X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 13017
Przesłano:

Jak powinniśmy się odżywiać? Zajęcia świetlicowe z uczniami z klas gimnazjalnych w szkole specjalnej

ZAJĘCIA ŚWIETLICOWE - scenariusz opracowany przez Agnieszkę Bednaruk
TEMAT: Jak powinniśmy się odżywiać ?
CELE OGÓLNE:
Zapoznanie z pojęciem odżywianie.
Zapoznanie z rodzajami pokarmów jakie powinniśmy spożywać.
Uświadomienie od czego zależy ilość i jakość spożywanych pokarmów.
Zapoznanie z zasadami właściwego żywienia.
Uświadomienie czego nie wolno robić przy stole.
Zapoznanie ze skutkami złego żywienia.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Wie co to jest odżywianie.
Zna rodzaje pokarmów, które powinniśmy spożywać.
Wie od czego zależy ilość i jakość spożywanych pokarmów.
Zna zasady właściwego żywienia.
Wie jaką wartość odżywczą mają owoce i warzywa.
Wie czego nie wolno robić przy stole.
Zna skutki złego żywienia.
Wie kto to są wegetarianie i weganie.
Umie głośno czytać.

CEL REWALIDACYJNY:

Potrafi samodzielnie zrobić zdrową kanapką.

METODY:
Słowna –pogadanka, rozmowa kierowana;
Praktycznego działania;
Eksponująca – pokaz;

FORMY PRACY: zbiorowa, indywidualna;

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: plansze, talerze, , sztućce, produkty do robienia kanapek, filiżanki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1.Wykonywanie działań matematycznych (załącznik nr1).
- mnożenie liczb;
-odczytywanie wyników;
-układanie wyników od najmniejszego do największego;
- przypięcie kartoników drugą stroną na tablicy odczytanie hasła ODŻYWIANIE.
2.Co to jest odżywianie?
-plansza – odczytanie tekstu przez ucznia(załącznik nr2)
-omówienie treści tekstu.
3.Jakiego pochodzenia pokarmy spożywa człowiek?
Jakie mamy rodzaje pokarmów ?
- plansza – głośne odczytanie tekstu przez ucznia(załącznik nr3)
- omówienie treści tekstu.
4.Od czego zależy ile i jakie spożywamy pokarmy ?
-plansza – głośne odczytanie tekstu przez ucznia (załącznik nr4)
- omówienie treści tekstu
5. Jak powinniśmy się odżywiać?
- plansza – odczytanie tekstu przez ucznia (załącznik nr 5)
- omówienie treści tekstu
6. Dlaczego powinniśmy jeść dużo owoców i warzyw?
-plansza – głośne odczytanie tekstu przez ucznia (załącznik nr 6)
- omówienie treści tekstu
7. Ciekawostka :
Jak nazywają się ludzie co nie jedzą mięsa?
wegetarianie i weganie
8.Jakie są skutki niewłaściwego żywienia?
-plansza – głośne odczytanie tekstu przez ucznia (załącznik nr 7)
- omówienie treści tekstu
9. Plansza – głośne odczytanie tekstu przez ucznia (załącznik nr 8)
Przy stole nie wolno!
10.Wyznaczeni nakrywają do stołu .
11.Każdy samodzielnie wykonuje zdrową kanapkę i ją zjada.
12. Sprzątanie i mycie naczyń – dyżurni.


ZAŁĄCZNIK NR 1

2*3= O
3*4= D
4*4= Ż
5*5= Y
6*6= W

7*6= I
10*5= A
8*7= N
9*9= I
10*10= E


ZAŁĄCZNIK NR 2 ( plansza)
Odżywianie to:
- pobieranie, trawienie i dostarczanie pokarmów każdej żywej komórce organizmu.
Pokarmy są wykorzystywane do :
- wytwarzania energii;
-budowy organizmu.


ZAŁĄCZNIK NR 3 (plansza)
Spożywamy pokarmy:
-pochodzenia zwierzęcego;
-pochodzenia roślinnego.

Rodzaje pokarmów:

-pokarmy mięsne;
-pokarmy mączne;
-nabiał;
-tłuszcze;
-warzywa i owoce;
-słodycze;
-napoje.


ZAŁĄCZNIK NR 4 (plansza)

Ilość i jakość spożywanych przez człowieka pokarmów zależy od:

-wieku;
-płci;
-rodzaju wykonywanej pracy;
-stanu zdrowia;
-pory roku;
-klimatu.

ZAŁĄCZNIK NR 5 (plansza)

ZASADY WŁAŚCIWEGO ŻYWIENIA:

1.Ilość spożywanych pokarmów powinna być wystarczająca, a zarazem dostosowana do wieku, płci, rodzaju pracy, stanu zdrowia, pory roku i klimatu.

2.Pokarmy powinny być urozmaicane i tak dobrane , aby zawierały wszystkie potrzebne bo życia składniki.

3.Powinno się jeść pięć posiłków dziennie (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja).

4.Śniadanie ma być pożywne.

5.Obiad obfity.

6.Kolacja ma być lekka ( cz najmniej 2 godziny przed snem).

7.Trzeba jeść dużo owoców i warzyw.

SKŁADNIKI BUDULCOWE- białko i sole mineralne;
SKŁADNIKI ENERGETYCZNE – cukry (ruch) i tłuszcze(ciepło);
SKŁADNIKI REGENERUJĄCE – witaminy i sole mineralne.


ZAŁĄCZNIK NR 6 (plansza)

Owoce i warzywa zawierają dużo witamin i soli mineralnych, które są składnikami budulcowymi i regenerującymi nasz organizm, zawierają błonnik. Błonnik jest cukrem , występuje we wszystkich owocach i warzywach. Nie ma znaczenia odżywczego , ale pomaga w przesuwaniu się trawionego pożywienia w jelitach. Zapobiega jego zaleganiu i gniciu. Ponadto usuwa z organizmu nadmiar cholesterolu – substancji która powoduje wiele chorób. Owoce i warzywa zawierają witaminę C , która wpływa na odporność naszego organizmu.


ZAŁĄCZNIK NR 7 (plansza)

SKUTKI NIEWŁAŚCIWEGO ŻYWIENIA

KRZYWICA – niedobór witaminy D i soli mineralnych powoduje trwałe zmiany w budowie kości.
PRÓCHNICA – niedobór soli mineralnych witamin powodują złą strukturę szkliwa zębów.
GRUŹLICA – atakuje szczególnie płuca ludzi niedożywionych.
NADCIŚNIENIE , MIAŻDŻYCA – częściej chorują ludzie otyli.
PŁASKOSTOPIE – wada stopy.


ZAŁĄCZNIK NR 8 (plansza)

PRZY STOLE NIE WOLNO!

1. Mlaskać , siorbać i chlipać!
2. Mówić z pełnymi ustami!
3. Opierać się łokciami o stół!
4. Rozpierać się na krześle!
5. Wyciągać nóg pod stół!
6. Poruszać nieprzyjemnych tematów!

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.