X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13247
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęc dydaktyczno - wychowawczych z cyklu "Z dzieckiem w świat wartości" - Wyprawa do Krainy Sukcesu

Cel główny:
•Zaproszenie dzieci na wyprawę do „Krainy Sukcesu” podczas rozmowy inspirowanej opowiadaniem „Sukces” D. Niewoli – dz. wie, że każdy jest „mistrzem” w jakiejś dziedzinie, jest wyjątkowe.

Cele operacyjne:
Dziecko:
•potrafi naśladować gesty za nauczycielem
•uważnie słucha nauczyciela
•potrafi odpowiedzieć na pytania nauczyciela związane z przeczytanym tekstem
•wie, że każdy jest mistrzem w jakiejś dziedzinie
•wie, że każdy może odnieść sukces, ma wyjątkowe umiejętności lub zdolności
•potrafi wykonać własną gwiazdkę
•potrafi powtórzyć wierszyk

Metody:
•pokaz, rozmowa, ćwiczenia praktyczne

Formy:
•indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
•tekst opowiadania „Sukces” D. Niewoli, ilustracje postaci, ozdobione krzesełko, korona dla każdego z dzieci, wycięte gwiazdki, wstążki, kredki, tablica lub niebieski brystol, zdjęcia przyniesione przez dzieci

Przebieg zajęć

1.Zabawa integracyjna na powitanie „Mam dwie rączki...”
Mam dwie rączki małe, (pokazujemy obie ręce)
do zabawy doskonałe. (klaszczemy)
Pięć paluszków lewej, (pokazujemy lewą rękę)
pięć paluszków prawej (pokazujemy prawą rękę)
wita się i razem bawi. (stykamy palce obu rąk )
Wszystko umiem zrobić tymi paluszkami malutkimi!
(szybko poruszamy kolejno wszystkimi palcami)
Mogę zamknąć je w piąsteczki (zaciskamy piąstki)
lub rozłożyć jak chusteczki, (rozprostowujemy dłonie)
mogę w słonko je zamienić, szeroko rozsuwamy palce)
albo schować do kieszeni. (wkładamy ręce do kieszeni)
Mogę podnieść je wysoko (unosimy ręce do góry)
lub rozłożyć tak szeroko. (rozkładamy szeroko ramiona)
Mogą w koszyk się zaplatać,
(splatamy dłonie w koszyczek)
albo jak motylek latać. (machamy rękami)
Mogą chodzić po drabinie
(splatamy palce jak w "Idzie kominiarz...")
i figlować gdzieś w kominie.
(jak w "Idzie kominiarz...")
Mogą klaskać, figę zrobić, (klaszczemy, robimy figę)
albo w rządku się ustawić.
(składamy dłonie jedna obok drugiej)

2.Nauczyciel rozpoczyna opowiadanie o pewnym przedszkolu i zdarzeniu, które miało tam miejsce. Podczas opowiadania prezentuje dzieciom postacie występujące w opowiadaniu.

W pewnym przedszkolu, gdzie mieszka pajacyk Nosalek i miś Krzyś, dzieci bawiły się wesoło... (dalsza część na podstawie opowiadania „Sukces” D. Niewoli)

3.Rozmowa z dziećmi inspirowana opowiadaniem nt. ich sukcesów, umiejętności i zdolności. Nauczyciel podkreśla, że każdy z nas jest mistrzem w jakiejś dziedzinie.

4.Zabawa „Magiczny tron”
Nauczyciel przegotowuje magiczny tron (ozdobione krzesełko) i korony dla wszystkich dzieci. Kolejno każde z dzieci siada na tronie, nauczyciel wspólnie z pozostałymi dziećmi, wymienia sukcesy, zdolności i niezwykłe umiejętności siedzącego na tronie dziecka. Każde dziecko nagradzane jest brawami (w zabawie bierze udział każde dziecko i każde z dzieci musi zostać nagrodzone za swoje umiejętności).

5.Zabawa plastyczna integrująca grupę „Wschodzące gwiazdy”
- Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że urządzimy dziś wystawę wyjątkowych gwiazd i dlatego, każde z dzieci wykona swoją gwiazdkę.
- Dzieci otrzymują wycięte wcześniej gwiazdy. Na środku gwiazdy należy narysować siebie (lub wkleić swoje zdjęcie), a następnie ozdobić gwiazdkę wg. własnego pomysłu. Do gotowej gwiazdki nauczyciel przypina zszywaczem wstążeczkę.
- Gdy dzieci skończą swoja pracę, umieszczają swoją gwiazdkę do wcześniej przygotowanej tablicy (tablica symbolizująca niebo/niebieski karton). Gwiazdki należy umieszczać jedna koło drugiej, aby podkreślić grupowy charakter pracy.
- Na zakończenie nauczyciel rozmawia z dziećmi nt. powstałej pracy. Podkreśla fakt, że choć każda z gwiazd jest inna, to wszystkie mają swoje szczególne miejsce na niebie (tablicy). Wszystkie gwiazdy są wyjątkowe, tak jak każde dziecko w grupie.
- Patrząc na tablicą, wspólnie uczą się wierszyka:
„Błyszczące gwiazdki na niebie
mrugają do mnie, do ciebie.
W grupie każde z dzieci,
jak gwiazdka na niebie świeci.”

Opracowała i przeprowadziła:
mgr Ewelina Barzyk – Podedworna

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.