X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12657
Przesłano:

Kolorowy świat dzieci niepełnosprawnych intelektulanie

Temat: „ W kolorowej krainie” – zabawy manipulacyjne i plastyczne.
Cele ogólne:
1. Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej oraz umiejętności manualnych w czasie zabaw manipulacyjnych i plastycznych.
2. Stymulacja zmysłów: wzroku, dotyku, smaku, węchu.
3. Kształtowanie umiejętności samoobsługowych.

Cele szczegółowe ( dziecko wykonuje samodzielnie lub z pomocą):
Ad 1.
- wyjąć galaretkę na plastikowe talerzyki,
- wkładać palce w galaretkę,
- ściskać w dłoniach galaretkę,
- rozsmarować farbę klejową po chropowatej powierzchni tapety,
Ad 2.
- dotykać, ściskać galaretkę,
- wąchać galaretkę, olejek zapachowy,
- smakować galaretkę,
- wodzić wzrokiem za płomieniem świecy,
- stanąć bosą stopą na folii,
Ad 3.
- zdjąć i założyć buty,
- umyć i wytrzeć ręce.

Metody:
- met. percepcyjne: metoda obserwacji i pokazu;
- met. słowne: objaśnienia i instrukcje;
- elementy metody F. Affolter;
- elementy masażu klasycznego;

Środki dydaktyczne: pocięta żółta bibuła, materiał animacyjny, oliwka kosmetyczna, poduszki wypełnione materiałem przyrodniczym, galaretka, plastikowe talerzyki, worek foliowy wypełniony gazetami, korą, ręcznik papierowy, pacynka królewny, 3 królewiczów, kaseta z nagranymi piosenkami, tapeta o chropowatej powierzchni, farba klejowa (czerwona z dodatkiem cynamony, biała z dodatkiem ryżu zabarwionego na niebieski, żółta z dodatkiem rodzynek, niebieska z dodatkiem kaszy), płatki styropianowe,

Formy organizacyjne:
- praca z całą grupą,
- praca indywidualna.

Przebieg:
1. Zapalenie lampki olejnej o zapachu cytrynowym - powitanie każdego dziecka piosenką „Witaj...” na melodię „Panie Janie”.
2. Przejście do „ Kolorowej krainy” - przez „kolorową bramę” ( paski bibuły)
3. Przybycie do „Kolorowej krainy” królewny białej krainy.

TEATRZYK KUKIEŁKOWY PT: PRZYGODY KRÓLEWNY KATARZYNY Z BIAŁEJ KRAINY”
Dawno, dawno temu w białej krainie mieszkała królewna Katarzyna. O rękę królewny starali się królewicze z krainy żółtej, czerwonej i niebieskiej. Kasia nie chciała królewicza z białej krainy gdyż było w niej zimno, było dużo lodu i śniegu.
Królewna zdecydowała – aby wybrać jednego z królewiczów musi odwiedzić ich „kolorowe królestwa” i wtedy podejmie decyzję. Królewicze nie wahając się ani minuty zaprosili królewnę Kasię do swoich krain.

1. Hokus-pokus, ecie-plecie teraz w świat królewicza niebieskiej krainy się przeniesiecie.
Kraina niebieska:
Królewicz z niebieskiej krainy przechwalał się: Po morzach, rzekach sobie pływam, w oczach ludzi nawet bywam. Niebieskie są kwiaty i ptaki, niebieska gwardia stoi u mnie w pałacu.

- uderzanie otwartymi dłońmi o poduszki wypełnione materiałem przyrodniczym przy muzyce instrumentalnej – próby śpiewania - la, la (Andżelika)

2. Hokus-pokus, ecie-plecie teraz w świat królewicza czerwonej krainy się przeniesiecie.

Królewicz z czerwonej krainy chwalił się: czerwony to kolor ulubiony, w poziomkach odnajdziesz mnie, w truskawkach bywam też, w pomidorach dojrzewam a jesienią będę czerwone jabłka zrywać dla Ciebie z drzewa.
Zabawy manipulacyjne galaretką:
- wyjmowanie galaretki na plastikowe talerzyki;
- degustacja;
- wąchanie;
- wkładanie palców w galaretkę;
- odrywanie kawałków galaretki palcami;
- nabieranie w dłonie galaretki;
- ściskanie w dłoniach;

3. Hokus-pokus, ecie-plecie teraz żółtą krainę zobaczycie.

Królewicz z żółtej krainy mówił: słońce zlotem świeci ponad całym światem – cieszy swym uśmiechem, wznosi się nad lasem.
- próby zdjęcia pantofli i skarpetek;
chodzenie, raczkowanie ( Kasia, Andżelika, Kuba) po ścieżce wykonanej w folii wypełnioną korą, gazetami.

4. Hokus-pokus, ecie-plecie teraz sobie pomalujecie
Zabawa plastyczna: rozsmarowywanie dłońmi farby klejowej (czerwona z dodatkiem cynamonu, biała z dodatkiem ryżu zabarwionego na niebieski, żółta z dodatkiem rodzynek, niebieska z dodatkiem kaszy) po chropowatej powierzchni tapety.
Mycie rąk z wykorzystaniem metody F. Affolter: odkręcanie kranu w umywalce, namydlanie rąk, spłukiwanie mydła, zakręcanie kranu, osuszanie rąk przy pomocy ręcznika.

5. Potrząsanie materiałem animacyjnym przez nauczyciela i wszystkie dzieci, podrzucanie umieszczonych bibułek i płatków styropianowych.
Hokus-pokus, ecie-plecie teraz sobie odpoczniecie
Relaks przy muzyce relaksacyjnej - masaż rąk dłoni i palców z wykorzystaniem oliwki kosmetycznej, zabawa paluszkowa „ Idzie rak”,obserwacja świeczek pływających na wodzie, próby dmuchanie na płomień świeczki,
Zakończenie zajęć: pochwalenie wszystkich dzieci, nagrodzenie każdego dziecka chrupkiem.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.