek- wyklejanka z waty.
5. Zabawa przy piosence ,,Bałwankowa rodzina”- zabawa z bańkami mydlanymi.
6. Łańcuch przyjaźni-wspólne wykonanie łańcucha z białych pasków papieru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.