X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13092
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Podróż na niezwykłą wyspę - zadania stawiane do wykonania. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA 5- latków

TEMAT: Podróż na niezwykłą wyspę – zadania stawiane do wykonania

Cele ogólne:
Stworzenie warunków do różnorodnej działalności dziecka w troku realizowanych zadań
Kształcenie nawyku kreślenia kół w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara
Kształcenie kompetencji fonologicznych, wyodrębnianie samogłosek i spółgłosek.
Poszerzenie słownictwa dzieci.

Cele operacyjne:
dziecko;
rozpoznaje swoje imię wśród innych wizytówek oraz imiona kolegów
wskazuje lewą i prawą stronę,
rozpoznaje kolory i je nazywa
wyodrębnia głoski w nagłosie
potrafi prawidłowo posługiwać się liczebnikami głównymi
prawidłowo określa liczbę elementów liczebnikiem (ile jest?)
potrafi współpracować w zespole
prawidłowo kreśli koła
koloruje mandale

METODY:
zadań stawianych do wykonania
elementy metody MDS M. Bogdanowicz
elementy metody odmiennej I. Majchrzak
elementy metody E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
elementy metody pedagogiki zabawy

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
wizytówki- bilety, obrazki, piłki, płyta CD z muzyką, dywan z gazet, ilustracja wyspy i rybek

PRZEBIEG ZAJĘCIA

1. Powitanie.

2. Zaproszenie dzieci do podróży.
Zapraszam Was dzieci dzisiaj w podróż. W czasie podróży może wydarzyć się wiele przygód. Posłuchajcie jakie przygody miał pirat Kamarin i jego przyjaciel Lankist. Nauczycielka opowiada krótką historię dwóch piratów ilustrowaną sylwetami....... Prośba pirata :wiecie dzieci Pewnego dnia zła czarownica uwięziła chłopczyka o imieniu Jacek. Uwolnić możecie go tylko Wy. Czy chcecie mu pomóc?
Aby pomóc Jackowi należy wykonać wiele zadań. Trzeba też będzie wiele podróżować. W podróż wybierzemy się statkiem.
Aby podróżować potrzebne nam będą różne rzeczy tutaj mam kuferek zobaczmy co się w nim znajduje – dzieci nazywają i określają znajdujące się tam przedmioty.
Zakładają czapki marynarskie ( wyk z papieru), zabierają ze sobą papierowe lunety.
Ale jeszcze potrzebne nam są bilety.

3. Zabawa „Znam twoje imię” (metoda I. Majchrzak) – dzieci siedzą w kole wraz z nauczycielką, w którym rozłożone są wizytówki- bilety z imionami dzieci. Wybrane dziecko bierze jedną z wizytówek-biletów rozłożonych na podłodze i wręcza je właścicielowi. Jeżeli żadnej nie rozpoznaje to odszukuje swoją.

4. Zabawa tropiąca „Szukamy mapy naszej wyprawy”
Odszukajcie mapy poruszając się wg wskazówek.
„Stańcie przodem do mnie, idźcie 5 kroków do przodu, teraz 3 kroki w lewo.....”
Znalezienie pudełka wyjęcie mapy. Zawieszenie jej na ścianie. Na mapie znajduje się droga i przyklejone na niej koperty z zadaniami do wykonania.

5. „Wypływamy w morze”- dzieci siadają obok papierowego statku. Podczas muzyki (szanty dla dzieci lub odgłosu morza) wszyscy razem pochylają się do przodu, do tyłu, na boki itp. nauczyciel i dzieci spoglądają przez lunety.
- Widzę ląd, jakaś wyspa. Wszystko na tej wyspie jest okrągłe. Sprawdzimy na mapie gdzie dotarliśmy. Marynarze schodzimy na ląd.

6. Kraina piłki. Dzieci zajmują miejsce przed tablicą, na której zawieszone są obrazki.
Piłeczka ma kłopot wielki wybiera się na wycieczkę pociągiem i nie wie do którego wagonika ma wsiąść. W tym wagoniku pojadą tylko te przedmioty, których nazwa rozpoczyna się głoską „o”. Co pojedzie? (Nauczyciel z dziećmi nazywa wszystkie obrazki. Następnie chętne dzieci „wsadzają” do wagonika – tacki odpowiednie obrazki).
- Czy do tego wagonika może wejść piłeczka? Dlaczego?
- To jest wagon dla piłeczki. Wybiera się ona z przyjaciółmi na wycieczkę. Kto z nią może jeszcze wejść? (Nauczyciel z dziećmi nazywa wszystkie obrazki ,kładąc nacisk na głoskę „p” w nazwie . Następnie chętne dzieci wsadzają do wagonika- tacki odpowiednie obrazki wymawiając jego nazwę i uzasadniając wybór.)
Wszyscy pasażerowie dojechali na miejsce wycieczki. Wysiedli i zaczęli się bawić.

7. Zabawa ruchowa- twórcza wizualizacja (MDS M. Bogdanowicz)
- dziecko wybiera szarfę z krepiny według koloru swojej wizytówki
interpretuje ruchem słuchaną muzykę
kreśli koła w powietrzu zataczając małe i duże, obserwując obraz jaki tworzy ruch wstążki ( wizualizacja)
układa koła na dywanie z szarf, wodzenie po nim całą ręką w kierunku przeciwnym do kierunku ruchu wskazówek zegara
kreśli koła na plecach kolegi
wykonanie zadań z karty pracy – narysowanie piłki
4-latki łącząc linie przerywane
5 – latki łącząc linie wykropkowane

8. „Marynarski taniec” - do wesołej skocznej muzyki dzieci dobierają się w kółeczka wg koloru wizytówek-biletów, przerwa w muzyce- kółeczka łączą się z drugim kółeczkiem;powtarzamy tyle razy aż utworzy się jedno duże koło.

9. „Bezludna wyspa” - dzieci wykonują zadanie.
Wyspa na ilustracji z każdej strony otoczona jest wodą, w której pływają rybki. Popatrzcie z jednej i drugiej strony mamy rybki.
Kto policzy ile jest rybek z prawej strony?
Kto policzy ile jest rybek z lewej strony?
Nagle dwie rybki z prawej strony musiały odpłynąć, ile pozostało?
Gdzie jest więcej rybek, a gdzie mniej?
Kto mi powie co trzeba zrobić, aby rybek było tyle samo?
Popatrzcie teraz rybki pływają tylko po jednej stronie natomiast po drugiej stronie będziemy dokładać po jednej rybce , tak aby było więcej, mniej i tyle samo.

10. Zabawa z latającym dywanem (wg pedagogiki zabawy).
Dywan wykonany z gazet. Podnosimy i opuszczamy gazetowy dywan. Gdy jest w górze. Wymienione osoby przebiegają pod dywanem.

11.Kolorowanie mandali o tematyce morskiej. Ćwiczenie graficzne.

12. Powrót do domu, przebieg jak w zabawie „Wypływamy w morze”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.