X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13155
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zima w czterech kolorach

KONSPEKT ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3- I 4-LETNICH

Temat: Zima w czterech kolorach.

Cele ogólne:
- Kształcenie umiejętności rozpoznawania i nazywania kolorów (czerwony, żółty, zielony, niebieski).
- Kształcenie rozumienia pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni.
- Kształcenie rozumienia pojęcia „taki sam”.
- Rozwijanie twórczej ekspresji ruchowej i werbalnej.
- Współdziałanie w sytuacjach zabawowo-zadaniowych.
- Stworzenie okazji do wspólnej zabawy.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozpoznaje i nazywa kolory (czerwony, niebieski, żółty, zielony);
- prawidłowo wskazuje kierunki w przestrzeni („do góry”, „w dół”, „z boku”, „przed sobą”, „za sobą”);
- potrafi wskazać „taki sam” przedmiot;
- potrafi klasyfikować przedmioty wg określonej cechy (kolor);
- zgodnie współdziała z innymi dziećmi podczas zabaw.

Metody pracy: słowna, działań praktycznych
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: balony, chusta animacyjna, magnetofon, szarfy, kartki z narysowanym balonem i przyklejonym kołem w określonym kolorze

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1) Zabawa na powitanie: „Imię i przedmiot”.

Dzieci siedzą w kręgu. Naśladują ruchem „lepienie śnieżynki”, trzymanie jej w ręku i przekazywanie kolejno kolegom, mówiąc: „To jest śnieżynka, a ja mam na imię...”. Zabawa kończy się, gdy wszystkie dzieci wypowiedzą swoje imiona.

2) Śpiewanie piosenki „Śnieżynki”.

3) Burza mózgów: „Co by było, gdyby padał kolorowy śnieg?”
- Skąd pada śnieg? (z góry na dół)

4) Zabawa z balonami (kolorowymi śnieżkami) przy muzyce.

Dzieci podrzucają, odbijają balony. Kiedy muzyka milknie nauczycielka pokazuje jeden balonik i pyta, czy dzieci mają taki sam. Jeśli tak, podnoszą do góry balonik w takim samym kolorze, nazywając kolor, np.: „Ta śnieżynka ma na imię czerwona”.

5) Tworzenie listy atrybutów balonów.

Dzieci siedzą w kręgu, trzymając baloniki. Nauczycielka poleca im, aby obejrzały dokładnie swoje baloniki i dokończyły zdanie: „Balonik jest...”. Pierwsze określenie, dla przykładu, podaje sama, potem dzieci wymyślają kolejne, np. „Balonik jest okrągły (zielony, lekki, duży, mały)”.

6) Zabawy z balonem (umiejscawianie przedmiotów w przestrzeni).

Dzieci, na polecenie nauczycielki, manipulują balonami:
- kładą je przed sobą, za sobą, z boku,
- podnoszą do góry,
- opuszczają w dół,
- podrzucają,
- chwytają.

7) Zabawa „Każda śnieżynka ma swoje miejsce”.

Dzieci umieszczają „śnieżynki” w szarfach takiego samego koloru.

8) Zabawa z chustą animacyjną: „Taniec balonów”.

Dzieci układają balony na rozłożonej na podłodze chuście. Chwytają chustę za brzegi, unoszą delikatnie i poruszają nią lekko, potem mocniej, tak, by balony podskakiwały.

9) „Pokoloruj balonik”.

Nauczycielka rozdaje dzieciom kartki z narysowanym balonikiem i naklejonym kołem w określonym kolorze. Zadaniem dzieci jest pokolorowanie balonika na taki sam kolor, jak kolor koła.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.