X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13070
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Historia prawdziwa o sześciogłowym smoku i Małgosi "Nie chce mi się". Scenariusz zajęcia otwartego w Integracyjym Przedszkolu Publicznym

temat: „Historia prawdziwa o sześciogłowym smoku i Małgosi „Nie chce mi się”.
Cele operacyjne:
- dz. utrwala wiadomości o warunkach życia, wyglądzie i sposobie poruszania się i odżywiania bociana i żaby,
- dz. prezentuje swoje umiejętności w obecności rodziców,

Przebieg:
1. Śpiew piosenki „Całuski”

Wesoło witamy } bis
wszystkich Was } bis
Radośnie śpiewamy } bis
cały czas } bis
ciekawe, ciekawe co robić będziemy,
co teraz, co teraz dla Was szykujemy.
Raz, dwa, trzy
całuski, całuski dzisiaj dla Was mamy,
całuski, całuski damy wam

2. Słuchanie bajki:
Pewnego razu była sobie dziewczynka, która miała na imię Małgosia. Mieszkała sobie w Bartoszycach razem z rodzicami. Była to taka sama dziewczynka jak wiele tych, które chodzą do tego przedszkola. Różniła się od nich tylko tym, że kiedy mamusia prosiła ją o coś, Małgosia zawsze mówiła to samo:
- Nie chce mi się!
Mamusia prosi:
- Małgosiu, bardzo proszę, posprzątaj swoje zabawki.
Małgosia na to:
- Nie chce mi się!
Na każda prośbę mamusi Małgosia wciąż to samo:
- Nie chce mi się! - Nie chce mi się!
- Nie chce mi się!
Tak naprawdę to nikt w Bartoszycach nie wiedział jak dziewczynka ma na imię, bo wszyscy mówili „Idzie panna Nie chce mi się”.
Pewnego razu wydarzyło się jednak coś dziwnego. Małgosia zauważyła, że mamusia zrobiła się bardzo smutna. Zaprzyjaźniony mądry krasnal powiedział, że lekarstwo na mamy smutek zna tylko sześciogłowy smok. Nie było innego wyjścia i Małgosia wybrała się do krainy sześciogłowego smoka. Lekarstwem na smutek były zaczarowane korale, składające się
z 6 koralików. Małgosia bardzo długo szła, aż w końcu doszła do krainy sześciogłowego smoka.
- Panie smoku, bardzo proszę daj mi korale dla mojej mamy.
Smok pokiwał wszystkimi sześcioma głowami tak, że o mało mu się głowy nie poplątały i powiedział:
- Nie chce mi się!
Małgosia trochę zdenerwowana nadal prosiła, aż w końcu smok się zgodził, ale pod jednym warunkiem:
- Moje zaczarowane korale maję aż 6 kolorowych koralików, ale żeby je zdobyć musisz wykonać 6 bardzo trudnych zadań. Każda z moich głów przygotowała jedno zadanie ukryte w kopercie. Musisz je wszystkie wykonać, bo inaczej marny twój los i wieczny smutek twojej mamy. Rozwiąż je wszystkie a dostaniesz korale.

3.Następuje wybór osoby, która będzie naklejała na dużym arkuszu papieru korale po każdym prawidłowo wykonanym przez dzieci zadaniu.

4.Jestem głowa, mądra głowa, głowa zagadkowa. Kto odgadnie me zadanie pierwszy koralik dostanie. A ten koral jest jak słońce na niebie gorejące.
Rozwiąż zagadki:
a) w stawie mieszka ich tysiące, chętnie skaczą też po łące a ptaka o długich nogach uważają za wroga
b) odkryj obrazek ukryty pod kołem, (żaba)
c) w czerwonych butach po łące chodzę, czasem przystanę na jednej nodze i łypnę okiem, przekrzywi głowę:
- Czy już śniadanie dla mnie gotowe?
d) odkryj obrazek ukryty pod owalem, (bocian)
e) podziel wyrazy: bocian i żaba na sylaby i policz ile ich jest.

