X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13138
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Czy znasz swój kraj ?

Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 6-cio letnich ,,Motylki” dotyczący realizacji treści programowych z obszaru 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne.

Temat zajęcia ,,Czy znasz swój kraj?”

Cel ogólny
Budzenie zainteresowania krajem ojczystym, jego językiem, zabytkami, wiekową tradycją.

Cele szczegółowe:
Dz. zna nazwę miejscowości w której mieszka, potrafi wymienić zabytki swojego miasta, zna flagę i herb Bartoszyc.
Dz. wie jakiej jest narodowości, zna stolicę Polski i jej zabytki
Dz. zna najważniejsze miasta Polski, potrafi wymienić ich zabytki i zaznaczyć ich położenie na mapie Polski(Kraków, Warszawa, Toruń, Gdańsk).
Dz. zna największe rzeki Polski, góry polskie oraz morze i potrafi zaznaczyć je na mapie.
Dz. zna państwa sąsiadujące z Polską.
Dz. zna życie i twórczość sławnych Polaków.(Fryderyk Chopin, Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Adam Mickiewicz)
Dz. doskonali umiejętność wypowiedzi cało zdaniowej poprawnej pod względem gramatycznym.
Dz. potrafi współdziałać w zespole.

Podstawa programowa
Obszar 15. Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
Pkt 2 zna nazwę miejscowości w której mieszka, zna ważniejsze instytucje i orientuje się w rolach społecznych pełnionych przez ważne osoby, np. policjanta, strażaka.
Pkt 3 wie jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa.
Pkt 4 nazywa godło i flagę państwową, zna hymn Polski i wie że Polska należy do Unii Europejskiej
Obszar 1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
Pkt 2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych.
Obszar 3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
Pkt 3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.

Metody pracy:
Słowne, aktywne i praktycznego działania

Formy pracy:
Indywidualna i grupowa

Środki dydaktyczne:
Kostka, wizytówki z imionami, obrazki kojarzące się z miastami (piernik, syrenka, trąbka, statek), portrety sławnych Polaków (Jan Paweł II, Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Adam Mickiewicz), obrazki i przedmioty kojarzące się ze sławnymi Polakami (pióro, fortepian, globus, różaniec), mapa Polski, napisy z nazwami miast, rzek, państw sąsiadujących z Polską, gór oraz morza, piłeczki do punktacji.

Przebieg zajęcia

1. Czynności przygotowawcze. Podział na dwa zespoły poprzez wybór wizytówek ze swoim imieniem. Wybór liderów grup i omówienie zasad pracy w grupie. Zadaniem lidera jest ustalanie poprawnej odpowiedzi i typowanie osób do jej udzielenia.
2. Quiz o Bartoszycach. W tej konkurencji można zdobyć 6 pkt. Losowanie przez liderów pytań. Ustalanie wspólnie z grupą poprawnej odpowiedzi.
1) Jak nazywa się miasto w którym mieszkamy i zaznacz jego położenie na mapie.
2) Jaka rzeka przepływa przez nasze miasto?
3) Wymień zabytki naszego miasta
4) Opisz jak wygląda flaga naszego miasta
5) Opisz jak wygląda herb naszego miasta
6) Jak nazywa się burmistrz naszego miasta
3. Quiz o Polsce. W tej konkurencji można zdobyć 10 pkt . Losowanie przez liderów pytań. Ustalanie wspólnie z grupą poprawnej odpowiedzi.
1) Jak nazywa się nasza Ojczyzna?
2) Opisz jak wygląda godło Polski
3) Opisz jak wygląda Flaga Polski
4) Jakimi słowami zaczyna się hymn Polski?
5) Jakie miasto jest stolicą Polski. Znajdź podpis i umieść we właściwym miejscu na mapie
6) Wymień nazwy największych rzek Polski. Znajdź podpisy i umieść we właściwym miejscu na mapie
7) Nad jakim morzem leży Polska. Znajdź podpis i umieść we właściwym miejscu na mapie
8) Jak nazywają się Polskie góry. Znajdź podpisy i umieść we właściwym miejscu na mapie
9) Wymień państwa sąsiadujące z Polską. Znajdź podpisy i umieść we właściwym miejscu na mapie
10) Jak nazywa się prezydent Polski?
4. „Lot dzikich gęsi”- zabawa ruchowa przy muzyce.
5. Quiz na temat największych miast Polski. W tej konkurencji można zdobyć 12 pkt. Losowanie przez liderów obrazków kojarzącymi się z miastami. Ustalanie przez liderów wspólnie z grupą poprawnej odpowiedzi.
WARSZAWA
1) Z jakim miastem kojarzy ci się syrenka i dlaczego?
2) Znajdź podpis i zaznacz we właściwym miejscu na mapie
3) Wymień zabytki Warszawy
KRAKÓW
1) Z jakim miastem kojarzy ci się trąbka i dlaczego?
2) Znajdź podpis i zaznacz we właściwym miejscu na mapie
3) Wymień zabytki Krakowa
GDAŃSK
1) Z jaki miastem kojarzy ci się statek i dlaczego?
2) Znajdź podpis i zaznacz we właściwym miejscu na mapie
3) Wymień zabytki Gdańska
TORUŃ
1) Z jaki miastem kojarzy ci się piernik i dlaczego?
2) Znajdź podpis i zaznacz we właściwym miejscu na mapie
3) Wymień zabytki Torunia
6. Quiz o sławnych Polakach. W tej konkurencji można zdobyć 16 pkt. Losowanie przez liderów przedmiotów kojarzących się ze sławnymi Polakami. Ustalanie przez liderów wspólnie z grupą poprawnej odpowiedzi.
JAN PAWEŁ II
1) Z jakim sławnym Polakiem kojarzy ci się ten przedmiot?
2) Kim był Jan Paweł II?. Znajdź jego portret.
3) Gdzie się urodził Jan Paweł II?. Znajdź podpis i umieść we właściwym miejscu na mapie.
4) Wymień co wiesz o jego życiu.
FRYDERYK CHOPIN
1) Z jakim sławnym Polakiem kojarzy ci się ten przedmiot?
2) Kim był Fryderyk Chopin?. Znajdź jego portret.
3) Gdzie się urodził Fryderyk Chopin?. Znajdź podpis i umieść we właściwym miejscu na mapie.
4) Wymień co wiesz o jego życiu.
MIKOŁAJ KOPERNIK
1) Z jakim sławnym Polakiem kojarzy ci się ten przedmiot?
2) Kim był Mikołaj Kopernik?. Znajdź jego portret.
3) Gdzie się urodził Mikołaj Kopernik?. Znajdź podpis i umieść we właściwym miejscu na mapie.
4) Wymień co wiesz o jego życiu.
ADAM MICKIEWICZ
1) Z jakim sławnym Polakiem kojarzy ci się ten przedmiot?
2) Kim był Adam Mickiewicz?. Znajdź jego portret.
3) Gdzie się urodził Adam Mickiewicz?. Znajdź podpis i umieść we właściwym miejscu na mapie.
4) Wymień co wiesz o jego życiu.
7. Podsumowanie zajęcia, liczenie głosów i wyłonienie zwycięzców.

Opracowała:
Alicja Matusiak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.