X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 12497
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne zwyczaje - scenariusz zajęcia otwartego

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
OTWARTEGO DLA RODZICÓW PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI CZTEROLETNICH

Przygotowała: Iwona Kosowska
Data: 13.04.2011r.
Temat tygodnia: Wielkanocne zwyczaje.

Temat dnia: Wielkanocne zajączki i ich niespodzianki.

Zapis w dzienniku: Wielkanocne zwyczaje. Powitanie dzieci zabawą ,,Skaczą zajączki....”. Słuchanie opowiadania o zajączkach w oparciu o historyjkę obrazkową. Zabawa ,,Pisanki, Kraszanki”, odróżnianie pisanek od kraszanek – zawody z jajkiem na łyżce. ,,Wielkanocny koszyczek” – poznanie zwyczajów i tradycji związanych ze zbliżającą się Wielkanocą, rozpoznawanie zmysłem smaku co znajduje się w koszyku wielkanocnym, wspólnie
z rodzicami wykonanie pracy plastycznej pt. ,, Pisanka”.

Cele ogólne: poznanie zwyczajów i tradycji zawiązanych ze zbliżającą się Wielkanocą; rozwijanie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- potrafi ustalić związki przyczynowo-skutkowe w historyjce
- zgodnie uczestniczy w zadaniach zespołowych
- odróżnia pisanki od kraszanek
- rozpoznaje (zmysłem smaku) co znajduje się w koszyczku wielkanocnym
- przyporządkowuje do koszyczka wielkanocnego niezbędne elementy
- umie wykonać pracę plastyczną na dany temat.

Cel wychowawczy: wdrażanie do spożywania różnego rodzaju potraw i przypraw.

Realizowane obszary Podstawy Programowej:
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
2) umie wypowiadać się w różnych technikach plastycznych i przy użyciu elementarnych środków wyrazu(takich jak kształt i barwa)
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
4) rozróżnia stronę lewą i prawą

Metody:
słowne- opowiadanie, dialog
czynne- zabawowo- zadaniowa,
oglądowe- obserwacja

Formy pracy:
- zbiorowa, indywidualna, zespołowa
Miejsce : sala zajęć

Środki dydaktyczne:
- historyjka obrazkowa, koszyczek, puzzle pisanki, ilustracja przedstawiająca koszyk wielkanocny, 10 pisanek i 10 kraszanek, maski zajączków, 5 kopert z zadaniami, 2 łyżki, styropianowe jajeczka, przedmioty do ozdoby jajeczek, jajka na twardo, chrzan, pieprz, sól, kiełbasa, baranek

Przebieg:

A. FAZA PRZYGOTOWAWCZA
Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsca na dywanie w kole.
- przygotowanie niezbędnych pomocy do zajęć,
- wywietrzenie sali,

B. FAZA REALIZACJI
1.Powitanie dzieci zabawą „Skaczą zajączki...”. Dzieci ilustrują ruchem treść, wypowiadanej przez nauczycielkę, rymowanki:
Skaczą zajączki jak szalone
Skaczą, skaczą w prawą stronę.
Skaczą w lewą stronę też.
Skacz wysoko tak jak chcesz.
2. Dzieci słuchają opowiadania o zajączkach, oglądając historyjkę obrazkową.
Zbliżały się święta wielkanocne. w szkole dla zajączków praca wre – kury zniosły dużo jajek, które trzeba przygotować dla dzieci. Zatem zajączki wzięły pędzle i farby – ozdabiają jajka. jedne są w kwiatuszki, drugie w paski, jeszcze inne w gwiazdki. Kolorowe jajka zajączki wiozą, aby je schować dla dzieci.
PIERWSZA ILUSTRACJA
Nagle... spójrzcie co się stało. ( dzieci opowiadają, że jajka popękały na wyboistej drodze.)
DRUGA ILUSTRACJA
Jednak to nie koniec, popatrzcie, co było dalej. Kto opowie?
TRZECIA ILUSTRACJA
3. Nauczycielka mówi, że zajączki, chociaż miały pełne ręce roboty, znalazły czas
i przygotowały dla dzieci zadania. Prosi, aby dzieci odszukały ukryte w Sali zajączki
z zadaniami.
Koperta pierwsza
Drogie dzieci!
Malowanie pisanek i kraszanek to zwyczaj związanych ze świętami wielkanocnymi. Pisanki to jajka malowane w różnobarwne wzory, a kraszanki to jajka jednobarwne. Za chwile każdy z was wylosuje z pojemnika jedno jajeczko i musi zdecydować czy to jest pisanka czy kraszanka. Jajeczka trzymamy w rączce bo będą wam jeszcze potrzebne.
- zawody z jajkiem na łyżce.
Dzieci siadają do ławek
Koperta druga
Drogie dzieci!
Mam tu w kopertach piękne obrazki różnych pisanek. Niestety jeden z zajączków porozcinał mi te obrazki, bardzo proszę pomóżcie mi je złożyć.
Dzieci układają puzzle

Koperta trzecia
Kochane dzieci!
W Wielką sobotę wybieramy się do kościółka z koszyczkiem, aby poświęcić pokarm. Nasz koszyczek będzie piękny, wszystko tam włożymy kilka jajek, chrzan skrobany,
Trochę soli, kromkę chleba, baranek cukrowany. No i pętko kiełbaski. Do ozdoby barwinka listeczki. Czy pomożecie nam przygotować taki koszyczek wielkanocny?
Na dywanie leżą różne produkty niech każde dziecko po kolei podejdzie i włoży jeden produkt do koszyczka.
- po wykonanym zadaniu, dzieci zamykają oczka nauczycielka podchodzi do każdego dziecka i daje mu do spróbowania produkty z koszyczka dziecko zgaduje co to jest za produkt.
Koperta czwarta
To już ostatnie zadanie. Bardzo prosimy – wykonajcie dla nas wielkanocne pisanki
z materiałów przygotowanych na stolikach.
Koperta piąta
Dziękujemy bardzo za współprace. Na koniec razem zatańczmy przy piosence ,,Kaczuszki”.

FAZA PODSUMOWUJĄCA.
Wręczenie dzieciom nagród za aktywność.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.