5. Jestem druga głowa, mądra i pomysłowa. Jeśli chcesz koralik zdobyć, ten drugi czerwony, musisz dokończyć, to co niedokończone:
- bociany budują swoje gniazda na.....(dachach budynków gospodarczych, nieczynnych kominach, słupach)
- ciało bocianów jest pokryte.......(piórami białymi i czarnymi)
- mają również czerwony.......(dziób i nogi)
- bociany składają w gniazdach od 1 do....... (7)jaj,
- jeśli samica bociana złoży dużo jaj to oznacza........(mokre lato)
- bociany najchętniej jedzą........(robaki, myszy, węże, owady)
- na zimę odlatują do ........(ciepłych krajów)

żaby mieszkają w ......(wodzie i chowają się w błocie)
jedzą.....(owady),
łapią owady za pomocą....(długiego języka)
ich ciało pokryte jest ....(skórą)
żaba rodzi się ......(ze skrzeku powstaje kijanka i przekształca się z żabę)
zimą żaby ........(śpią ukryte w błocie pod kamieniami)

6. Ja jestem trzecia głowa rozśpiewana i wesoła, odgadnij zagadkę, zaśpiewaj piosenkę a na prędce dostaniesz koralik zielony mój ulubiony.

Bzyka koło nosa, bzyka koło ucha nikt tak nie dokuczy jak złośliwa....(mucha).

Śpiew piosenki ilustrowany pacynką wykonaną ze skarpetki i foliowych skrzydeł.

Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło ucha, sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nosa, sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło czoła, sio!
Bo ta mucha, bo ta mucha, bo ta mucha jest wesoła.

Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło głowy, sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brody, sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło oka, sio!
Patrzy na mnie ,patrzy na mnie, patrzy na mnie gdzieś z wysoka.

Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło nogi, sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło stopy, sio!
Lata mucha, lata mucha, lata mucha koło brzucha, sio!
Zaraz wleci, zaraz wleci, zaraz wleci do fartucha.

7.Jestem czwarta głowa, ze mną tak łatwo nie będzie, miej to Małgosiu na względzie. Zaraz dam ci Małgosiu takie zadanie, że uciekniesz poza lasy, poza rzeki. Dostaniesz koralik niebieski tylko dorysuj brakujące kreski.

Dzieci dorysowują brakujące elementy w sylwecie bociana (dziób, nogi, skrzydła)

8.Jestem piąta głowa - różowa, me zadanie jest proste: zatańcz i zaśpiewaj piosenki radosne.

Ilustracja piosenki „Jesteśmy żaby”

Jesteśmy żaby aby, aby,
Jesteśmy mokre, okre, okre,
mieszkamy w błocie, ocie, ocie,
i się chowamy, gdy jest bociek.
Jesteśmy żaby aby, aby,
Jesteśmy mokre, okre, okre,
Zjadamy muchy, uchy, uchy,
i mamy bardzo grube brzuchy.

A my bociany, any, any,
apetyt mamy, amy, amy,
wolno chodzimy, imy ,imy,
lecz każdą żabę zobaczymy.
A my bociany, any, any,
apetyt mamy, amy, amy,
a nasze dzioby, oby, oby,
na żaby mają dziś sposoby.

Inscenizacja w parach ludowej piosenki „Poszła żabcia”

Poszła żabcia po wodę, do zimnego zdroju,
bociek za nią rach, ciach, ciach,
nie dał jej spokoju } bis
Powiedz żabciu, gdzie mieszkasz, to Cię odprowadzę
i pod Twoim okienkiem białą różę wsadzę } bis
Jak ta biała przekwitnie, wsadzę ci czerwoną,
Jak czerwona przekwitnie będziesz moją żoną } bis
Rumpaj, rumpaj rumpaja, a muzyczka grała,
bociek sobie odleciał a żabcia płakała } bis
Ja nie taka frajerka, jak Twoja mamusia,
za czerwone jabłuszko wyszła za tatusia } bis

9.Zadanie szóste, jak ocena w szkole, wykonaj
z dorosłym i raz, dwa zrobione. Dostaniesz koralik fioletowy i pamiętaj o tym: więcej nie zasmucaj mamy a skończą się Wasze kłopoty.

Wykonanie sylwety bociana z kół – origami płaskie
z koła – praca wg wzoru.

Literatura:
1. Bliżej Przedszkola 2008 zeszyt 1 „Historia prawdziwa o sześciogłowym smoku i Małgosi „Nie che mi się”.
2. Płyta „Kiedy maluchy zmienią się w zuchy” Piosenki i zabawy muzyczne wspierające adaptację małych dzieci w przedszkolu. Klanza

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.