X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13153
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Skąd się bierze woda? Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ INTEGRACYJNYCH DZIECI Z GRUP III I V

26.02.2008

Prowadzące: Monika Jaworska, Katarzyna Marek, Monika Balowska

Temat: „Skąd się bierze woda?” – zabawy i eksperymenty z wodą.

Cele ogólne:
- Integracja dzieci zdrowych i niepełnosprawnych poprzez wspólne zabawy oraz podejmowanie wspólnych zadań.
- Wyzwolenie wielostronnej aktywności dzieci przez przyswajanie, odkrywanie, przeżywanie, działanie.
- Rozwijanie mowy i myślenia.
- Wzbogacenie wiadomości nt. wody.

Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
- Określić właściwości wody, stany skupienia wody.
- Opowiedzieć własnymi słowami wędrówkę kropli deszczu z chmury do czajnika.
- Identyfikować się ze złożonymi zjawiskami (woda) i przedstawić je ruchem, głosem, środkami plastycznymi.
- Logicznie myśleć, wyciągać wnioski.
- Wyrazić nastrój w nietypowy sposób.
- Rozpoznać odgłosy z otoczenia.
- Współpracować w zespole.

Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa
Pomoce dydaktyczne: ilustracje pt. „Wędrówka kropli wody”, kaseta z muzyką relaksacyjną oraz odgłosami wody, naczynia z wodą, czajnik, lusterko, różne przedmioty (korek, piórko, kulka z plasteliny, klucze), substancje rozpuszczające się w wodzie (sól, cukier, kawa), folia malarska, bibuła, muszla

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1) Powitanie:
„Stoimy ramię przy ramieniu
Możemy być wielcy w oka mgnieniu
Możemy być bardzo mali,
Ale nigdy nie będziemy sami”.

2) Rozwiązanie zagadki: „Służy do picia, służy do mycia, bez niej na Ziemi nie było by życia” (woda).

3) Wyrażanie własnego nastroju przy użyciu wody.

Dzieci, po kolei, dochodzą do stojącego pośrodku kręgu naczynia z wodą, którą wykorzystują do zaprezentowania swojego nastroju. Naśladują też głosy wody.

4) Zagadki słuchowe „woda” (gotująca się woda w czajniku, woda cieknąca z kranu, spłukiwanie wody itp.).

5) „Jak wędrowała kropla wody z chmury do czajnika – słuchanie opowiadania nauczycielki przy ilustracjach. Rozmowa nt. drogi wody do naszych mieszkań.

6) Ekspresja ruchowa.

Dzieci prezentują różne sposoby zachowania się w wodzie wg opowiadania nauczycielki: „Wyobraź sobie, że jesteś w wodzie. Jest ona bardzo zimna. Kiedy świeci słońce i ogrzewa ją swoimi promieniami, woda robi się przyjemnie ciepła. Spróbuj się w niej poruszać. Najpierw tak, jakbyś płynął pod prąd, nurkował, badając dno. A teraz wyjdź z kąpieli tak, jak to zwykle robisz”.

7) Zabawy badawcze z wodą (praca w grupach):

- Grupa I – puszczanie na wodę przedmiotów o zróżnicowanej strukturze i porównywanie ciężaru przedmiotów płynących i tonących.
Wnioski: toną w wodzie ciężkie przedmioty, a pływają lekkie.
- Grupa II – badanie kształtu wody poprzez przelewanie jej do różnych naczyń.
Wnioski: woda nie ma kształtu – przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.
- Grupa III – badanie rozpuszczalności niektórych substancji w wodzie.
Wnioski: woda jest dobrym rozpuszczalnikiem i przybiera barwę rozpuszczonej substancji oraz jej smak.
- Grupa IV – stany skupienia wody w przyrodzie (eksperyment z parowaniem).
Wnioski: z pary tworzą się krople, które w postaci deszczu, po ochłodzeniu, spadają na ziemię. Przy niskiej temperaturze woda zamarza i tworzy się lód.

8) „Wędrujące krople – zabawa ruchowa przy muzyce relaksacyjnej”

Dzieci stoją w kręgu, trzymają folię malarską, którą delikatnie falują, naśladując morze: leniwe, szumiące z niewielkimi falami, wzburzone (na folii porozrzucane są krople wody – kulki z bibuły).

9) „Kropla rozmawia z muszelką”.

Dzieci siedzą wokół folii malarskiej. Nauczycielka zadaje pytanie: „Jak kropla mogła rozmawiać z muszelką?”. Kto chce powiedzieć podchodzi do muszli, przystawia ją do ucha i podaje swoją propozycję (np. „kap, kap”, „plum, plum”, „chlup, chlup”, „chlap, chlap”, „ciur, ciur”). Każdą propozycję rytmizujemy głosem i ruchem.

10) Zbiorowa praca plastyczna „Rzeczka”.

Na długim papierze dzieci przyklejają kulki bibuły (tworzą rzekę, potem malują farbami krajobraz na brzegach wg własnego pomysłu).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.